Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V EU ročně zemřou kvůli znečištění ovzduší stovky tisíc lidí, my jsme na tom po Bulharsku nejhůř. Komentář Adély Hofmanové

26.09.2019
V EU ročně zemřou kvůli znečištění ovzduší stovky tisíc lidí, my jsme na tom po Bulharsku nejhůř. Komentář Adély Hofmanové

Autor: Youtube / repro

Popisek: Generální tajemník OSN António Guterrés na summitu

FOTO Tento týden se v sídle OSN v New Yorku uskutečnil dlouho očekávaný klimatický summit. Je samozřejmě typickým paradoxem doby, že se na něm sešli představitelé zemí, které mají na svědomí devastaci naší planety a snaží se ekologické hrozby zlehčovat. Předmětem jejich výsměchu se stávají nejen odborníci, ale i aktivisté, kteří dokázali zalarmovat veřejnost na celém světě.

Naštěstí mezi ně nepatří samotný generální tajemník OSN António Guterrés. Ten se nechal slyšet, že příroda je na nás naštvaná a všem těm, kteří stále se zhoršující stav životního prostředí zlehčují, vzkázal: „Klameme sami sebe, když si myslíme, že můžeme oklamat přírodu, ale příroda vždycky udeří zpátky.“ Účastníky klimatického summitu vyzval, aby se vyhnuli líbivým projevům a namísto toho předkládali konkrétní návrhy na řešení současných problémů, protože nejhorší je nedělat nic a nejvíce nás stojí popírat, co je naprosto jasné. Třeba, že emise skleníkových plynů rostou ještě rychleji, než dosud předpovídali experti. Loni lidstvo dokonce vyprodukovalo nejvíce skleníkových plynů v dějinách! Výzva generálního tajemníka OSN padla alespoň někde na úrodnou půdu a díky dárcům z celého světa bylo například získáno více než 11 miliard korun na ochranu deštných pralesů. Velkorysý příspěvek, jehož cílem je pomoci méně rozvinutým zemím, aby rovněž bojovaly s klimatickými změnami, ohlásila německá kancléřka Merkelová.

 

Summit se konal na půdě OSN v New Yorku

Proč to máme řešit dopředu?

Zato Česko bohužel patří k zemím, kde jsou kvůli názorům politických špiček ekologické hrozby neustále zlehčovány. To připouští i samotný ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten nedávno dokonce překvapivě prozradil, že někteří čeští politici svoje názory přehodnotili až poté, co jim během léta zmizela voda ze studní. Nicméně, Česká republika se letos přidala k těm východoevropským státům, kvůli nimž byla vetován záměr EU, směřující ke klimatické neutralitě. Jejím cílem je realizovat soubor opatření, snižujících emise skleníkových plynů. Český premiér Andrej Babiš se postaral o mezinárodní poprask, když se s bezelstností sobě vlastní nechal slyšet: „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, co bude v roce 2050, jenom proto, že tady je taková klima atmosféra?“ Pominul zcela, že před změnami klimatu a fatálními následky pro naši planetu varovali vědci již v minulém století.

 

NY navštívil i premiér Babiš

Tisíc mrtvých denně

Zcela právem vyvolalo na newyorském klimatickém summitu největší ohlas vystoupení mladičké švédské studentky Grety Thunbergové. Se slzami v očích vyčetla přítomným, že zatímco lidé trpí a umírají, politická elita nám vypráví jenom pohádky o věčném ekonomickém růstu. Jakkoliv se mnozí politici, české nevyjímaje, Gretě opět vysmáli, křehká dívka neřekla nic jiného než drsnou pravdu.

Greta dorazila na summit v New Yorku ze Švédska na jachtě

Těm, komu se snad zdál její projev, plný emocí, přehnaný či dokonce šílený, stojí zato připomenout jediný děsivý fakt, týkající se každého z nás. V Evropské unii zemře na následky znečištěného prostředí předčasně tisíc (!) lidí denně, ročně jde o 400 tisíc! Ze stovky nejvíce znečištěných měst EU jich máme třicet (!) u nás, což vyrazilo dech i těm, co se ekologií zabývají. Po Bulharsku jsme na tom vůbec nejhůře (uvedené údaje vyplývají ze zvláštní zprávy EU číslo 23 / 2018).

 

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace