Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Než padne rozhodnutí, uběhnou Babišovi dvě tři volební období. Opravdu efektivní. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.09.2019
Než padne rozhodnutí, uběhnou Babišovi dvě tři volební období. Opravdu efektivní. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš - virtuální realita. V jedné z těchto realit bručí v kriminále

V roce 2015 začala na veřejnost probublávat kauza Čapí hnízdo. Jsou tomu bez mála čtyři roky. Kam jsme se za tu dobu posunuli? Proběhlo několik masových demonstraci, které volaly po odstoupení Babiše, na listopad se chystá další. Vládní kroky a směrování vládní politiky je neustále křivené kauzou Čapí hnízdo. Prakticky všechny nevládní parlamentní strany svou politiku shrnuly za tu dobu do antibabišovských křečí a nekonečného vymezování se vůči Babišovi, svou reálnou politiku a program odsunuly na druhou kolej. Téma je Babiš.

Třeba takový Vít Rakušan, předseda STANu, včera na svém facebookovém profilu napsal: „Pokud vidíme, jak Zeman s Babišem deformují Ústavu a ohrožují demokracii, na to nemůžeme rezignovat. A to jsem se lidem snažil vysvětlit: pokud někdo láme pravidla a deformuje systém, tak je naší povinností pokusit se s tím něco dělat.“ A pokouší se to dělat od té doby, co se v roce 2013 dostal Babiš do vlády, a s daleko větší pílí od roku 2017, kdy Babiš vyhrál volby a stal se premiérem. A ano, Vít Rakušan má svým způsobem pravdu, ale už ji má celých šest dlouhých a nudných let. Politika se nám tím překroutila do stavu, kdy u ní hraje prim princip – kdo si víc kopne do Babiše, kdo se vůči němu šikovněji vymezí… a trvá to už šest let. Čtyři roky pak s Čapím hnízdem. A celá vládní politika tak pracuje s toxickým odérem Čapího hnízda, premiér země je neustále v oslabení kvůli kauze, která nemá konce. A to škodí celé republice. Ovšem ne samotná kauza, ale její neřešení, protahování. Opozice tak má neustále nabito a veškeré politické kroky vlády může odstřelit nesouvisejícími výkřiky o Čapím hnízdě. A dělá to vlastně permanentně. Což není souboj politických směrů, ale souboj v kydání hnoje.

Státní zastupitelství

Babišovi právníci jistě vedou se státním zastupitelstvím zákopovou válku. Je to jejich práce. Dosáhnout toho, aby bylo stíhání zastavené, nebo aby se pozornost odvedla jinam. Jenže kauza Čapí hnízdo není fotbalový zápas. V kauze jsou tvrdá fakta, která je nutné potvrdit, nebo vyvrátit, nečeká se na to, až doběhne časomíra. Státní zastupitelství by mělo být nezávislé, nepřebírá notičky ani z Rakušanova včerejšího postu na Facebooku (a stovky téměř totožných z dřívějška a od dalších opozičních politiků), nepřebírá notičky ani od Babiše. Má před sebou fakta, ať už jakkoliv obšírná, a má se jimi propracovat k rozhodnutí, které dovede Babiše k soudu, nebo jej definitivně celé kauzy zbaví.

A po čtyřech letech stále nemáme jasno. Rozhodnutí nepadlo, kauza stále citelně zasahuje do politiky vlády i do vnímání politiky jako takové. A, jen tak mimochodem, musíme si přiznat, že kauza jako taková nevypadá z vnějšku příliš zapeklitě, není to žádný prorostlý mafiánský bůček, který se dotýká mnoha částí společnosti, tisíců zainteresovaných lidí, státních úředníků. Jen několik podpisů, několik lidí, k tomu princip vlastnictví a převodů vlastnictví. Jeden by řekl, že státní zástupce by měl dokázat rozhodnout za týden, možná za měsíc, pokud by mu házeli právníci klacky pod nohy. Ale za tu dobu by mělo padnout rozhodnutí. My čekáme čtyři roky. A výsledek je stále v nedohlednu. Rozhodnutí nepadlo, opozice se stále týrá nekonečným antibabišismem a kroky vlády jsou neustále ovlivněné hrozícím trestním stíháním premiéra.

Měl by Babiš odstoupit?

Neřekl bych. Babiš byl zvolen, sestavil vládu, nechť vládne. A nějaké podezření z dotačního podvodu by jej nemělo z vybojované pozice sundat, protože pokud by po jeho odstoupení státní zastupitelství poslalo celou kauzu do skartačního oddělení jako nepodloženou, Babišovi nikdo jeho pozici premiéra nevrátí. Vinu bych viděl zcela na státním zastupitelství, které dlouhé čtyři roky nedokázalo rozhodnout na poměry vcelku triviální případ. Kauza míchá náladami celé společnosti, vyvolává masové demonstrace, znevěrohodňuje jak pozici vlády, tak i jejích kroků, z opozičních stran kauza udělala zadrhnuté gramofonové desky, které jedou neustále to samé – Babiš je zlo, Babiš je zlo – a jejich reálná politika se vytratila. Státní zastupitelství na takovou kauzu má vyčlenit maximum prostředků i lidí, aby k ničemu takovému vůbec nedošlo. Rozhodnutí má padnout v co nejkratší době. Takhle je Babiš v polovině svého volebního období. A my stále čekáme na rozhodnutí. To tam na tom státním zastupitelství luští místo faktů v kauze Čapí hnízdo křížovky?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace