Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Boj s klimatem můžeme vyhrát. Nejlépe začít genocidou. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.09.2019
Boj s klimatem můžeme vyhrát. Nejlépe začít genocidou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube / repro

Popisek: Greta Thunbergová při projevu v OSN

Greta Thunbergová měla dlouho očekávaný projev na půdě OSN. Byl velmi emotivní, velmi rozlobený a velmi výhružný. Byl ekvivalentem rázného mlácení pěstí do stolu. A byl na místě? Co udělali politici, když dostali vynadáno od Grety? Začali slibovat. Začali slibovat uhlíkové daně, omezování průmyslu, větší podporu obnovitelným zdrojům. A hlavně, slibovali, stejně jako před lety v Paříži, že emise CO2 sníží, skutečně ano. Krom Trumpa, samozřejmě, ten se přijel na půdu OSN pouze pobavit. To taková Zuzana Čaputová, tohoto času prezidentka Slovenska, pravila, že mládež rozumí klimatu lépe než my. Ta to bere očividně vážně.

Nedávno kolem našeho domu projížděla kolona starých veteránů. Několik desítek vozů od úhledných prvorepublikových, až po Škodovky 120. Byl to krásný pohled. Lidé v autech troubili, mávali, juchali a zanechávali za sebou silný puch spáleného benzínu. Jako návrat do dětství, kdy se podobný odér linul krajinou, kdykoliv kolem projelo auto. A teď, když si stoupnete i k té nejrušnější silnici, necítíte díky filtrům nic. Můžeme tomu říkat technologický pokrok? Můžeme tomu říkat ohleduplnost k přírodě? Jasně, můžeme, zároveň k tomu ovšem dodáme, že by se měla auta zrušit, omezit, nasadit na benzín a naftu drastické uhlíkové daně, aby ti zpupní lidé přestali jezdit, aby se omezila doprava, aby se prodražilo podnikání. Což není cesta k dalšímu pokroku, ale k chudobě, která nastoupí plíživě, ale na většinu obyvatel. Nejdeme investovat, ale bořit.

Uhelné elektrárny

Jiný příklad. Dříve uhelné elektrárny fakticky likvidovaly své okolí, vypouštěly do ovzduší tolik svinstva, že byly schopné vyhubit část lesů Krušných hor. Teď? S technologickým pokrokem jsme dosáhli toho, že uhelné elektrárny přestaly ničit, už jen škodí. Všechny naše uhelné elektrárny splňují přísné mezinárodní limity emisí. Protože kouř je filtrovaný. Díky pokroku, díky bohatství, které můžeme do pokroku nalít. Ale místo toho, abychom investovali do dalšího vývoje filtrování a čištění spodin, začneme likvidovat fungující systém a budeme na něj roubovat takový, který nedokáže adekvátně nahradit stávající. Německo přechází na obnovitelné zdroje, snad i proto jsme zvýšili export elektrické energie na 20 % naší produkce. To není málo. Někdo jim tu avantýru se solárem jistit musí. Nedá se svítit.

Když už i Čína

V příkladech bych mohl pokračovat donekonečna, zahrnout prakticky každou lidskou činnost a ukázat na ní, že svět se nehnal k záhubě, ale k postupnému zlepšování díky technologickému pokroku. I korporace jsou si vědomy toho, že planetu nelze drancovat bez omezení. A pokud si toho nebyly vědomy samy, vlády napříč celou planetou jim to připomněly v zákonech a nařízeních. Vždyť i ta Čína, která byla braná za největšího znečišťovatele, jede na zelené vlně. Uvědomuje si, že ekologie je důležitá a investuje do ní. A když už i Čína hledá cesty udržitelnosti, tak si můžeme být jistí, že svět je v pořádku, neshoříme, neudusíme se, ekosystém nezkolabuje. Čína investuje, neboří.

Afrika

Ve světě zbývá poslední kontinent, který by měl dělat z ekologického hlediska vrásky. Afrika. A to ze dvou důvodů. Africké země se chtějí také ekonomicky vyšvihnout. A je to tak dobře. Ekonomika afrických zemí postupně roste, na kontinent se nesměle probojovává ekonomický boom, kterého se dočkáme do několika let. Aby se Afrika mohla vyšplhat na naši ekonomickou úroveň, musí rozjet obrovský potenciál vlastního průmyslu. A rozjede ho. A to bude sakra ekologického křiku a neekologického kouře.

Než ovšem dojde (díky průmyslu a investicím a pokroku) ke zbohatnutí Afriky, bude se muset kontinent popasovat s nárůstem populace, který pro planetu může být stěžejní. Západní civilizace postupně vymírá. Ta africká vesele narůstá. U nás máme 1,6 dítěte na ženu, v Africe je to více než 5 dětí na ženu. Křiklavý nepoměr můžeme vyřešit dvěma způsoby. Jednak bychom mohli vyhladit všechny Afričany, což by bylo velmi rychlé a ekologicky šetrné (toto je cynická nadsázka směrovaná k ekologickým fanatikům, pro které je každé řešení příliš pomalé, protože planeta začíná hořet teď, proto bychom měli jednat co nejrychleji... a nejrychlejší je prostě genocida, nic rychlejšího skutečně není). Nebo bychom mohli dát Africe šanci vyrůst ze své chudoby a prostě trpělivě čekat na to, až Afričany blahobyt přirozeně donutí snížit počet dětí na ženu. Za dvě generace plné vývoje, pokroku a investic se Afrika usadí a začne vymírat, stejně jako my. Za takové tři až čtyři století pak budeme společně řešit, pokud se do té doby nevytlučeme, to, že vymíráme jako lidstvo, nikoliv jen jako západní civilizace. A ne, klimatická změna nás nezlikviduje, té se úplně v klidu přizpůsobíme. Bože, vždyť jsme dokázali ovládnout oheň, vynalézt kolo, vymyslet abecedu, i ty filtry na uhelné elektrárny jsme vytvořili. Pokud by měla Greta křičet, tak jedině slova díků a podpory k dalšímu technologickému vývoji. Protože naši situaci, ať už je jakákoliv, nevyřeší omezování, ale právě další pokrok. Vyvolávání paniky, vykřikování výhrůžek a zkratkovitá řešení, to není cesta. Nejhorší na tom ovšem je, že všechny 'výborné' nápady novodobých ekodemagogů zaplatí chudá a střední třída, čímž k pokroku nedojde, dojde k chudnutí společnosti, k sociálním nepokojům. Co z toho bude? Vznik ekošlechty, něco na způsob solárních baronů u nás. Je to zase jen další forma tunelu na úkor lidí. Jen v globálním měřítku a s potenciálem zlikvidovat lidem i svobodu. Greta je jen prázdná loutka, to důležité se děje za ní.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace