Šetřete při nákupech životní prostředí! 5 tipů, jak na to
30.09.2019
Foto: myjsmebio.cz
Popisek: Ilustrační foto
Články v časopisech, nejrůznější weby či televizní reklamy nás neustále poučují o tom, že máme brát ohled na životní prostředí. Podle nejnovějších trendů a zero waste, bychom dokonce neměli produkovat žádný odpad. Je to ale vůbec možné? Co takhle se vydat alespoň zlatou střední cestou bez přehnaných extrémů, a přesto mít dobrý pocit z toho, že se k přírodě chováte šetrně a ohleduplně? Osvojení pěti jednoduchých zvyků při nakupování vás nebude stát žádné velké úsilí, ale změnu zpozorujete téměř ihned.
Prospěšnost pro životní prostředí neznamená, že se musíte od základu překopat svůj životní styl a kompletně změnit zažité návyky. Stačí jen více přemýšlet u běžných činností, jejichž průběh už často ani nevnímáme. Například při nákupu můžete dodržovat několik zásad, díky kterým přírodě rozhodně pomůžete. Po pár týdnech se sami budete divit, kolik odpadu a často i peněz jste ušetřili.
1. Omezte plastové sáčky
Pokud v obchodě vkládáte každý druh ovoce a zeleniny do jiného sáčku, v košíku se jich tak objeví klidně i pět. Když popojdete k pečivu, společně s čerstvými houskami přidáte další. Kolik rolí s plastovými pytlíky se v supermarketu za den asi spotřebuje, když takhle nakupuje každý z nás? Není třeba nic počítat, abychom věděli, že jde o opravdu velké množství. Přitom se bez problému na různých e-shopech dají sehnat látkové sáčky, které stačí po použití vyprat. Pokud jste zruční, můžete si je ušít například ze staré záclony. Určitě doma najdete i plátěnou tašku, do které pak můžete umístit celý nákup. Do módy se také vrací dříve populární síťovky.
2. Nakupujte BIO
Nezáleží ale pouze na tom, do čeho potraviny vkládáte, ale hlavně jaké kupujete. Zkuste se zaměřit na certifikované biopotraviny označené logy biolistu a biozebry, které znamenají původ z ekologického zemědělství. Kromě toho, že takové produkce využívají přírodních procesů, nevyhýbají se ani moderním agrotechnickým postupům. Základem hospodaření je péče o půdu a střídání plodin, které se vzájemně dobře doplňují. Z polí v režimu environmentálně přínosného zemědělství se do vody nevyplavují žádné pesticidy, půda je živá, plná humusu a přirozených mikroorganismů. Hospodaření tak zůstává šetrné k životnímu prostředí, pracuje s obnovitelnými zdroji a pomáhá zachovat přírodu pro naše děti.
3. Vyrábějte doma
Mnoho produktů, a zejména potravin, bezmyšlenkovitě nakupujeme, aniž bychom se pozastavili nad tím, že je lze snadno vyrobit doma. Často nejde o složité postupy, výsledek může být při použití správných ingrediencí daleko kvalitnější a v mnoha případech také kromě plastových obalů, ušetříte i vaši peněženku. V regálech supermarketů se například často objevují instantní ovesné kaše, přitom ale není nic jednoduššího než doma během pár minut povařit bio ovesné vločky s mlékem z bio farmy, přidat oblíbené sladidlo, navrch trochu ovoce s oříšky a je hotovo. Vyrábět můžete i oblíbený hummus, rajčatovou omáčku či ovesné sušenky a mnoho dalšího.
4. Zaměřte se na množství
Vaše rodina má v oblibě některé potraviny tak moc, že je kupujete téměř každý týden? Co takhle začít nakupovat ty trvanlivé po velkých baleních? Nejen, že opět ušetříte obaly, ale navíc budete mít neustále po ruce zásoby na vaření. Ve velkém množství lze sehnat mouku, rýži, která se prodává i po deseti kilogramech. Stejně tak nakoupíte ve větších pytlích také luštěniny či těstoviny, samozřejmě bio.
5. Místo plastu papír nebo sklo
Až budete příště v obchodě stát před napěchovanými pulty, kde jeden výrobek seženete hned v několika variantách, zkuste sáhnout po té, která je méně náročná na recyklování. Například cukr či mouku seženete zabalené v papíru téměř všude. I u pečiva často můžete zvolit papírový sáček. To stejné platí také u skla, kterému můžete dát přednost například při nákupu oleje, jogurtů, různých dresingů či majonéz.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.
Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.
Ve spolupráci s www.myjsmebio.cz
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová