Půjčky pro důchodce jsou jen stěží dostupné, přesto šanci na úvěr mají i lidé starší 65 let
komerční sdělení
02.10.2019
Foto: archiv
Popisek: Peníze, ilustrační obrázek
Šanci na sjednání půjčky má každý, a to i důchodci. Otázkou ale zůstává, jak výhodnou půjčku mohou senioři získat. S průměrným důchodem kolem 13 000 Kč nejspíš nepůjde o žádné extra výhodné podmínky. Co dělat, když vám je po šedesátce a potřebujete půjčit peníze?
Ve světě financí existuje celá řada pojmů, především nebankovní společnosti jsou experty na půjčky všeho druhu, není tak divu, že v jejich portfoliu nechybí ani půjčka pro důchodce. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že se významnou měrou tento úvěr neliší od půjček na mateřské nebo rychlých půjček před výplatou. Rozdíl je pouze v názvu.
Proč jsou půjčky pro důchodce málo dostupné?
Když ale existuje pojem půjčka pro seniory, je jasné, že šanci na získání úvěru mají i lidé v penzi. Počítat jen musí s méně výhodnějšími podmínkami, než které budou nabízeny lidem v produktivním věku s průměrnou mzdou. U seniorů totiž existují hned dva problémy, a to je věk a příjem. Zatímco první faktor je vysoký, ten druhý obvykle velmi nízký.
O výhodnosti úvěru rozhoduje bonita a tu významnou měrou ovlivňuje příjem a v potaz je brán i zmiňovaný věk. Čím je žadatel starší a čím méně má financí, tím dražší úvěr může očekávat, pokud tedy vůbec má šanci na nějaké zadlužení. V některých případech může být žádost klienta i zamítnuta.
Na druhou stranu přeci jen v něčem mají důchodci navrch. Oproti mladším dlužníkům jsou to právě oni, kteří své závazky splácí mnohem spolehlivěji, což jim nahrává na smeč.
Větší šanci na úspěch mají senioři s vlastním bydlením
Potřebuje-li senior půjčit, je obvykle odkázán na nebankovní společnost, v bance uspěje jen stěží. Přesto se nevyplatí bankovní domy vynechávat, důchodci na rozdíl od čerstvě dospělých klientů mají totiž výhodu v tom, že obvykle bydlí ve vlastním, tudíž mají čím ručit a jejich doposud nízká bonita stoupá. Než se ale rozhodnete zastavit bance svou nemovitost, dobře zvažte, zda se vám to kvůli několikatisícovému dluhu vyplatí. Mohli byste se totiž dostat nejen do ještě větších finančních problémů, ale zároveň také přijít o střechu nad hlavou.
Půjčky pro seniory mohou být zrádné! 7 pravidel, jak na ně vyzrát
Důchodci jsou často klamáni, při výběru půjčky se proto řiďte několika základním pravidly.
1. Ujistěte se, že půjčku potřebujete.
2. Nezadlužujte se kvůli problémům druhých.
3. Nesjednávejte si první půjčku, která je vám nabídnuta.
4. Porovnejte si více nabídek a udělejte si přehled o úvěrovém trhu.
5. Zajímejte se o roční procentní sazbu nákladů (RPSN) a poplatky.
6. Spočítejte si, zda budete mít na splácení.
7. Čtěte smlouvu a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte.
Pokud je vám svět půjček nejasný, oslovte ověřeného finančního poradce, který vám pomůže nejen s výběrem vhodného produktu, ale i s nastavením splátek.
Komerční sdělení
Vložil: Redaktor KL