Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezpohlavní zrůdičky. Genderové šílenství postihlo i barbíny; svět blbne na kvadrát. Komentář Pavla Přeučila

komentář 08.10.2019
Bezpohlavní zrůdičky. Genderové šílenství postihlo i barbíny; svět blbne na kvadrát. Komentář Pavla Přeučila

Foto: Mattel, oficiální stránky

Popisek: ‘Genderově neutrální‘ panenky od Mattela

Válka proti pohlavím graduje a nabírá obrátky. Po ‘genderově neutrální‘ kolekci oblečení pro děti Céline Dion, vyrukoval Mattel s panenkami, které nemají žádné identifikovatelné pohlaví. Jsou u nich potlačeny všechny výraznější mužské a ženské rysy, jako prsa u holčičích panenek a širší hrudník či ramena u kluků. Všechny tak vypadají naprosto stejně jako bezpohlavní zrůdičky. K panenkám se dodává sada oblečků jak pro holky, tak pro kluky, takže si malé robátko může stvořit cosi jako třetí pohlaví, což je nejspíše cílem tohoto bohulibého počinu.

Vydání oné kolekce panenek/nepanenek, nazvané Creatable World, doprovodil Mattel dokonce hravým videem, v němž účinkují skutečné, pohlavně neutrální děti. To jsou takové, u nichž fakt nerozeznáte, zda je to kluk nebo holka. Kluci s holčičími lokýnkami a holčičky ostříhané na ježka, oblečené nejspíše hrdými rodiči do nemožných kreací. Fakt boží.

Zapomeňte na pipinku a pindíka

Pohlavně neutrální panenky jsou podle Mattela vysoce kreativní a budou rozvíjet i kreativitu dětí, jimž umožní stvořit si chlapečka, holčičku, nebo cosi mezi. Sada šesti panenek má různou barvu kůže (všimněte si, že nepoužívám označení rasa, což už je prý také nekorektní) a patří k nim sady různých vlasů a oblečení. Každá transformovatelná panenka má dlouhé a krátké paruky, sukně, kalhoty, košile, šaty, bundy, čepičky i boty.

Kolekce je prý primárně zaměřena na děti, které si nejsou jisty svým pohlavím a nevědí, zda patří k tomu mužskému nebo ženskému. Tedy pro děti, kterým tak nějak není jasné, zda mají tam dole pipinku, nebo pindíka. Kdysi dávno jsem mimo jiné vystudoval i psychologii a tohle mattelovské zdůvodnění mne fakt posadilo na zadek. Zajímalo by mne, u jakých odborníků získal Mattel tyhle ‘vědecké‘ poznatky, protože dvouleté dítě už má v těchhle věcech docela jasno.

Svobodu nalajnujeme vašim dětem my!

Podle webových stránek společnosti Mattel má dát kolekce dětem „svobodu opakovaně vytvářet vlastní přizpůsobitelné postavy.“ Během vývoje kolekce prý Mattel testoval panenky u 250 rodin v sedmi státech, mezi nimiž bylo i 15 dětí, které se považovaly za transgender, nebo neměly zcela jasnou definici svého pohlaví. Jak byly ony děti staré, už se Mattel nezmiňuje, přestože by to mělo být jedním ze základních hledisek. Pokud to byla půlroční batolata nebo desetileté děti, je v tom pořádný rozdíl.

Pozoruhodné je i vyjádření Kima Culmoneho, viceprezidenta sekce Mattel Fashion Doll Design. Ten ve svém prohlášení uvedl. „Hračky jsou odrazem kultury a protože svět oslavuje pozitivní dopady inkluze, cítili jsme, že je čas vytvořit řadu bez pohlavních znaků. Během našeho výzkumu jsme od dětí slyšeli, že nechtějí, aby vzhled jejich hraček byl diktován genderovými normami.“ Omlouvám se, ale to je nebetyčná blbost. Dvou až šestileté děti, které si s panenkami nejčastěji hrají, budou vykládat nějakým výzkumníkům, že nesouhlasí s genderovými normami a nechtějí u panenek prsa?

Hrát si budete podle nás

V citovaném propagačním videu se říká, že „děti, hrající si s panenkami, vidí svět a zejména pohlaví velmi odlišně a my chceme změnit pohled rodičů na to, jak by si měly děti hrát. Přestože mattelovci tvrdí, že jim jde o to, aby si „děti mohly svobodně hrát,“ nutí jim vlastně svoji představu, jak by si měly hrát. Následoval další nesmyslný výrok jakéhosi odborníka na dětskou psychologii od Mattela. „Rodiče často říkají, že chtějí vychovat své chlapce, aby byli skvělými otci. Jak ale chceme vychovávat úžasné otce, pokud nebudeme podporovat výchovnou hru v jejich dětském věku?“ Tedy, nevím, co tím chtěl básník říci, snad to, že pokud by malý klučík náhodou zahlédl u panenky prsíčka, tak by z toho měl asi doživotní trauma.

Vzhůru k orwelovským zítřkům

Jeden z vedoucích pracovníků vývojové sekce Mattela se tak nějak uřekl a prozradil nám dokonale orwelovskou vizi své firmy. „Je to vlna budoucnosti. Právě k tomu míří celá společnost. Rodiče by chtěli být součástí tohoto trendu, ale prostě nemají potřebné znalosti a nástroje, které by nějak nasměrovaly jejich děti.“ A je to tady! Rodiče jsou blbí, zaostalí a nereformovatelní a od toho jsme tu my, firmy jako Mattel, které nalajnují těm snadno formovatelným prckům jediný, správný směr. A šmytec!

Rodiče prý výchovu nezvládají

Tohle genderové šílenství je tedy prý naše zářná budoucnost. Na druhé straně se hlavouni Mattelu vyjadřují silně apoliticky, jako sám prezident společnosti Richard Dickson v časopise Time. „Nejsme politici a respektujeme rozhodnutí kteréhokoli z rodičů o tom, jak vychovávat své děti.“.To ovšem ostře kontrastuje s předchozím vyjádřením, v němž se jinými slovy říká, že rodiče jsou negramotní, zkostnatělí idioti, nezvládající tu správnou výchovu. Reagovala i řada amerických psychologů, kteří se shodují v obavách, že onen tak prosazovaný koncept bezpohlavnosti, může vyvolat u dětí psychické poruchy a příklon k tzv. třetímu pohlaví. Tvrdí, že panenky by měly být na první pohled jasně odlišitelné podle pohlaví.

Děti panenky s jasným pohlavím potřebují

Když už jsem zmínil psychology, ti považují hraní s panenkami za velmi důležité pro vývoj dítěte. „Když dítě napodobuje tatínka nebo maminku, učí se vlastně vcítit do druhých, ale také vyjádřit vlastní myšlenky a budovat si vlastní sebedůvěru,“ tvrdí dětská psycholožka Anne Bacus. Pro malé slečny jsou panenky malí človíčkové, s kterými si povídají, češou je, převlékají a krmí. Často jim svěřují i svoje malá tajemství.

Definovat onen ‘hrací‘ věk, kdy děti panenky milují, je poměrně obtížné, ale za to nejčastější období se považuje od jednoho roku do 9 let. V batolecím věku jsou pro ně vlastně panenky jedinými kamarády, v pozdějších letech už je nahrazují ti kamarádi skuteční. Právě vzhledem k onomu ‘hracímu‘ věku mne zarazila ona zdůvodnění ctěného Mattela, založená údajně na přáních samotných dětí. Podle odborníků by první panenka pro holky měla být také holka a pro kluky kluk. Jinak se prý s nimi děti obtížně identifikují. Bezpohlavní osůbky od Mattela však staví všechny dosavadní poznatky psychologů na hlavu.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace