Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z ruky do huby v naší republice žije celá třetina domácností. Ano, už je líp. Teď jen, aby nebylo ještě lépe... Týden Štěpána Chába

20.10.2019
Z ruky do huby v naší republice žije celá třetina domácností. Ano, už je líp. Teď jen, aby nebylo ještě lépe... Týden Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Chudoba na cti netratí?

FOTO Výběr těch nejšťavnatějších zpráv z uplynulého týdne, které by neměly zůstat zapomenuté v záplavě informací i dezinformací, které nám sem Putin (a další mediální domy) naházel.

Jedna třetina našich domácností nemá našetřenou ani korunu. Žijí stylem z ruky do huby. Nenadálé výdaje musí řešit půjčkami. Jsou častěji ohrožení exekucemi. Nemohou si dovolit pro děti lepší vzdělání ani zážitky. Každý nákup je pro ně závod v hledání slev a akcí. A také patří mezi ty, kteří nejčastěji chodí do práce na dvanáctihodinové směny.

K tomu je pěkné postavit informace z knihy Civilizace a dějiny profesora Bárty, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Academia. Tam stojí na straně 218 následující údaje: Jaká je pracovní doba lidí, kteří v současnosti žijí na úrovni doby kamenné? Pomněte, že kmen Sanů v Jižní Africe pracuje 17 hodin týdně – lov a sběr. Kmen Genieri, Gambie: 16 hodin týdně – kopaničářské zemědělství. Kmen Enga, Papua – Nová Guinea: 19 hodin týdně – trávopolní zemědělství. Kmen Luts'un, Čína: 22 hodin týdně – pěstování rýže. Můžeme si být dokonale jistí, že kdyby na výše uvedené kmeny někdo uvalil daně, práce se jim sakra protáhne a během pár let se na poli nebo při sběru sedřou. Zase jejich výdaje jsou ale, z našeho pohledu, nulové, protože nemají vnitřní nutkání si pořídit nejnovější iPhone.

Olovo je prostě fuj

Česká zbrojovka Sellier & Bellot, a s ní na milion aktivní střelců v naší republice, nesouhlasí se zákazem olova, které je, dle Evropské unie, nebezpečné pro životní prostředí i lidi. Ředitel zbrojovky hudrá, že jsou nebezpečné pouze výpary z olova, když je roztavené… Dochází na slova Karla Kryla, který pronesl: „Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“ Ředitel dodal, že nařízení unie může firmu donutit odejít za hranice samotné unie, protože by jinak firma musela zavřít. Zaměstnávají na 2000 lidí. Což je, přiznejme si, pěkná fronta na pracák.

Výroba střeliva, foto Sellier & Bellot

Je na místě odcitovat LIGU LIBE, která se proti zákazu olověného střeliva ostře vymezuje: „A co bude v praxi plošný zákaz olova mj. znamenat? Velké zhoršení bezpečnosti střelby vlivem mnohem větší odrazivosti náhražkových střel, narušení schopnosti myslivců více regulovat zvěř v lesích, po které se teď tolik volá, zdražení střeliva - jen policii to bude stát stamiliony navíc a ostatní střelce miliardy, likvidace střeleckých sportů -čeští olympijští vítězové a mistři světa ve střelbě z pistole, brokovnice, vzduchovek i malorážky-biatlonu nebudou mít šanci trénovat, přičemž ekologický přínos je ve hvězdách, a může být nakonec i kontraproduktivní. Zvažované náhražky na bázi mědi, zinku, cínu, oceli a bismutu totiž, na rozdíl od olova, korodují, a mají způsobilost být ještě toxičtější pro životní prostředí.“

Zaheslovaný život

Víte jak dlouho by trvalo, než by hacker prolomil vaše heslo na internetu? U mého by mu to trvalo 15 milisekund... dříve. Teď už by mu to trvalo pár milionů let. Což potěší. Je na to šikovná webová stránka, která vám ukáže sílu vašeho hesla. Malá rada, u hesla je fajn napsat větu, třeba – mojebabickamamalehopejska. Neprolomí to ani s nejlepším počítačem pod sluncem a vám se to bude dobře pamatovat, protože vaše babička má skutečně malého pejska.

Španělská chřipka na postupu

Kdyby Španělsko bylo Rusko, Polsko nebo Maďarsko, nečetli bychom teď v tisku nic jiného, než o něm. Španělský soud totiž odsoudit katalánské politiky, kteří si, jaká to drzost, dovolili vyhlásit před dvěma roky v Katalánsku referendum o odtržení se od Španělska. Referendum dopadlo z 90 % ve prospěch odtržení. Co na to Španělsko? Za použití hrubé síly, obušků, slzného plynu a těžkooděnců se snažilo lidi, kteří v Katalánsku vyrazili hlasovat, zahnat zpátky do domovů. Přes držku dostal prakticky každý, kdo vyrazil uplatnit své demokratické právo.

Momentka ze včerejších protestů v Barceloně. Lidu jak v mraveništi, foto Facebook

Na dvouleté výročí umláceného a Španělskem neuznaného referenda přišel španělský soud s krásnými rozsudky nad tehdejšími politiky Katalánců. Vyjádřeno v odměnách padaly rozsudky od devíti do třinácti let natvrdo. Bože, tohle kdyby se stalo v Rusku, spadnou nám servery pod nánosy komentářů a bojovných výkřiků. Nebyl by alespoň nějaký pohlavek od Bruselu? Nebo se, jako u referenda, Brusel odvolá na to, že se jedná o vnitropolitickou věc, do které se unie nebude plést… ač se plete do vnitropolitických záležitostí jiných států, až se za ním práší. Viz Polsko a Maďarsko.

 

Vložil: Štěpán Cháb