Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hysterka vs. sprostý dědeček. Politici, kteří sami mají potíže se zdravím, se vysmívají Gretě, trpící Aspergerem. Komentář Adély Hofmanové

komentář 10.09.2019
Hysterka vs. sprostý dědeček. Politici, kteří sami mají potíže se zdravím, se vysmívají Gretě, trpící Aspergerem. Komentář Adély Hofmanové

Foto: Twitter

Popisek: Greta Thurnberg

V Česku, které se nachází v mravní krizi, snad ještě horší než za totality, často platí, že ten, kdo má být povýšen, je ponižován. A naopak. Příkladem jsou výroky špiček naší politické scény na adresu šestnáctileté švédské aktivistky Grety Thunberg. Odvážná školačka přitom dokázala to, co žádný jiný její vrstevník, vyburcovat světovou veřejnost i politickou elitu, aby začala urgentně řešit hrozící ekologickou katastrofu.

Zatímco ji bere vážně i všeobecně respektovaný papež František a dostává pozvání na významná mezinárodní fóra, v Čechách Greta čelí různým urážkám a výsměchu. A to nejen kvůli svým ekologickým aktivitám, ale dokonce i kvůli svému specifickému onemocnění, lehké formě autismu. 

Hysterka vs. sprostý dědeček

Je to o to ubožejší, že tak činí například politici, co mají různé zdravotní potíže. Český prezident Zeman o ní hovoří jako o hysterce, on sám přitom podle různých symptomů pravděpodobně trpí tzv. nemocí sprostých dědečků. Jeden z lékařů, kteří jsou do zdravotního stavu prezidenta zasvěceni, nedávno vyslovil podezření, že může jít o ischemicko - vaskulární demencí. K projevům této nemoci patří, že pacient nad sebou ztrácí kontrolu a mluví sprostě. Zemanovo chování na významných mezinárodních akcích budí stále častěji značné obavy, viz například jeho nedávná účast na pietním ceremoniálu v Polsku. Známý lékař Jan Hnízdil považuje stav hlavy státu za velmi vážný: „Nemám tím vůbec na mysli potíže tělesné, ostatně prezident Roosevelt zvládal funkci na invalidním vozíku, ale především rozpad osobnosti, ztrátu sebereflexe,“ uvedl ve velmi otevřeném rozhovoru pro server Parlamentnilisty.cz.

 

Puberťačka vs. junior

Podobně absurdní je, když na lehce postiženou dívku útočí politik, jehož postižení je patrné na první pohled, Václav Klaus junior. Ten zesměšňuje ekologické aktivisty a hrozby podobně jako jeho otec: „Nemyslíme si, že evropskou potažmo světovou průmyslovou politiku, má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska s nějakými diagnostikovanými psychickými poruchami,“ nechal se slyšet. Od lídra politické strany Trikolóra, jenž může ovlivňovat ekologickou politiku státu, jsou takové výroky obzvláště nebezpečné. Naštěstí však ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) aktivity Grety oceňuje a vážné hrozby si uvědomuje z titulu své funkce nejlépe. Chvályhodné je, že se dokázal proti výrokům některých našich politiků nahlas ohradit a připomněl přitom důležitou věc. Podle něj je naše země historicky klima-skeptická, protože do nás bylo řadu let vtloukáno, že žádné globální oteplování neexistuje. Kdo to lidem vtloukal do hlavy nejvíce, si jistě vzpomenete.

 

Má to v genech

Pro většinu propagandistických médií je typické, že odvádí pozornost od podstatných věcí. Tím, že se zabývají údajnými psychickými poruchami Grety, přebíjejí důležitá fakta z jejího života. Například, že do rodiny Thunbergů patří i nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1903 Svante August Arrhenius. Téměř neuvěřitelný je fakt, že nejprestižnější cenu na světě dostal za teorii, podle níž může oxid uhličitý přispívat k oteplování planety. Mimochodem, švédští a norští poslanci Gretu na Nobelovu cenu nominovali v letošním roce.

Rodina Thunbergů se navíc snaží na nebezpečí klimatických změn nejen upozorňovat, ale sama se snaží jít příkladem. Jenže právě to je voda na mlýn posměváčků, kteří z Grety dělají zmanipulovanou, duševně nemocnou chudinku.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace