Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Unijní snaha nás ochránit může vedlejším efektem vést k našemu umlčení. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.09.2019
Unijní snaha nás ochránit může vedlejším efektem vést k našemu umlčení. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jsme prostě součástí obrovského molocha

Marcel Kolaja, lídr českých Pirátů v Evropském parlamentu, upozornil na nebezpečnou skutečnost, která může vést k vymizení svobody na internetu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbila, že do příští legislativy o internetu nebo digitálních technologií ‘vpašuje‘ položku Digital Services Act. Tím veřejně proklamovaným cílem Digital Services Act je samozřejmě větší bezpečnost nás všech. O to jde unii především, abychom byli naprosto v bezpečí. Nejspíš i sami před sebou.

Marcel Kolaja upozorňuje na to, že Digital Services Act změní princip viny na internetu. Doposud platí, že ten, kdo nahraje na internet něco proti platné legislativě, je za nahrané také zodpovědný a může být hnán ke spravedlnosti. Viz například nenávistné komentáře pod fotografií první třídy v teplické škole, kde bylo velké množství dětí cizinců. Ti, kteří svou rozvášněnost nad cizinci přehnali, byli policií identifikováni a museli se za svá slova zodpovídat. Se zavedením Digital Services Act do legislativy evropského práva bude za takový komentář (například) zodpovědný nejen sám uživatel, ale i služba, kde svůj komentář publikoval. V tomto případě tedy Facebook. Digital Services Act nařídí veškerým provozovatelům, aby si prostor pohlídali a sami nedovolili publikování nenávistného komentáře.

K čemu to povede?

Pokud se Evropské komisi podaří Digital Services Act do jakékoliv legislativy vpašovat, začne tak trochu panika. Velké korporace typu Facebook si s tím nejspíš nějak poradí. Mají dost peněz na to, aby vytvořili algoritmus, který dokáže vyčenichat cokoliv nevhodného… i když, minulý měsíc byla česká mutace Facebooku stižena honem na jakoukoliv zmínku o Tommy Robinsonovi, přesto se desítky lidí bavily tím, že Facebook občurávaly a jeho jméno šifrovaly, dávaly do přesmyček, dvojsmyslů a na to už byl facebookový algoritmus krátký. Ne vždy, ale často. Přesto jsem v té době byl svědkem zablokování facebookového účtu za sdílení písně Mrs. Robinson od Simona a Garfunkla bez jakékoliv souvislosti s Tommy Robinsonem. Ale co, cenzurní algoritmus je ještě v plenkách, vylepší se. A jakmile se to stane, Facebook už bude možné použít jen pro sdílení fotek svých domácích mazlíčků nebo fotek obědu.

Fajn, alespoň lidé přejdou z Facebooku na jinou službu? Nepřejdou, všechny budou vytvářet cenzurní algoritmus, protože bez něho budou snadným terčem. Stačí pár komentářů porušujících (i zdánlivě) autorská práva, politickou korektnost a půjdou kalupem před soudní stolec. A tam už ty pokuty mohou být likvidační. Zavedení Digital Services Act povede ke zrušení nebo výraznému omezení internetových diskusí. Z internetu se tak může stát mrtvé moře, jen velký obchoďák a továrna na brožurky s vládními a politicky korektními novinami. Přitom internet je založen právě na nekonečných možnostech lidského vědění, nevědění a třeba i mýlení se.

A jak bude s Digital Services Act fungovat konkurence? Protože nové služby postavené na komunikaci mezi lidmi vzniknout vlastně nebudou moci. Protože se hned v úvodu setkají s velehorou jménem Digital Services Act. A tu s malým rozpočtem nepřekonají. To chce Evropská komise zavedeným korporacím navěky zajistit místo na výsluní? Protože konkurence nevznikne. A pokud ano, tak pouze krytá dotacemi, a tedy hlídaná, řízená.

Proč se Evropská unie snaží právě to zastavit? Bojí se názorů lidí? Bojí se jejich nelibosti? Internet může velkou měrou za rozšiřování nesouhlasu. Stojí částečně za brexitem, ze euroskepticismem, za odporem proti imigrační vlně, za čímkoliv, co se nehodí do krámu. Ale zároveň stojí i za propojením celého světa, stojí za eurooptimismem, láskou k imigraci, k setrvání Británie v EU. Internet je prostě názorová výheň, kterou se ovšem Evropská komise snaží udusit svými pokryteckými prohlášeními o autorských právech, pedofilii, terorismu, bezpečnosti a podobném. Upřímně, nechce se mi ideologicky do Číny, Evropská unie tam má nakročeno. Svoboda mluvit, myslet, nadávat, pochybovat, mýlit se, to by měla být ta největší a chráněná hodnota celé Evropské unie. Ale není.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace