Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předražené logo, nebo poctivá práce? Co se skrývá za označením BIO?

17.09.2019
Předražené logo, nebo poctivá práce? Co se skrývá za označením BIO?

Autor: myjsmebio.cz

Popisek: Co se skrývá za označením BIO?

O biopotravinách a ekologickém zemědělství koluje celá řada nejrůznějších mýtů. Podle některých jde o podvod a dobře zpeněžitelnou značku. Jiné hlasy namítají, že se jedná o chvilkový módní trend, který brzy odezní. Kde je tedy pravda? Jakým značkám kvality můžete věřit a podle čeho je vhodné se při nákupu řídit?

Řada lidí si představuje, že značkou BIO může označit kdokoli prakticky cokoliv, například rajčata ze zahrádky, opak je ale pravdou. Tato tři písmena totiž znamenají původ z ekologického zemědělství, které musí splňovat řadu přísných pravidel. Postupy jsou regulovány evropskou a národní legislativou. Dodržování předpisů zajišťují pravidelné kontroly na všech stupních od producentů až po obchodníky. Ten, kdo chce své produkty označovat jako BIO je povinen registrovat se u Ministerstva zemědělství ČR a podepsat smlouvu s některou se státem pověřených kontrolních organizací. Pouze ti, kteří splní dané požadavky a projdou kontrolním systémem, získají certifikát až na patnáct měsíců. Jedině s ním mohou značku používat.

Systém prověřování je nastaven tak, že alespoň jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní kontrolou, která se týká pravidel hospodaření nebo produkce v ekologickém zemědělství. Každou biofarmu osobně navštíví inspektoři, kteří posuzují vše od pole, kvality krmiva, ustájení zvířat, skladových prostor i účetnictví. U minimálně 5 % subjektů pak také odebírají vzorky na rezidua různých nepovolených látek, které následně nechávají testovat v akreditovaných laboratořích. Pokud se při kontrole neprokáže žádné porušení pravidel, kontrolní organizace vydá danému subjektu (ať už farmáři nebo třeba obchodníkovi) certifikát o původu bioproduktu.

Díky takto nastavenému systému jde o spolehlivou zárukou kvality, která zároveň přispívá k zachování přírody v co nejlepším stavu i pro příští generace. Můžete si být jistí, že BIO bude chutnat vám i přírodě. V obchodě produkty ekologického zemědělství poznáte podle certifikovaných log biolistu a biozebry.

 

Biopotraviny zakoupíte nejen v obchodech, ale také přímo u lokálních farmářů, jejichž počet se neustále zvyšuje. Nabízejí širokou škálu produktů. Na ekofarmě zakoupíte vyzrálé hovězí maso, nejrůznější kravské či kozí mléčné výrobky i ovoce a zeleninu, které se mohou pyšnit plnou chutí. Zároveň se můžete na vlastní oči přesvědčit, co všechno ekologická produkce obnáší, proč bioprodukt stojí tolik, kolik stojí a jak se zpracovávají výrobky, které se chystáte odvézt domů.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství. 

Ve spolupráci s www.myjsmebio.cz

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace