Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předražené logo, nebo poctivá práce? Co se skrývá za označením BIO?

17.09.2019
Předražené logo, nebo poctivá práce? Co se skrývá za označením BIO?

Foto: myjsmebio.cz

Popisek: Co se skrývá za označením BIO?

O biopotravinách a ekologickém zemědělství koluje celá řada nejrůznějších mýtů. Podle některých jde o podvod a dobře zpeněžitelnou značku. Jiné hlasy namítají, že se jedná o chvilkový módní trend, který brzy odezní. Kde je tedy pravda? Jakým značkám kvality můžete věřit a podle čeho je vhodné se při nákupu řídit?

Řada lidí si představuje, že značkou BIO může označit kdokoli prakticky cokoliv, například rajčata ze zahrádky, opak je ale pravdou. Tato tři písmena totiž znamenají původ z ekologického zemědělství, které musí splňovat řadu přísných pravidel. Postupy jsou regulovány evropskou a národní legislativou. Dodržování předpisů zajišťují pravidelné kontroly na všech stupních od producentů až po obchodníky. Ten, kdo chce své produkty označovat jako BIO je povinen registrovat se u Ministerstva zemědělství ČR a podepsat smlouvu s některou se státem pověřených kontrolních organizací. Pouze ti, kteří splní dané požadavky a projdou kontrolním systémem, získají certifikát až na patnáct měsíců. Jedině s ním mohou značku používat.

Systém prověřování je nastaven tak, že alespoň jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní kontrolou, která se týká pravidel hospodaření nebo produkce v ekologickém zemědělství. Každou biofarmu osobně navštíví inspektoři, kteří posuzují vše od pole, kvality krmiva, ustájení zvířat, skladových prostor i účetnictví. U minimálně 5 % subjektů pak také odebírají vzorky na rezidua různých nepovolených látek, které následně nechávají testovat v akreditovaných laboratořích. Pokud se při kontrole neprokáže žádné porušení pravidel, kontrolní organizace vydá danému subjektu (ať už farmáři nebo třeba obchodníkovi) certifikát o původu bioproduktu.

Díky takto nastavenému systému jde o spolehlivou zárukou kvality, která zároveň přispívá k zachování přírody v co nejlepším stavu i pro příští generace. Můžete si být jistí, že BIO bude chutnat vám i přírodě. V obchodě produkty ekologického zemědělství poznáte podle certifikovaných log biolistu a biozebry.

 

Biopotraviny zakoupíte nejen v obchodech, ale také přímo u lokálních farmářů, jejichž počet se neustále zvyšuje. Nabízejí širokou škálu produktů. Na ekofarmě zakoupíte vyzrálé hovězí maso, nejrůznější kravské či kozí mléčné výrobky i ovoce a zeleninu, které se mohou pyšnit plnou chutí. Zároveň se můžete na vlastní oči přesvědčit, co všechno ekologická produkce obnáší, proč bioprodukt stojí tolik, kolik stojí a jak se zpracovávají výrobky, které se chystáte odvézt domů.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství. 

Ve spolupráci s www.myjsmebio.cz

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová