Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klimatickou spravedlnost do každé domácnosti. Viva la revolución. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.09.2019
Klimatickou spravedlnost do každé domácnosti. Viva la revolución. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Che Guevara jako symbol boje proti kapitalismu

Internetový magazín A2larm publikoval dokument Nový zelený úděl pro Evropu, jehož základním cílem je ekologická udržitelnost a sociální spravedlnost. Nový zelený úděl pro Evropu je nabízený jako vážně míněná alternativa politického systému k tomu současnému, kde bohatí často bezohledně určují to, kudy se vydá celé lidstvo ve své destruktivní existenci na planetě a kde volby dosazují do vlád ‘pološílené‘ politiky, jak v dokumentu pojmenovali současné vládce.

Hned na úvod upozorňuji, že text Nového zeleného údělu pro Evropu považuji za nesmírně nebezpečný s potenciálem vyvolat mezi lidmi další formu demagogického zla a násilí podobnou socialismu nebo národnímu socialismu.

Ekologie

Dokument jako uhelný kámen uvádí ekologii a snaží se hrát na to, že jsme se ocitli na konci cesty, protože planetu svým konáním příliš ovlivňujeme a jsme blízko kolapsu přírodního systému. Upozorňují na fauly české i světové politiky, která zvyšuje fosilní limity, povoluje likvidaci amazonského pralesu, dumá o bombardování hurikánu jadernými zbraněmi a podporuje dotace pro fosilní průmysl (výčet uvedený v dokumentu), a přitom účelově zamlčují veškeré snahy politiků, organizací, spolků i lidí napříč planetou, kteří ekologii uplatňují v praktickém ohledu s praktickými důsledky. Zamlčují, že svět se k ekologii a jisté politice udržitelnosti obrací sám.

Za ignorování bychom mohli brát, kdyby o ekologii nikdo neztratil ani slovo, ale ekologie se stala jedním z hlavních témat všech států planety. I ta zlolajná Čína se snaží přejít na obnovitelné zdroje energií, po celém světě se masivně sází nové stromy, zalesňuje se, hledají se technologické cesty, jak ulevit životnímu prostředí. Ale hledají se cesty, alespoň v Evropě (doufám), které zároveň udrží při životě demokracii a svobodu rozhodování. A to je zase uhelný kámen společnosti.

A co nabízí dokument otištěný A2larmem? Překopání politického systému od základu, kdy podstata by stála na ekologické udržitelnosti, tady si dovolím citaci: „Regulace se budou týkat bankovního sektoru, mezinárodního obchodu, zemědělství, zásobovacích tras a fosilního průmyslu. Imperativ konkurenceschopnosti by měl být nahrazen principem solidarity a práva navrácena přírodním entitám. Ekocida bude považována za zločin proti lidskosti.“ A pro dokreslení argumentace připojím ještě jednu citaci: „Třetí strukturu tvoří poradní orgán zabývající se klimatickou spravedlností, který bude zkoumat zločiny proti přírodě a navrhovat adekvátní politiky reagující na (ne)očekávané důsledky chování nestabilního ekosystému. Důležitým úkolem bude formulace zásad mezinárodní klimatické spravedlnosti a definice „klimatického uprchlictví“. Rovněž bude potřeba přijmout historickou odpovědnost Evropy za devastaci světa a kolonialismus a vyvodit z toho patřičné důsledky.

Vidíte tu neuvěřitelnou zárodečnou zločinnost, kterou dokument nabízí jako alternativu? Navracející se socialismus, který pro blaho masy, stejně jako socialismus, tytéž masy umístí pod bič své vlastní pravdy. Spravedlnost socialistickému lidu! Klimatickou spravedlnost! Zárodečně vytvořená komise na posuzování práva na existenci – zpočátku pozitivní, zatnou tipec znečišťovatelům a nabídnou alternativu (v pohodě, ale to se děje už teď, jen ne pod hrozbami a bezprostředním ohrožení podnikání nebo i žití). Ale kam to dojde dál? Co bude zločinem proti přírodě? Chuť na řízek? Doma chované prase? Kouření? Bude zločinem masová výroba a zemědělství, které nebude militantně ekologické (protože jinak se populace planety neuživí a nastanou hladomory)? Zrušíme právní stát a dáme se na právo jedné jediné pravdy? Ale vždyť to už jsme tu několikrát měli a vždycky to skončilo genocidou.

Jen poznámka: Evropa nemůže za devastaci světa, kolonialismus nepopírá a vyvozuje z toho důsledky typu – velmi štědrá podpora afrického kontinentu do rozvoje. Zároveň s nesmyslným klimatickým žalem se tak A2larm pokouší o vyvolání uprchlického žalu, který je úsměvný. Definování klimatického uprchlictví je absurdní, protože k apokalyptické změně klimatu nedochází podle scénáře, který A2larm nabízí. Opravdu za 12 let nebude pozdě.

Soutěž

Myšlenky dokumentu stojí na tom, že se zruší princip soutěže, na které vlastně stojí celá naše společnost. Soutěž mezi konkurencí, soutěž mezi politickými stranami, soutěž mezi myšlenkami a názory, soutěž možností pro životy nás všech. A ano, kapitalismus se přerodil do nadvlády korporací a oligarchů. Ale i tam můžeme stále s Churchillem říkat, že lepší systém prostě není. Protože i tento systém stále ještě garantuje jistou hodnotu každého jediného života. Dokument publikovaný A2larmem nic takového nenabízí. Ukazuje fašismus jedné jediné pravdy.

Ano, samozřejmě, i já vidím tu nádhernou utopii, kde sedí v kruhu moudří lidé a moudře rozhodují na základě konsensu o chodu společnosti. Ale nic takového v lidské společnosti není možné, protože jsme... lidé. Po moci se vždycky sápou ti, kteří tu moc chtějí využít pro sebe a na úkor druhých. Vyšplhat se po zádech ostatních na vrchol. I současný systém je takový, ale zaručuje společnosti ochranné valy a soutěž. Soutěž, která by soustředění moci do jedněch rukou měla eliminovat vlivem trhu, společnosti a dá se říct násilně pak regulacemi ze strany států. Ale v zásadě pouze to, zároveň garantuje svobodu, možnosti a názorovou rozmanitost v mezích zákonů. Je přeci nádherné, že s A2larmem mohu nesouhlasit a dát to najevo.

Sociální spravedlnost

Dokument upozorňuje na fakt, že ‘prudce vzrůstá nerovnost‘ a že 10 % lidí drží 50 % majetku Evropy. A hlavně, že je tomu potřeba učinit přítrž. Ne, děkuji, mně dokonale vyhovuje, že 10 % lidí vlastní 50 % majetku Evropy. Protože těch 10 % lidí dává obživu zbytku populace. Když chceme v míru a prosperitě řídit celý kontinent, je potřeba jisté úrovně finanční honorace, protože bez finanční honorace začne systém kolabovat. Rovnostářství vede k centralizaci, ta vede ke zchudnutí a ta zase vede k neefektivnosti. Jednotlivé státy i Evropská unie zároveň finanční honoraci hlídají, regulují, vedou je k finanční, sociální i ekologické zodpovědnosti… kdyby se tak nedělo, žijeme v chaosu.

Následuje poslední položka dokumentu, kterým je bezdomovectví a nedostatek ubytování. Současný systém dává všem (skutečně všem) možnost se postavit na vlastní nohy a postarat se o vlastní živobytí. A hlavně, zvládnout to. To, že se někdo vzdá, vykašle se na jakoukoliv snahu utéct ze své bídy, je jeho chyba. I bezdomovec z ulice se může zvednout a jít, nikdo ho na té ulici nedrží, a když bude chtít on, nic ho nezastaví pokusit se zařadit mezi oněch 10 %. Ano, jasně, skončí někde v podnájmu s blbou prací, ale s prací, která ho uživí. Ale tak jsme skončili prakticky všichni. Drtivá většina bezdomovců nejsou osudem zničení lidé, ale lidé se závislostmi, lidé, kteří nezvládli krizovou situaci ve svém životě a prostě se vzdali. Bezdomovcům rozhodně nepomůže to, že finanční honoraci se seberou jejich peníze a předají se do rukou potřebných. Bezdomovci pomůže, když získá motivaci pro to, aby bezdomovcem nebyl. Rozhodně mu nepomůže to, když mu dáme peníze, které nejsou jeho. Vnitřně pak zůstane bezdomovcem s nataženou rukou dál. A to neřeší nic.

„Prázdné domy, které doposud byly předmětem finančních spekulací, musí začít sloužit potřebným.“ To je řešení s bydlením podle dokumentu. Sebereme bohatým jejich majetek a dáme ho do rukou potřebných. A na prvního máje pak půjdeme povinně do průvodu mávat vlaječkou. Ne, ne, nechť spekulanti spekulují, nechť jim to města zákonnou cestou znesnadňují, ale nikdy, nikdy nesmí dojít k ukradení jejich majetku. Pak to dojde k tomu, že komise řekne – máš moc velké bydlení, nastěhujeme ti tam potřebného. Ne, nenastěhujete, je to můj majetek, je to můj život, můj životní prostor. A pokud mám garsonku nebo dvacet domů v centru Prahy na věci nic nemění. Potřební není synonymum pro neschopní. Ukažte jim příležitosti jak nebýt potřebnými a začnou se o sebe starat sami.

Alternativní systém?

Nikomu nepomůže, když se budeme rozněžňovat nad enviromentálním žalem a depresemi z neutěšeného stavu přírody. Nikomu nepomůže sepisování manifestů, které jako kdyby z Marxe vypadly. Nikomu nepomohou transparenty a plavby po oceánech na sportovních jachtách. Naopak, takové aktivity škodí, protože vedou k fanatismu, mohou vést k revolucím, vymývají lidem hlavy. Ano, tlak, který vyvolalo současné zjančení kolem ekologie je ve své podstatě pozitivní, je potřeba tlačit na společnost, aby žila ve větší úctě k přírodě, k životnímu prostředí. A výsledky jsou na stole – zalesňuje se, přechází se (trochu zhurta, ale budiž) na obnovitelné zdroje energie, je větší důraz na šetrnější zemědělství i hospodaření s lesy, zvýšil se i tlak na řešení. A ta řešení přicházejí.

Ovšem A2larmem představený dokument jede na vlně nenávisti a tyranie. V dokonalém světě podle jedné jediné pravdy se navzájem začneme mrzačit, začneme mrzačit lidskou mysl, lidskou společnost a ve výsledku zmrzačíme historii, kde vznikne kapitola o našem dalším pominutí smyslů. Lidi, neblbněte, udělejte si dobrovolnickou brigádu u Lesů ČR, jděte sázet stromy, pomůžete celé planetě. Ona vás ta fyzická dřina jakéhokoliv žalu, i toho enviromentálního, rychle zbaví. A opravdu pro tu ekologii něco uděláte.

Upozorňuji, že auto nevlastním, ne z přesvědčení, ale kvůli chudobě, sázím každý rok stromy, velmi militantně recykluji, uhlí nepoužívám, a vždy, když někam jdu, mám v ruce igelitku, do které sbírám poházené odpadky. Zároveň doznávám, že mě neplatí uhlobaroni, ropní magnáti ani žádná podobně zaměřená zájmová skupina.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace