Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Boris Johnson pokračování telenovely s brexitem snad přetne. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.08.2019
Boris Johnson pokračování telenovely s brexitem snad přetne. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Tak toto muselo být věru srdečné stisknutí rukou

Boris Johnson za asistence královny prodloužil ve Velké Británii parlamentní prázdniny. Britští zákonodárci tak půjdou do práce jen příští týden, pak se mohou odebrat zase na pláž srkat mochito. Vrátit se budou moci až 14. října, kdy královna pronese svůj tradiční projev, kde pohovoří o závažných otázkách, které Velkou Británii sužují. Britští zákonodárci tak mají vlastně pouze 19 pracovních dní na to, aby zvrátili rozjetý brexit, ke kterému dojde k poslednímu říjnu.

Zvrátit brexit mohou buďto prosbou k Evropské unii, aby jim (už zase) prodloužila termín odchodu. Ovšem k něčemu takovému by museli schválit zákon, který k tomu vládu Velké Británie zmocní. A prohlasovat zákon, to není jako jít si nakoupit do obchodu. Každý s právem postavit se před řečnický pultík, tohoto práva také využije. Diskuse by to byly vášnivé a nekonečné. Hlasování by se tedy s největší pravděpodobností nekonalo. Nestihlo by se. Troufám si tvrdit, že lidí s podobným uvažováním, jaké má Boris Johnson, je v britském parlamentu více. A ti by zdržovali podobně, jako u nás Miroslav Kalousek při projednávání vyšších daní pro hazard.

Brexit bude a basta!

Sledovat křeč, která se po referendu v červnu před třemi roky rozehrála, je přinejmenším poučné. Jednání mezi Evropskou unii a Velkou Británií ukazovala na trestuhodné selhání diplomacie na obou stranách. Sledovali jsme, a stále sledujeme, emocemi přeplněné rozvodové řízení, kdy se do sebe oba účastníci strefují a snaží se očernit, seč jim síly stačí.

Ovšem koukněme se v jaké je Johnson pozici. Slíbil, že zemi z žaláře Evropské unie vyvede stůj co stůj. Pokud by nezvolil trochu drsnou, ale legální metodu vynucených ‘parlamentních prázdnin‘, mohli jsme téměř s jistotou očekávat, že dojde k dalšímu prodloužení křeče. Britští poslanci by si prostě zákon s prosbou o odklad termínu prohlasovali. Teď reálně hrozí, že to nestihnou a k 31. říjnu dojde k tvrdému brexitu, tedy že Velká Británie opustí Evropskou unii bez podpisů, bez formalit, ale prostě automatickým spuštěním článku pět Lisabonské smlouvy. Kdyby Boris Johnson nešel touto cestou, bude jen další figurkou, jakou byla Theresa May. Další figurkou, která jen přihlížela světovému dění. Johnson se zcela očividně rozhodl dějiny nepozorovat, ale budovat.

Může to být samozřejmě dvojí hra Borise Johnsona, který na lídry Evropské unie vytáhl pouze větší kalibr a chce je tím donutit k jednání o jeho brexitové smlouvě, protože ti další jednání odmítali s tím, že pro ně je brexit uzavřená kapitola a podepíší pouze tu smlouvu, kterou vyjednali s Theresou May… jinak řečeno, chtěli Johnsona na pozici premiéra země znemožnit, ukázat na něho jako na toho zlobivého kluka, kterému nabacáme a on se přijde omluvit. Nepřijde, zahrozí celé unii tvrdým odchodem, kterého se neděsí pouze Britové, ale i celá proevropsky naladěná politická garnitura. Jinak řečeno – politik s koulemi, toho jsme tu dlouho neměli.

Theresa May nevystupovala jako silný politik. Člověk z ní získával pocit, jako kdyby se lídrům Evropské unie za rušení s brexitem neustále omlouvala. A zčásti to tak i bylo, protože vyjednávala smlouvu, s kterou bytostně nesouhlasila. Theresa May nebyla stoupenkyní brexitu a je tedy logické, že zpod jejích rukou mohla vyjít jen zpackaná a nepřijatelná verze odchodu z unie. To, snad, Boris Johnson zcela zvrátí. Buďto tvrdým odchodem, nebo dalším jednáním, ale teď už na bázi rovný s rovným. Ale stejně, kdyby došlo k tvrdému brexitu, mohli bychom se všichni pokochat nádherným panoptikem protažených hub unijních lídrů, kteří by srdnatě vzdorovali faktu, že k anarchii, kterou Velké Británii předpovídali, po tvrdém brexitu prostě nedošlo.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace