Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žijeme v perverzní vyhazovací době. Je to s námi zlé, klima se mění, jen se podívejte kolem. Komentář Adély Hofmanové

komentář 08.09.2019
Žijeme v perverzní vyhazovací době. Je to s námi zlé, klima se mění, jen se podívejte kolem. Komentář Adély Hofmanové

Foto: Pixabay

Popisek: Je čas na činy, ne na polemiky a hledání výmluv

Kromě jiných válečných konfliktů, jimž přímo nebo nepřímo čelí celá planeta, se v posledních letech odehrávají ostré mezinárodní souboje kvůli ekologickým hrozbám. Ty mohou mít ve svém důsledku pro lidstvo ještě fatálnější dopad, než ničivé války. Přesto se snaží ignoranti klimatických změn tvrdit, že lidstvu nic nehrozí, zesměšňují ekologické aktivisty i jejich marné úsilí. Argumentují přitom řadou údajů, které jsou ovšem v rozporu se skutečností nebo zneužívají pouze některá fakta, která se jim hodí. Opakovaně například tvrdí, že oteplování je odpradávna přirozeným jevem.

Řada vědců sice souhlasí s jejich tvrzením, že se v dějinách lidstva pravidelně střídala období výrazně chladnější a teplejší, avšak varují, že během posledních dvou století se oteplování zrychluje tak, jako nikdy předtím, zatímco ochlazování je stále slabší. A ještě vážnější je skutečnost, že dříve se oteplování týkalo pouze části planety, nyní už celé. Ostatně, tento pátek u nás byla zveřejněna zpráva, že letošní léto bylo na našem území nejteplejší za 245 let!

Stav klimatické nouze

Stejně tak je mimo pochybnost, že se na oteplování planety výrazně podílí lidstvo, i když jsou ve hře samozřejmě i jiní viníci. Letos v květnu byla dokonce naměřena nejvyšší koncentrace oxidu uhličitého v dějinách lidstva a tento hrozivý fakt zodpovědné představitele několika zemí natolik vyděsil, že vyhlásili stav klimatické nouze. Navíc se nyní potvrzují neblahé jevy, před nimiž odborníci varují desítky let, především že bude stále častěji docházet k extrémům počasí, tání ledovců a především vymírání mnoha druhů živočichů.

Každého, kdo nepodléhá cynickým demagogům, zpochybňujícím ekologické hrozby, a pravidelně se ocitne v přírodě, musí zabolet, když kolem sebe vidí, jak usychají tisíce stromů, jak téměř zmizeli motýli a nebo, že dochází k prudkému poklesu počtu užitečného hmyzu, především včel. Ostatně, spatřit letos v létě zelenou trávu byl malý zázrak.

Miliony kusů na skládkách

Média, jejich vlastníky jsou často různí oligarchové, útočí na snahy ekologických hnutí a aktivistů, zatímco renomovaní vědci jsou na jejich straně. Zlobovaní politici a novináři straší veřejnost absurdními scénáři, podle nichž bude zakázáno jíst maso, cestovat, apod. Přitom by pro začátek alespoň stačilo, kdyby lidstvo přestalo trestuhodně plýtvat. Německou veřejnost nedávno šokovala zpráva, že americký internetový obchod Amazon vyhazuje zboží, které mu vrátí zákazníci na skládky a ničí tak zcela funkční výrobky! Jde například o pračky, ledničky, myčky nádobí či mobilní telefony. Podle statistiky takto zničí on-line prodejci jenom v Německu až dvacet milionů kusů nového zboží ročně.

Perverzní doba

Německé ministerstvo životního prostředí tento fakt označilo za obrovský skandál, protože se navzdory všem obrovským problémům, jimž svět čelí, spotřebovává řada surovin a zdrojů. Naštěstí v Německu vyvolal nejen rozhořčení politiků (z nichž se někteří nechali slyšet, že žijeme v perverzní vyhazovací době), ale i veřejnosti. Ta žádá, aby takové nehorázné plýtvání zakázal zákon. V Česku se prý něco podobného neděje. Kéž by. Mnozí lidé však pochybují, že by se u nás Amazon choval jinak, než v sousedním Německu.

 

Vložil: Adéla Hofmanová