Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

5 neustále omílaných lží o globálním oteplování a stavu ovzduší. Také jim věříte? Komentář Pavla Přeučila

24.09.2019
5 neustále omílaných lží o globálním oteplování a stavu ovzduší. Také jim věříte? Komentář Pavla Přeučila

Foto: Dan Veselý

Popisek: Ilustrační foto

GRAF, ODKAZY Klimatologové a ekologové bijí na poplach a děsí nás těmi nejčernějšími scénáři naší budoucnosti. Greta pluje do Ameriky lodí a propaguje lodní dopravu, přestože právě ta je největším znečišťovatelem ovzduší na naší planetě. Pouhých 15 největších lodí světa vypustí více zplodin, než všechny automobily na celé Zemi. Člověk prý může i za změny klimatu, globální oteplování, nebývalá sucha, uragány, povodně a kdovíco ještě. Státy vydávají na ochranu ovzduší závratné částky, investuje se do nových zdrojů energií a v důsledku toho se pochopitelně zdražuje elektřina. Jaká je ale pravda? Stojí za tím vším opravdu jen lidská činnost? Podívejte se na některé lži, jimiž nás tak zvaní odborníci nejčastěji krmí.

Lež první: Na planetě dramaticky ubývají lesní plochy

Pravda: Podle nedávné studie NASA, při které byly využity satelity MODIS, přibylo na planetě zeleně odpovídající velikosti amazonského deštného pralesa. Jinými slovy: Od roku 2000 na naší planetě přibylo 5 procent lesů. Největší zásluhu na tom mají kupodivu tak zatracované země, jako Čína a Indie, viz graf.

Lesy přibývají i v Evropě a u nás, máme jich dokonce o celých 10% více než za Rakouska-Uherska! Zdroj: NASA 

  

Lež druhá: Globální oteplování má na svědomí člověk

Pravda: Řada předních světových vědců upozorňuje, že globální oteplování je přirozený proces, související především s tzv. Milankovičovými cykly. Při těch se střídají doby ledové a meziledové v důsledku změn v pohybu a náklonu zemské osy i v nepravidelnosti oběžné dráhy Země kolem Slunce. Není žádným tajemstvím, že ještě do 15. století bylo Grónsko zeleným ostrovem a začalo se zaledňovat až s příchodem malé doby ledové. Ostatně, ne nadarmo je staří Vikingové pojmenovali Grønland, tedy Zelená země. Tyhle věci jsou chronicky známé a přitom se stále najdou „vědci“, pro které je to překvapivý a strašlivý důsledek lidské činnosti. Stejně tak se mnohokrát v historii ocitla bez ledu i Antarktida. Podle výzkumů na ledovcích v Grónsku a v Antarktidě došli vědci k závěru, že na severní i jižní polokouli došlo za poslední 2 miliony let dokonce k 20 cyklům nárůstu a poklesu ledovcové pokrývky. Musíme se smířit s tím, že malá doba ledová, která vyvrcholila v 17. století, definitivně skončila v 19. století, a proto my zažíváme ono zcela normální oteplování.

 

Lež třetí: Za současná sucha a ubývání vody může také člověk

Pravda: Mnozí ekologové a klimatologové nám neustále vtloukají z medií do hlav, že poslední roky jsou snad nejsušší v historii, straší nás katastrofou a varují, že bude hůř, protože se o přírodu nestaráme. Přitom podle historických záznamů postihla jen naše území v historii sucha a následné neúrody daleko horší. V roce 1590 nepršelo na některých místech Čech od počátku června do poloviny září a téměř vyschla řeka Ohře. Podobné sucho se opakovalo v roce 1616 a 1718, kdy na Břeclavsku vyschla řeka Dyje. V roce 1746 vyschla v Praze Vltava a bylo ji možno přejít suchou nohou. Podobná situace se opakovala v roce 1790. Extrémní sucha se opakovala i v 18. - 20. století, přičemž nejhorší roky byly 1808, 1868, 1904, 1921 a 1947. Sucha v těchto letech byla na rozdíl od těch dnešních skutečnými katastrofami (zdroj R. Brázdil a kol. Sucho v Českých zemích: minulost, současnost, budoucnost).

 

Lež čtvrtá: Za znečištění ovzduší mohou nejvíce automobily

Pravda: Největšími znečišťovateli jsou tepelné elektrárny, průmysl a lokální topeniště. V dopravě jsou to především lodě a letadla, proti nimž je znečištění výfukovými plyny z aut zanedbatelné. Například největší výletní loď světa Harmony of The Seas znečistí denně ovzduší více než 22 milionů automobilů s naftovým motorem. Podle dánské vládní agentury pro ochranu životního prostředí 15 největších lodí světa zatěžuje životní prostředí více než všechny automobily na planetě. Podle výzkumů německé společnosti Dekra se auta podílejí na znečištění ovzduší ve velkých městech pouhými 6 procenty! Dramaticky ale rostou emise z letecké a vodní dopravy, do roku 2050 budou produkovat téměř 40 % emisí oxidu uhličitého na světě, pokud nebudou přijata další opatření za účelem jejich snížení. A na rozdíl od neuvěřitelného tlaku na automobilky, se vesele pluje a létá dál s motory, které zamořují svět (zdroj: Zpráva EEA č.2018/1 ze dne 15.března 2018).

 

Lež pátá: Ovzduší nám zlepší elektromobily

Pravda: Elektromobily jsou uměle vytvořená bublina. Prodeje klasických aut celosvětově klesají a tak mocné lobby hledají cesty, jak vytáhnout lidem z kapes další peníze. Dokud nebude lidstvo schopno vyrábět elektřinu levněji, než v uhelných elektrárnách a navíc čistou, nebudou elektromobily žádným přínosem. Právě naopak. Většina elektřiny se vyrábí v tepelných elektrárnách a tak jezdí ona ´ekologická´ auta de facto na uhlí. Navíc, při jejich výrobě vzniká daleko více zplodin, než jich stačí vytvořit klasická auta. Ukázkový je příklad honu na dieselové automobily. Ty jsou podle posledních výzkumů daleko menšími znečišťovateli ovzduší než benzinové. Navíc nedávné testy německého Auto Motor und Sport prokázaly, že moderní dieselové motory vzduch dokonce čistí! Podle testů je totiž podíl pevných částic z výfuku daleko menší, než jich motor nasává (zdroj: Auto Motor und Sport).

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace