Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skupuje nemovitosti a nemá rád sousedy. Jak si Pan Facebook užívá své miliardy. Sobota Pavla Přeučila

07.09.2019
Skupuje nemovitosti a nemá rád sousedy. Jak si Pan Facebook užívá své miliardy. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: Mark Zuckerberg a jeho mediální tvář

FOTO Čas od času se v médiích objeví zprávy o Zuckerbergově dobročinnosti, jak rozdává své miliardy plnými hrstmi charitě, objevují se jeho snímky v ošoupaných tričkách nebo jak řídí svůj Volksvagen Golf GTI, který se dnes ojetý sežene za nějakých bratru 150 000 korun. Méně už se píše o jeho zálibě v luxusu či nakupování nemovitostí, což už dává na odiv mnohem méně.

Na jedné straně tedy dává najevo svou lidovost a na straně druhé si užívá svého bohatství plnými doušky. Zuckerberg je dnes pátým nejbohatším člověkem na světě a jeho jmění přesáhlo letos v srpnu 68 miliard dolarů, tedy skoro 1,5 bilionu korun, což je více než celoroční rozpočet České republiky. Proto je zajímavé se podívat, za co své miliardy utrácí.

Lidová tvář Marka Zuckerberga, foto Facebook

Tvrdý obchodník a podrazák

Pokud jste viděli film The Social Network (2010), určitě jste zaregistrovali, že už v době, kdy vznikal fenomén Facebook, nebyl Zuckerberg žádným jelimánkem, ale tvrdým obchodníkem a když šlo o prachy, i pěkným podrazákem. Film byl sice natočen podle knihy Bena Mezricha The Accidental Billionaires, ale lví podíl na jejím vzniku měl Zuckerbergův bývalý parťák Eduardo Saverin, s kterým se později ve zlém rozešel.

Další, nepříliš lichotivou kapitolou Zuckerbergových začátků je podraz na jeho první parťáky ze studií na Harvardu, bratry Camerona a Tylera Winklevossovy. Ti jej tehdy obvinili, že jim vlastně Facebook ukradl, protože prvotní myšlenky na realizaci této sociální sítě vzešly z jejich hlav. V roce 2011 jim sice Zuckerberg vyplatil odškodné 65 milionů dolarů, ale to nemění nic na tom, že přišli o miliardy. Na druhé straně se vizionářství dvojčat Winklevossových potvrdilo a oni si také přišli na své. V roce 2013 investovali asi 11 milionů dolarů do bitcoinové kryptoměny a po jejím zhodnocení o nějakých 10 000 procent se také zařadili mezi dolarové miliardáře.

Sehne se i k vrtačce a práci obyčejného člověka... na pět minut, foto Facebook

Charitě rozdává miliardy

Ale abych Zuckerbergovi jen nekřivdil, jeho bohulibá filantropická činnost je opravdu výjimečná. Své miliardy rozdává plnými hrstmi na všechny strany. Podporuje například vědecký výzkum Parkinsonovy choroby a jeho cílem je vyvinout mozkový implantát, který by příznaky této nemoci omezil. Miliardy jeho dolarů směřují neziskovce Biohub, zabývající se léčbou dalších chorob, včetně nebezpečných infekcí.

Plánuje uvolnění až 12 miliard dolarů pro iniciativu Chan Zuckerberg, kterou založil se svou manželkou Priscillou. Tyto peníze mají sloužit také především na výzkum nejrůznějších nemocí, ale i k budování nových vztahů mezi lidmi, či vzdělávání dětí. Tak jako Warren Buffett nebo Bill Gates a další desítky miliardářů plánuje věnovat většinu svého bohatství na dobročinné účely. Nedávno vzbudilo velkou pozornost jeho prohlášení, že má v plánu do konce svého života rozdat 99% svého majetku.

Po práci legraci, foto Facebook

Dovede si i pořádně užívat

Ve výčtu jeho dobročinné činnosti by se dalo pokračovat, ale Zuckerberg si vedle toho umí i pořádně užívat. I když se na veřejnosti často ukazuje ve zmíněných levných autech, v jeho garáži se skrývají i luxusnější vozy, včetně legendárního italského sporťáku Pagani Huayra, který byl vyroben pouze ve stovce exemplářů a stojí skutečný majlant. V Česku se nachází jediný exemplář, za který jeho majitel zaplatil přes 40 milionů korun. Zuckerberg je pověstný tím, že si tvrdě chrání své soukromí a je to vidět i při jeho nákupu nemovitostí.

Skupuje nemovitosti a nemá rád sousedy

Pokud si koupí nějaký ten dům, ihned vykoupí i všechny domy v okolí, jen aby měl klid a nikdo mu nekoukal přes plot na jeho zahrádku. To udělal například v kalifornském Palo Alto, prestižním sídle celé řady významných technologických společností, jako Tesla Motors, Skype, Hewlett Packard, Google, Apple, Twitter a samozřejmě i jeho Facebook. Tam skoupil za nějakých 30 milionů dolarů hned čtyři nejbližší domy, které buď nechal srovnat se zemí, nebo je přestavěl pro své potřeby.

A barbeque u papeže Františka, foto Facebook

Podobně si počíná i v případě nemovitostí, které skupuje v okolí svého domu u malebného jezera Tahoe na hranicích Nevady a Kalifornie. Tady neváhal obětovat téměř 60 milionů dolarů.

Další domy vlastní Zuckerberg v San Francisku a zalíbilo se mu i na Havaji, kde na jednom z nejkrásnějších ostrovů, Kauai, koupil dvě nemovitosti za 100 milionů dolarů i s nádhernou soukromou pláží. Všechny jeho nemovitosti jsou vybaveny nejmodernějšími bezpečnostními prvky a samozřejmě i elektronikou, umožňující řídit tzv. chytrou domácnost. Jen ve zmíněném Palo Alto jej přišlo toto elektronické vybavení domu na více než 7 milionů dolarů.

Bez ochranky ani ránu

O Zuckerbergovi je známo, že cestování moc neholduje, ale když už se někam vydá, tak to stojí zato a musí to být se vším luxusem a početnou ochrankou, která mu zajišťuje nejen bezpečí, ale především soukromí jeho rodiny. V poslední době se však zdá, že přece jen přišel cestování na chuť, vydal se na turné po Americe, stanovil si totiž cíl, že během roku chce navštívit všechny americké státy a delší dobu pobýval i v Evropě. To je znát i na výdajích za jeho cesty a ochranku. Jen provoz soukromého letadla přijde ročně na 2,6 milionů dolarů. Dalších více než 22 milionů dolarů šlo například loni na zajištění jeho bezpečnosti, přičemž o rok dříve to bylo jen devět milionů dolarů. To vše jde samozřejmě z firemního účtu, protože Mark Zuckerberg má oficiálně jen symbolický plat 1 dolar ročně.

S rodinou je sladěný, foto Facebook

Dojde konečně na zdanění Facebooku?

Možná vám to přijde zvláštní, ale na všechny tyto výdaje přispíváme i my z našich kapes. Do kasičky Facebooku totiž nasypou Češi každý rok až 100 milionů korun. Jsou to především peníze za reklamu a hry na Facebooku, který dnes užívá každý třetí Čech. Jsou ale i další internetoví giganti, jako Google, Twitter atd. na jejichž konta putují nemalé peníze i od nás.

Firemní heslo je ochrana soukromí, tvrdí. Foto Facebook

Konečně se na vládní úrovni začíná mluvit stejně jako ve Francii, Rakousku, Itálii, Španělsku a dalších evropských zemích o digitální dani ve výši 7 %, která by měla zasáhnout právě tyto internetové giganty a přinést do státní kasy na 5 miliard korun ročně. Mark Zuckerberg to samozřejmě na svých neustále rostoucích příjmech ani nepozná, ale mohl by to poznat náš státní rozpočet.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace