Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš opět lakoval fakta na růžovo. Ve skutečnosti jsme horší než Čína. Je to deprimující. Komentář Adély Hofmanové

komentář 02.10.2019
Babiš opět lakoval fakta na růžovo. Ve skutečnosti jsme horší než Čína. Je to deprimující. Komentář Adély Hofmanové

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš při svém projevu na půdě OSN, pro znalé angličtiny je v článku i video

VIDEO To, že mladičká švédská aktivistka Greta Thunbergová umí vzbudit celosvětovou pozornost, nejlépe dokazuje ohlas, jaký stále vyvolává její vystoupení na klimatickém summitu OSN. Podle odborníků je tato dívka zcela nevídaným úkazem a mnozí ji doslova adorují. Čeští politici ji však většinou kritizují a zesměšňují. To je i případ premiéra Andreje Babiše, který na zasedání OSN promluvil také, na rozdíl od Grety však před téměř prázdným sálem.

Ani tato, pro něj jistě deprimují okolnost, mu ale nezabránila v tom, aby se o Gretu neotřel. Ačkoliv je on sám proslulý svými hysterickými projevy na půdě parlamentu (viz jeho útoky na poslance Kalouska, kdy na něj za řečnickým pultem křičel, že je zase „ožralej jako obyčejně a zloděj zlodějský“) ve svém projevu se v návaznosti na ten Gretin nechal slyšet, že hysterická a teatrální řeč nevede k racionální diskusi. Reagoval tak na Gretino emocionální vystoupení, v němž obvinila světové lídry, že nic nedělají a zatímco nám stále vyprávějí pohádky o ekonomickém růstu, lidé umírají. Podobný názor posléze pohoršeně vyslovila i Babišova věrná obdivovatelka, ministryně financí Alena Schillerová, v televizi Barrandov. Podle ní „hysterie, kterou slečna Greta předvedla, není na místě“. Poté bezelstně prohlásila: „Ochrana přírody je přirozené téma a je správné ho řešit. Každý by měl třídit odpad a šetřit vodou.“ (Vida, jak snadné.) 

Horší než Čína

Jak Babiš, tak Schillerová přitom opět předvedli, že bravurně ovládají odvádění pozornosti jiným směrem, především od zásadních problémů. Jako členové vlády by se měli především zabývat neblahým faktem, že Česko patří mezi největší znečišťovatele ovzduší na světě. I pro mne je zcela děsivým zjištěním statistika Evropské komise, podle níž v přepočtu na jednoho obyvatele vypustíme více tun skleníkových plynů, než tolik kritizovaná Čína. Jde o neuvěřitelných 10 tun oxidu uhličitého (což je vůbec nejvyšší množství ze všech zemí střední a západní Evropy), zatímco Čína pouze 7 tun! Z celosvětového měřítka jsou největšími hříšníky Katar (49 tun), Kuvajt a Spojené arabské emiráty (25 tun).

 

„Monika a Vivien včera v restauraci v New Yorku, poslouchají můj projev na Valném shromáždění OSN. Trval 22 minut! Vivien mluví perfektně anglicky, četl jsem jí ho dvakrát a opravovala mi výslovnost. A pochválila mě,“ neskrývá nadšení na svém Facebooku Andrej Babiš. Věcně k tomu lze jen poznamenat, že Babišova angličtina je asi na stejné úrovni, jako jeho čeština, alespoň co se přízvuku týče 

Stejně tak je příznačné, že se Babiš na půdě OSN chlubil tím, že Česko plní Pařížské dohody o ochraně klimatu, jejichž cílem je produkci skleníkových plynů snížit. Podle údajů různých ekologických organizací namísto toho vláda nadále straní zastaralým technologiím, například uhelným elektrárnám. Jejich tvrzení potvrzuje i analýza německé ekologické organizace Germanwatch, hodnotící, jak jednotlivé země ovlivňují globální změny klimatu. Česko skončilo neslavně, mezi státy, které dělají pro naplnění cílů pařížské dohody jen málo, pokulhává zejména v oblasti obnovitelných zdrojů. Nelze se tomu divit, když samotná členka vláda žije v iluzi, že stačí třídit odpad a šetřit vodou. Mimochodem, vůbec nejlépe si vede Gretino Švédsko.

 

 

Smutné, až deprimující

Bývalý velvyslanec České republiky v OSN Karel Kovanda komentoval Babišův projev v OSN velmi kriticky: „To, co říkal premiér na adresu Grety, bylo smutné, až deprimující. On se soustředil na to, že její vystoupení bylo hysterické a teatrální, ale nesoustředil se vůbec na to, co ona říká. Ona neříká, že vůbec nikdo nic nedělá, ale že to, co se dělá, nestačí. A v tom s ní naprosto souhlasím. To, co říká premiér o klimatických změnách, je jeho kapitalistický přístup, protože jemu záleží daleko víc na těch nekonečných lánech řepky, než na tom, aby se skutečně něco stalo s obavami, které má Greta. Gretina poznámka o věčném ekonomickém růstu je něco, na co premiér nedovede odpovědět. Nemáme odpověď na to, jak se dá ekonomický růst skloubit s nápravou klimatických nebezpečí. Musím říct, že mě premiér v tomto smyslu zklamal,“ uvedl Kovanda v Událostech komentářích na ČT 24.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace