Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak pesticidy už jsou i v podzemní vodě. Fraška může začít, řešit to totiž bude Babiš. Zakáže své podniky? Přečetli jsme

02.09.2019
Tak pesticidy už jsou i v podzemní vodě. Fraška může začít, řešit to totiž bude Babiš. Zakáže své podniky? Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Dokáže se politik Andrej Babiš podívat upřeně do očí podnikateli Andreji Babišovi?

Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů. V pondělí se bude zprávou zabývat kabinet Andreje Babiše (ANO). Nejvýrazněji překračují limity pesticidy, které do vody zanáší vodní eroze.

Nejvýraznějšími ukazateli znečištění podzemních vod porovnáním s limitními hodnotami jsou podle zprávy pesticidy, zejména pak herbicidy používané pro ošetřování řepky, kukuřice a řepy, dále pak anorganické látky, organické látky a kovy, jako jsou baryum, mangan, arsen nebo kobalt.

Vodní erozí je v ČR ohrožena více než polovina ze skoro 4,2 milionu hektarů plochy zemědělské půdy. Finančně vyčíslená ztráta 21 milionů tun ornice ročně může činit deset miliard korun.

Zpřísnění ochrany

Ministerstvo zemědělství od ledna zpřísnilo ochranu půdy proti erozi. Plochy spadající do ochrany se zvětšily na 25 procent výměry zemědělské půdy, dříve byly na 10,5 procenta. Zemědělci, kteří pěstují rizikové plodiny na mírně erozně ohrožených půdách, musejí mít širší ochranné pásy, na kterých se pěstují vhodné plodiny jako pícniny nebo tráva. Dříve musely mít šířku minimálně 12 metrů, od ledna to je 22 metrů.

Od příštího roku také začne platit, že pokud bude půda ohrožena erozí, budou moci zemědělci v létě pěstovat plodiny v kuse maximálně na 30 hektarech, jinak přijdou o část dotací. Podle ministerstva se opatření dotkne zhruba čtvrtiny orné půdy s výměrou téměř 600 000 hektarů a 2 300 podniků nebo fyzických osob, které na nich hospodaří. Jde o jeden z kroků, jak omezit erozi, ale i například dopady srážek a následných povodní.

Dopracovali jsme se skutečně k dokonalé devastaci naší krajiny. V národní hymně ji opěvujeme, jsme na ni hrdí, v realitě pak naši krajinu znásilňuje všude, kde to jen jde. Naše lesy se propadají neuvěřitelnou rychlostí do minulosti. Místo vášnivých debat nad tím, co uděláme, jak lesy zachránit, jak začít s jejich ozdravením, se hádáme o pomník Koněva, o mariánský sloup na Staroměstském náměstí, nebo o to, kdo bude zahřívat křeslo u čistě formálního ministerstva kultury.

Neprší dost, a to, co naprší, si ještě otrávíme pesticidy, protože jsme líní vrátit se k tomu skutečnému sedláctví. V Rakousku ho mají, v Německu ho mají. A i v Polsku, kde si užívali podobné kolektivizace jako my, se stihli vrátit. Jen my (společně s bratrem Slovákem) jedeme v bolševikem započatém orání celé republiky jedním pluhem, v jedné brázdě, s jedním centrálně řízeným podnikem. A kdo bude rozhodovat o budoucnosti vody i půdy? Král pesticidů, který je nejen vyrábí, ale ve velkém také používá. A vůbec, co jsme čekali? Ročně do půdy nalijeme desítky tisíc litrů jedů, nemůžeme se divit, že je pak najdeme v podzemní vodě.

+

Ale ano, navržená opatření snad trochu pomohou, zpomalí erozi, vrátí trochu života do krajiny. Jen by to chtělo větší nadšení. Neřešit Koněva, ale řešit skutečné problémy, které mají potenciál stát se katastrofami. Koněv nám neuteče. Až budeme mít vyřešené problémy, můžeme se zase srdnatě servat před jeho pomníkem.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace