Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Můžeme se těšit na dřevěné mrakodrapy? Beton bude na indexu. Produkuje moc CO2, nedá se svítit. Týden Štěpána Chába

13.10.2019
Můžeme se těšit na dřevěné mrakodrapy? Beton bude na indexu. Produkuje moc CO2, nedá se svítit. Týden Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Tak příští technologický pokrok - všechno ve dřevě

FOTO, VIDEO Výběr těch nejšťavnatějších zpráv z uplynulého týdne, které by neměly zůstat zapomenuté v záplavě informací i dezinformací, které nám sem Putin (a další mediální domy) naházel.

Tak na panelové (sic) diskusi v Londýně došli stavitelé k názoru, že beton je škodlivý a kdyby s ním někdo přišel teď, neuchytil by se. No, upřímně, kdyby s ním přišel někdo až teď, mohli bychom pomalu začít budovat současnou civilizaci, která na betonu vlastně stojí. Stavitelé si začínají pochvalovat dřevo, že prý to je geniální a přirozený stavební materiál. Jasně, na chaloupku strýčka Toma, která neměla ani druhé patro. Jak budou soudruzi stavitelé řešit výškové budovy? Bukovými trámy? Fakt? Stopatrový srub? Víme, jak dlouho roste buk?

A tak podle stavitelů, kteří se chtějí zavděčit klimahysterikům, bude nejlepší vyrubat všechny lesy, abychom neprodukovali CO2 využíváním betonu. To je, přiznejme si, trochu překvapivé zjištění. Něco na způsob hesla – zabij bobra, zachráníš les. V tomto případě pak – zabij les, zachráníš klima.

Architekt?

Fotbalový klub Sparta postaví hotel na Letné. Hned vedle hřiště. Bude to ošklivá, opravdu ošklivá betonová krabice s okny – vkus normalizace. Tento originalitou čpící projekt sesmolil architekt Petr Pelčák. Může se zdát, že jej k tomu nutil zadavatel, který si podobnou šedou krabici sám objednal a trval si na ní. No, není tomu tak. Petr Pelčák a jeho architektonické studio špiní svět pouze nevzhlednými a nenápaditými krabicemi.

Krabičák na Spartě z rukou Petra Pelčáka, foto Sparta

Jako Pelčákův mistrovský kousek jde brát kapličku svatého Vendelína u Oseku nad Bečvou. Kapličku Pelčák pojal jako… krabici s krabicí na střeše. Přičemž, a to je velmi důležité hledisko při architektuře, samotná kaple je k okolní krajině jako pěst na oko. V přírodě prostě nejsou pravé úhly, nejsou tam ani krabice. Pelčákův počin tak dává na odiv jediné - nevkusnou a falešnou nadřazenost člověka nad přírodou. Krabice mezi třešněmi bije, mlátí člověka už na dálku, při pohledu na ni musí člověka nutně rozbolet oči, protože okolo kaple není nic, než příroda. Petr Pelčák tak stvořil ekvivalent architektonického smrtelného hříchu. Něco tak nemocného nemůže ani Bůh odpustit, to mi promiňte.

Kaple? Spíš krabice s držákem, foto ČRo

Guru nenávisti?

Igor Chaun se odkopal. Oznámil na Youtube, že nemá rád muslimy, protože jsou to potvory. Jeho všeobjímající láska tak dostala povážlivě na hubu. Můžeme zkonstatovat, že v Praze, v těch správných kruzích, už si Igor Chaun neškrtne. Protože ti správní lidé mají muslimy rádi, dokonce mají mnoho přátel mezi muslimy a Češi, to je základ všeho sdělení, jsou nevyvinuté jepice, které zasmrádli někde v polovině normalizace, protože přesně takoví lidé nemají rádi muslimy a v zásadě s nimi nekamarádí. Igor Chaun ve videu popsal osobní zkušenost s muslimy, kteří se chovali… no, trochu necivilizovaně. A mluvil pěkně... pravdivě. To se teď nenosí.

Křehotinky v boji

Bývala předsedkyně rakouských zelených Eva Glawischnig-Piesczek podala žalobu proti Facebooku, kde se domáhala toho, aby sociální síť smazala urážlivý komentář dotýkající se její osoby. Spor se dostal až k Evropskému soudu, který dal žalobkyni za pravdu. A vznikl nám tu zajímavý precedens. Nebudeme smět na Facebooku nadávat. A nám ostatním se tak porušuje svoboda slova, protože i do té prostě patří napsat o politikovi, že je debil, protože debilem prostě je, alespoň v pohledu občana, který jej zjevně nebude volit. Eva Glawischnig-Piesczek, jako předsedkyně extrémistické strany zelených, si tak stanovila práh bolestivosti na velmi nízkou úroveň. Musela při vstupu do poliky přeci počítat s tím, že když se nahrne do veřejné funkce, schytá sem tam nějaký slovní pohlavek, protože není na světě ten, který se zalíbí všem, že. Ale může to vést i k horším věcem, než k tomu, že vám smažou post, kde nazýváte Kalouska kreténem. Může to vést k čisté cenzuře, kde se bude mazat každá kritika i bez kreténa. S posvěcením Evropského soudu. V USA by Evičku s podobným fňukáním hnali svinským krokem, protože svoboda slova je nedotknutelná.

A pro pobavení na závěr: Britská firma Dyson končí s projektem elektromobility. Vedení firmy oznámilo, že je to, i přes všechnu snahu a dotace, nesmírně prodělečný projekt. Co teď? ČEZ už nám tu šroubuje u pangejtů elektropumpy, přes dotace, samozřejmě, a to i přes fakt, že je elektromobilita celkově ekonomická sebevražda, která navíc s hladinou CO2 v atmosféře prakticky vůbec nepohne. Nepřikročíme radši konečně k té genocidě? Z hlediska ekologie to bude rozhodně efektivnější.

 

Vložil: Štěpán Cháb