Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do konce století nás bude jen miliarda, vymřeme, hrozí ekologisté a volají po drastickém zchudnutí společnosti. Přečetli jsme

14.09.2019
Do konce století nás bude jen miliarda, vymřeme, hrozí ekologisté a volají po drastickém zchudnutí společnosti. Přečetli jsme

Foto: Pixabay

Popisek: V ekologické budoucnosti toto bude alfasamec, má svůj podchod, do kterého neprší

Představitelé mezinárodního politického hnutí Extinction Rebellion, Rebelie proti vyhynutí, tvrdí, že nám skutečně hrozí vyhynutí, pokud nebudeme nic dělat proti klimatické změně. Mimochodem, pojem ekologista v sobě slučuje ekologii a aktivismus, znamená to prostě ekologický aktivista... Mluvčí české odnože této organizace Veronika Holcnerová tvrdí, že to, co budeme muset udělat, nás bude bolet, ale bude nás to bolet méně, než kdybychom dopustili zhroucení celé společnosti. Pak by byli lidé přímo ohroženi na životě.

„Dneska už vědci mluví o tom, že pokud budeme nadále fungovat jako doteď, tak do roku 2100 lidstvu hrozí pětiprocentní šance na to, že opravdu vyhyneme,“ prozradila mluvčí v rozhovoru pro Reflex.cz s tím, že lidstvo nemusí vyhynout, ale může se stát, že by počet obyvatel mohl ze současných sedmi miliard klesnout na jednu miliardu. „V současné době není adekvátní reakce na situaci, ve které se nacházíme. Proto se snažíme změnit nahlížení společnosti na situaci ohledně klimatické krize,“ popsala záměr rebelů Holcnerová.

Jak chce pohled společnosti na globální oteplování změnit? V prvé řadě je prý důležité, aby média mluvila pravdu.

Tři základní požadavky

„My máme tři základní požadavky. První z nich je, že požadujeme, aby vláda a média mluvily pravdu. To se ztělesňuje v tom, že dojde k vyhlášení stavu klimatické nouze,“ začala. Česká média prý např. říkají, že naši vlast trápí sucho, ale to je jen část pravdy. Podle Holcnerové by se mělo říkat, že sucho zůstane naším velkým problémem a musíme s tím něco dělat.

Jednejte... nebo budeme jednat my

„Druhý požadavek je, že my chceme, aby vláda začala opravdu jednat, a požadujeme, abychom do roku 2025 dosáhli uhlíkové neutrality. To znamená, že to, co vyprodukujeme, to se taky z atmosféry stáhne pryč,“ pokračovala ve výkladu. Mluvčí počítá s tím, že to přímo brutálně zasáhne českou ekonomiku, ale domnívá se, že naše planeta je na tom tak špatně, že si to žádá brutální zásahy.

Představa, že můžeme nadále žít tak, jak jsme žili doposud, je prý jen iluzí. Bohatý Západ se podle rebelů musí pokusit zachránit planetu.

„Ono je třeba to brát v porovnání s tím, co budeme muset zaplatit, když nic neuděláme. Když si představíte, že se zhroutí společnost, tak pravděpodobně o pracovní místa přijde mnohem víc lidí. Spousta lidí bude ohrožena na životě,“ Holcnerová. Podle ní už teď žijeme na dluh.

Občanská neposlušnost

„A třetí požadavek je vyhlášení tzv. shromáždění občanů pro řešení té klimatické krize, protože my už nedůvěřujeme politikům, že jsou schopní efektivně tu situaci řešit,“ upozornila Holcnerová.

Mluvčí hnutí se nijak netajila tím, že svých cílů chtějí členové dosáhnout přímými akcemi občanské neposlušnosti, kterými upoutají maximální pozornost.

„Ne, protože by nám dělalo dobře sedět na silnici a blokovat ji,“ vysvětlila mladá žena. Snaží se narušit chod celé společnosti do té míry, že si společnost všimne, že se něco děje, a začne to řešit. Protesty, které společnost necítí na vlastní kůži, nevyvolají žádnou reakci. Rebelové doufají, že se pak politici začnou klimatickou změnou opravdu zabývat.

Ekologičtí aktivisté, kteří se nám tu snaží zavést zeleno-rudý mor, volají po zchudnutí společnosti. Musíme investovat do vlastního omezování, zregulovat se na ekonomickou úroveň Zimbabwe. První na to začíná reálně doplácet páteřní průmysl Evropy, tedy ten automobilový. Nově zavedené standardy pro emise u automobilů naše automobilky začínají likvidovat. O elektroauta nikdo nestojí, protože mají slabý výkon, malý dojezd, velmi omezenou nabídku ‘tankovacích stanic‘ a navíc stojí v průměru dvojnásobek oproti automobilu se spalovacím motorem. EU přesto drtivě protlačuje právě elektromobily. Automobilky tak musí produkovat to, u čeho není zájem kupců. Nic proti elektromobilitě, ale je stále v plenkách. EU chce nezájem o elektroauta kompenzovat dotacemi přímo kupujícímu i automobilkám. Ovšem i tak se nezmění nic na tom, že elektroauta jsou méně výkonná a i s dotacemi stojí víc, než si může normální člověk dovolit. A tak se budou dotovat bohatí, kteří si mohou elektroauto dovolit i bez dotací. V brzké době očekávám, že se brutálně zvedne zdanění pohonných hmot a automobilů se spalovacím motorem. Uměle zvednutá cena, křivení trhu, přímá cesta do snů ekologických aktivistů. Elektromobilita je nádherný příklad toho, kam nás ekologičtí aktivisté zavádějí.

Budou se cpát miliardy do dotací elektromobility, namísto toho, aby se cpaly do vývoje. Protože jedině vývoj nás může dovést nenásilně tam, kam nás chtějí ekologičtí aktivisté dovést násilím a zkratkou. Ta zkratka nevede přes výkřiky ‘heuréka‘, ale přes výkřiky ‘vymřeme‘, které chtějí vyvolat paniku.

Bod první – touha po tom, aby politici a média mluvili pravdu, nevychází z toho, že by zmínění lhali, ale z toho, že to, co říkají, není pravda ekologických aktivistů. Pojem klimatická nouze je úsměvný.

Bod druhý – uhlíková neutralita. Brutální zchudnutí, omezování, ekonomická sebevražda, zastavený vývoj, zlikvidovaný průmysl. Co k tomu říct víc? Viz automobilový průmysl, který důsledky cítí už nyní.

Bod třetí – občanské nepokoje, blokování průmyslu, dopravy. Z toho aktivistka dovozuje, že si společnost všimne problému a bude, společně s nimi, obdobně zfanatizovaně toužit po vlastním omezování a chudnutí. Velmi naivní představa, společnost se akorát tak nakrkne, protože uvidí sektáře ekologismu, kteří se snaží škodit.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace