Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak Babiš se má omluvit, nařídil soud. Nádherný precedens, z něhož bychom mohli těžit všichni. Týden Štěpána Chába

08.09.2019
Tak Babiš se má omluvit, nařídil soud. Nádherný precedens, z něhož bychom mohli těžit všichni. Týden Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Na Babiše prší žaloby a obvinění, velké části obyvatelstva se dělá pěna u pusy. Co na to Babiš?

FOTO Výběr těch nejšťavnatějších zpráv z uplynulého týdne, které by neměly zůstat zapomenuté v záplavě informací i dezinformací, které nám sem Putin (a další mediální domy) naházel.

Tak premiér Andrej Babiš se má písemně omluvit za to, že označil demonstranty Milionu chvilek pro demokracii za placené. Demonstrantka Jana Filipová si chtěla záležitost s premiérem vyřídit přes soud. A, kupodivu, uspěla. Okresní soud Praha-západ, ústy soudkyně Simony Kačerové, nařídil premiérovi zaslat žalobkyni připravenou omluvu. Ten to samozřejmě odmítl a odvolal se. Bohužel. Kdyby se neodvolal a dopis prostě odeslal, aby se jej Jana Filipová mohla přilípnout magnetkem na ledničku, vznikne nám tu nádherný precedent, který by sebral zbraně z rukou lidí, kteří se nepodloženým nálepkováním ostatních snad až živí.

Bylo by pak vošajstlich šermovat takovými nálepkami jako ‘placený proruský troll‘, ‘platí tě Putin‘, ‘rubly z ruské ambasády je hřejí v kapse‘ a tak dále a tak podobně. Třeba takový Jakub Janda by se mohl vrátit k původní, a užitečnější práci, protože Evropské hodnoty by padly pod návalem žalob. Nemluvě pak o magazínu Forum24, Britských listech nebo o mnoha komentátorech a analyticích, kteří s nálepkami rádi a často pracují. Tím se rozhodně nestavím na stranu Andreje Babiše. Demonstrace jsou přirozenou součástí zdravé společnosti a Milionu chvilek pro demokracii se prostě nelíbí vládnutí Babiše. Mohou tedy juchat po náměstích a vyjadřovat svůj názor. Babiš by se měl skutečně omluvit nejen Janě Filipové, ale i ostatním demonstrujícím, jeho odvolání u soudu a slova ‘Nikdy neodsoup… nikdy se neomluvím‘ zní jako od malého trucovitého haranta.

Ve Velké Británii jede Orwell

Ve Velké Británii chystají instalovat do veřejného prostoru bezpečnostní kamery, které dokáží odezírat ze rtů. Rozeznávání obličejů a zařazování do databáze u nich bude samozřejmostí. A teď otázka stojí jasně – opravdu si Britové zvolí bezpečnost na úkor už prakticky naprosté ztrátě soukromí? Vždyť kamery už budou lézt člověku i do soukromého hovoru. A otázka číslo dvě – čím se tyto metody liší od zavádění sociálního bodového programu v Číně, kde budou všichni monitorovaní a za každou negativní činnost jim budou strhávané body? Přičemž ten s málo body bude sociálně, ekonomicky i společensky znevýhodněný. A když to vezmeme do detailu, není ta Čína v tomto ohledu demokratičtější a svobodnější, protože člověku jeho skóre alespoň otevřeně řekne, ten pak ví, s čím má počítat? Ve Velké Británii se prostě povedou databáze bez vědomého souhlasu kohokoliv, kdo bude monitorovaný. A monitorovaný bude… vlastně každý. Stejně jako v Číně. A že nebude znevýhodněný? Vždyť už i u nás trestá banka klienta za to, že bydlí vedle souseda, který volil Okamurovu SPD.

Ekoslepota

Německé metropole na nátlak ekologických skupin a aktivistů zakazují vjezdy starších dieselových aut. Prý kvůli znečištění a boje proti němu. Některá města začala se zákazy už před drahnou dobou. Proto je možné začít dělat závěry. A Němci se do nich pustili s vervou. A výsledek? Starší dieselové automobily nejen že nezvyšují přítomnost CO2 v ovzduší, oni přítomnost CO2 kupodivu snižují. Pro bližší informace si prostudujte odkaz, je to zajímavé čtení. A takhle je to s tím ekologickým aktivismem neustále. Hysterie a následný fanatismus.

Začíná další vlna migrace?

Migrace se zase pomalu rozjíždí. Na řecký ostrov Lesbos vplulo za jedinou hodinu 13 lodí s více než pěti sty imigranty. Možná, že to jen zaspala Erdoganova pohraniční stráž, které za neprostupnost hranice mezi Tureckem a Řeckem platíme velmi tučné výpalné. Ale třeba také nezaspala, protože Turkům se jejich role nelíbí a stala se vlastně dosti hlasitým politickým tématem. Přičemž ne, nejde říkat - všechno je v pohodě, pusťte je sem - protože všechno v pohodě není. A to ani mezi ženami imigrantkami. Prostě nesouvisí, ale přesto souvisí až k zbláznění.

S Ruskem jsme ve válce

Redaktor Deníku N Jan Moláček napsal na svém twitterovém účtu, že jsme ve válce s Ruskem. Báječné. Jen si popletl pojmy, Rusko totiž není, už docela dlouho, Sovětský svaz. Rusko je pro naši politickou a kulturní sféru vlastně bezvýznamné. Rusko proti nám nevyvíjí žádné zásadní tlaky, je ignorované a pod palbou sankcí a rozhodně má jiné starosti, než rozvíjet nedomrlé fantazie o tom, co by přikázalo Koněvovi, kdyby seskočit ze soklu na Praze 6. Místo reálných problémů tady v té naší kotlině budeme neustále mlít o tom, že jsme před třiceti lety ukončili čtyři dekády komunismu a že kvůli tomu nemůžeme nic dodělat, nic vytvořit, za ničím si stát. Jen deprivovaný malý fakan bez kouska sebevědomí ukazuje až do své smrti na šikanátora, který ho v osmi letech skopl ze schodů. S materiálem jako je Jan Moláček si tu budoucnost nevyšlapeme, nevybojujeme, ale probrečíme. Fňukáním vstříc zářným zítřkům a nikdy jinak. To poraženectví je ke skutečnému pláči.

Vložil: Štěpán Cháb