Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jakmile oblečete jakž takž inteligentního černocha do obleku, bílé holky se můžou pominout… Začátek love story první dámy

17.09.2019
Jakmile oblečete jakž takž inteligentního černocha do obleku, bílé holky se můžou pominout… Začátek love story první dámy

Autor: Facebook

Popisek: Michelle a Barack Obama, krásný pár

FOTOGALERIE Je nepochybné, že se stal z memoárů někdejší americké první dámy Michelle Obamové světový bestseller především díky tomu, že se byla ženou prvního černošského amerického prezidenta. Ale na úspěchu objemné knihy, nazvané Můj příběh, má značný podíl i velká míra upřímnosti, s níž líčí svůj život. A jak se dalo předem očekávat, největší zájem čtenářů vyvolaly pasáže, týkající se soukromí jednoho z nejsledovanějších manželských párů na světě.

Ještě než se Michelle s Barackem Obamou potkala, zaregistrovala, že se o něm v právní firmě, v níž pracovala, mluví jako o mimořádně nadaném studentovi práv. „Podle sekretářek, které ho viděly, když šel na pohovor, nebyl jen zázračně inteligentní, ale navíc ještě vyloženě k nakousnutí,“ zavzpomínala. Ale přiznala se, že k němu tehdy přistupovala skepticky: „Měla jsem tu zkušenost, že jakmile oblečete jakž takž inteligentního černocha do obleku, běloši se můžou pominout. Pochybovala jsem, že je ten rozruch zasloužený.“ Přece jenom ale byla zvědavá, a tak si našla jeho fotku. Podle ní na ní to byl kluk s mírně mimoňským úsměvem od ucha k uchu, který ji prý ničím nezaujal, s výjimkou faktu, že pocházel z Havaje. 

Ostýchavý stážista

Ani po prvním setkání, z něj rozhodně nebyla paf. Na jednání se dostavil v obleku, zmáčeném deštěm, a bylo očividné, že ho není zvyklý nosit. Byl vyšší a štíhlejší, než si podle fotky představovala. Rozhodně se nechoval jako bytost s pověstí zázračného dítěte, naopak, působil velmi ostýchavě. Zajímavé mimochodem je, že Michelle měla v té době vyšší postavení než on, ačkoliv byl o tři roky starší. Barack byl pouze letním stážistou, jehož dostala v renomované firmě na starost coby zkušená poradkyně. Když ho vzala na oběd do elegantní restaurace, velice rychle si uvědomila, že její rady příliš potřebovat nebude. A také jí prozradil mnohé ze svého života: „U oběda jsem se dozvěděla, že je v každém ohledu hybrid - byl to syn černošského Keňana a bělošky z Kansasu, jejichž manželství bylo krátkodechá mladická záležitost,“ připomněla původ prvního afroamerického prezidenta v Bílém domě. Mimochodem to, že je jeho matka běloška, se příliš nezmiňuje. 

Od cvrčků v trávě k právům

A také další okamžiky v jeho životopise jsou hodně zajímavé. Narodil se a vyrůstal v Honolulu, část dětství prožil v Indonésii, kde chytal cvrčky a pouštěl si draky. Po střední škole studoval na Západní univerzitě v Los Angeles, odkud přešel na Kolumbijskou. Jak sám tvrdil, lišil se od svých vrstevníků na Manhattanu, kteří se v osmdesátých letech chovali jako utržení z řetězu. Většinu času trávil v ušmudlaném bytě, kde hodně četl, psal básně a v neděli se postil. Později na sebe ale prozradil, že i on prožíval doby, kdy žil dosti divoce, jako puberťák kouřil trávu a poslouchal Jimiho Hendrixe. Michelle podléhala nespornému kouzlu jeho osobnosti postupně. Líbilo se jí, že byl osvěžující, nekonvenční a „tak nějak zvláštně elegantní.“ Avšak ani jedinkrát o něm nepřemýšlela jako o někom, s kým by chtěla chodit, dokonce se ho snažila seznámit s nějakou dívkou. Vnímala ho především jako zajímavého svěřence, s nímž se jí dobře povídalo a který uvažoval podobně jako ona. Hlavní spřízněnost však zaručovala v kanceláři, kde převládali bílí kolegové, barva pleti. Navíc měli oba dva hodně práce.

 

Hodně roztomilá poradkyně

Nakonec ale zásadní krok učinil Barack sám a naznačil Michelle, že by spolu mohli někam zajít. Předstírala nezájem s tím, že je jeho poradkyně, která se svými svěřenci zásadně nerandí. Uštěpačně se zasmál a dodal: „To snad na věci nic nemění. Moje šéfová nejsi. A navíc jsi hodně roztomilá.“ V následujících dnech jí pak předkládal jeden argument za druhým, proč by si spolu měli vyrazit. Kromě toho, že se ji snažil přesvědčovat například tím, že se umí navzájem rozesmát a zaujmout, zdůrazňoval, že ve firmě by coby pár zvýšili svoje šance. Nakonec uspěl. Michelle vylákal na představení muzikálu Bídníci a brzy se oba shodli na tom, že je to hrůza. „Co kdybychom se vypařili,“ navrhl. Zašli spolu na skleničku a právě ten večer začalo Michelle docházet, jak jí na něm záleží. Ale ještě stále váhala. Když se jí pár dnů na to, co si spolu opět vyšli, zeptal, zda jí může dát pusu, naklonila se k němu. „A všechno bylo jasné,“ popsala jeden ze zásadních okamžiků svého životního příběhu. 

Pokračování zítra

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace