Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První dáma prozradila, jak se konečně dočkala nabídky k sňatku. Ale pak byl romantiky konec

18.09.2019
První dáma prozradila, jak se konečně dočkala nabídky k sňatku. Ale pak byl romantiky konec

Autor: Facebook

Popisek: Michelle a Barack Obama: Politika se stala nedílnou součástí života tohoto páru prakticky hned po svatbě

FOTOGALERIE Životní příběh bývalé první dámy Michelle Obamové připomíná jednu z mnoha amerických pohádek. Dívka z chudé černošské rodiny vystudovala jednu z nejlepších univerzit na světě, získala dobře placenou práci a když se jí začal dvořit krásný chudý princ, počítala s tím, že si ji nevezme, že nikdy nevydělá žádné peníze a že jí kvůli němu budou v životě často vstávat hrůzou vlasy na hlavě. Nakonec se však dočkala romantických zásnub, vysněného prstýnku i svatby.

Také v případě Michelle Obamové platí lidová moudrost o tom, že odříkaného chleba bývá největší krajíc. „Jakmile jsem si dovolila k Barackovi něco cítit, přihrnula se pravá lavina pocitů - ohromující výbuch touhy, vděku, naplnění a úžasu,“ popisuje ve svých memoárech, nazvaných Můj příběh. Byla natolik zamilovaná, že jí najednou nevadilo nic. I když v té době už měla velmi solidní postavení, přespávala v Barackově vypůjčeném a notně stísněném bytě, většinou zařízeném z garážových výprodejů. Veškeré volné místo zabíraly hory jeho knih a časopisů, v lednici neměl skoro nic. 

Svatba, nebo veřejné blaho?

I když se k ní Barack vždy choval velmi hezky a projevoval své city, od začátku bylo jasné, že mu více leží na srdci veřejné blaho než svatba, v níž dlouho neviděl smysl. Když se ho jednou v noci zeptala, o čem přemýšlí (a nejspíše tajně doufala, že o nich dvou, či jiné hluboce osobní věci), odpověděl: „Ale, jenom jsem přemýšlel o příjmové nerovnosti.“ Zatímco se kolegové soustředili na budování vlastní kariéry, jeho myšlenky se rozbíhaly k mnohem vzdálenějším obzorům. Zároveň také záhy poznala, že se s ním nikdy nebude nudit a že jí z něj budou někdy vstávat na hlavě hrůzou vlasy. „A taky mě tenkrát napadalo, že tenhle člověk nejspíše nikdy nevydělá žádné peníze,“ popsala své pocity z prvních společných zážitků. Jen co se vlastní pílí a pracovitostí vyšvihla a mohla si třeba dovolit ubytování v luxusním hotelu, s Barackem se musela spokojit s podstatně horším komfortem.

 

Konečně ano

Zásadní zkouškou pevností jejich vztahu se stalo dvouleté odloučení, kdy Barack pokračoval ve studiu práv na Harvardu. Poté se konečně vrátil do Chicaga a také do její náruče. „Milovala jsem ho a cítila jsem, že on miluje mě,“ svěřila se. Svatba ovšem stále nebyla na pořadu dne, mimo jiné proto, že oba měli dost rozdílné představy o manželství: „Já byla tradicionalistka, on ne. Bylo celkem jasné, že ani jeden z nás ze své pozice neustoupí“. O to více byla překvapená, když se na jedné společné večeři dočkala prstýnku s diamantem, ukrytým pod stříbrným poklopem namísto dortu. „A když jsem řekla ano, snad celá restaurace začala tleskat.“ Zatímco na prstýnek dlouho ohromeně zírala, Barack jí lišácky řekl: Tohle by ti mohlo zavřít pusu.“ 

První záchvěv odporu

Svatba, která se konala až za čtrnáct měsíců, zas tak pohádková nebyla, Barack se na její přípravě vůbec nepodílel, navíc dostal pořádnou rýmu, měl vypůjčený smoking, ani jeden při obřadu v kostele neplakal, ani se nezajíkal. Ale společně se třemi stovkami hostů pak jedli, pili a tancovali, dokud samou radostí nepadli. O to skromnější byly líbánky, spokojili se s výletem autem do Kalifornie. Brzy byl ale líbánkám konec. „Jako novopečený pár jsme se teprve učili, jak se hádat.“ I v tomto případě se projevila odlišnost obou povah, Michelle se přiznala, že umí být pěkně vzteklá, zatímco Barack většinou zůstával chladně racionální. A od samého začátku jejich manželství negativně ovlivňovala skutečnost, že Barack příliš pracoval a stal se z něj typický workoholik, který navíc hodně kouřil. Čtyři roky po svatbě byl zvolen senátorem za stát Illinois, což vyžadovalo mimořádné nasazení v předvolební kampani. Jejich společné štěstí navíc mělo další vadu na kráse, marně se se snažili o dítě. „Tenkrát jsem možná poprvé pocítila záchvěv odporu k politice a k Barackovu neutuchajícímu pracovnímu nasazení,“ prozradila.

 

Jen sperma!

A coby emancipovaná manželka si také ve své knize postěžovala na úděl žen v podobné situaci. Zatímco se snažila otěhotnět, i za cenu umělého oplodnění, musela chodit na nepříjemné kontroly a píchat si injekce, Barack měl za úkol jen skočit k doktorovi a dodat trochu spermatu. „A pak si klidně mohl dát Martini,“ vtipkovala. Nakonec se ale dočkala a šest let po svatbě se jim narodila první dcera Malia Ann, dva roky nato přišla na svět Natasha Marian. 

Pokračování zítra

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace