Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fanatismus ve svitu reflektorů. Kdy přijdou politické procesy? Komentář Štěpána Chába

komentář 30.08.2019
Fanatismus ve svitu reflektorů. Kdy přijdou politické procesy? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Amazonský deštný prales v plamenech

FOTO Na pořadu dne jsou požáry amazonského deštného pralesu. Politici i novináři se snaží rozfoukat trubky apokalypsy a tvrdí, že tamní požáry budou mít dalekosáhlé a velmi neblahé důsledky pro celou planetu. Požáry v pralesu jsou, podle jejich tvrzení, bezprecedentní, rekordní, apokalyptické a doplatíme na ně všichni. Právě na požárech pralesu ovšem neuvidíme předobraz umírání naší planety, ale manipulaci populací planety neuvěřitelných rozměrů.

Uveďme si fakta. V Amazonském deštném pralesu jsou požáry pro nás nepředstavitelného rozsahu každý rok. Letos je počet požárů na průměrné úrovni. Podle serveru Global Fire Data, který spoluprovozuje americká NASA, za rekordní v posledních patnácti letech můžeme označit rok 2005, kdy se dalo s obavami konstatovat, že prales hoří skutečně nadmíru. V roce 2005 byly požáry násobně větší a početnější, nežli letos. Násobně. Přesto nevznikla hysterie, které jsme svědky dnes. Nejlépe bude ilustrovat počet požárů na grafech publikovaných na serveru Global Fire Data. Klikněte si na odkaz pro ověření.

Graf ukazuje počet požárů v Brazílii v letošním roce, foto Global Fire Data

Graf ukazuje počet požárů v Brazílii v roce 2005, foto Global Fire Data

Z výše uvedených grafů je zcela patrné, že požáry, které nyní probíhají v amazonském pralesu, jsou z hlediska historie oblasti nevýznamné. Jedná se z větší části o řízené požáry, které zakládají tamní farmáři. Ti takovým způsobem připravují svá pole na další sezónu. U nás se od takových metod, k naší škodě, ustoupilo. My si pole radši zalijeme pesticidy. Pak se jedná o vypalování pralesu vinou lačnosti farmářů a potravinových korporací s cílem zvýšit svůj zisk rozšířením svých polí na úkor pralesu. Což je samozřejmě ohavně a odsouzeníhodné. Ale je skutečně na vnitřní politice Brazílie, jak se s takovou lačností vypořádá. Ano, lze apelovat na tamní vládu, aby amazonský deštný prales chránila jako poklad naší planety, ale zároveň nelze požadovat pod hrozbami po Brazílii, jejíž ekonomika z velké části těží ze zemědělství a nerostného bohatství, aby se nesnažila zvýšit své bohatství na úkor pralesu. Ano, pokud chceme amazonský deštný prales nedotčený, měli bychom Brazílii nabídnout dost peněz za to, že se o to postará a že pro ní bude výhodnější neničit prales, ale starat se o něj. Pokud to neuděláme, tamní obyvatelé prostě budou pokračovat v započatém díle. Protože žrát musí, to se nedá svítit.

Z jiné strany

Předmětem tohoto textu ovšem není Brazílie a její problémy s požáry. Stojí za to se spíše podívat na západní politiky a ekologickou agendu, která se tento rok rozjela. Angela Merkelová řekla, že požáry amazonského pralesu ohrožují nejen Brazílii, ale celý svět. Emmanuel Macron ze schůzky G7 udělal veletoč ekologické agitace, která se točila kolem požárů v Brazílii a velkohubých slov o nouzovém stavu a ekologické katastrofě. Oba svá prohlášení učinili s vědomím toho, že požáry v Brazílii jsou s ohledem na předchozí roky průměrné. Tedy že nedochází k žádné katastrofě, ale pouze k obvyklému a každoročnímu dění.

Svými prohlášeními a jednáním ohledně Brazílie tak oba vědomě a cíleně vyvolávají mezi populací celé planety paniku. Protože jejich prohlášení je komunikované médii napříč celou planetou. A otázka, která musí nutně zaznít – proč? Proč vědomě a cíleně vyvolávají paniku? A proč jim v tom prakticky všechna média hrají druhé housle? Všichni zmínění musí vědět, že jejich tvrzení jsou postavená na manipulaci a lži.

Reklamní maskot Greta

Včera dorazila po strastiplných čtrnácti dnech plavby Greta Thunbergová k břehům New Yorku. V ústrety jí OSN (!!!) vyslala sedmnáct plachetnic. Každá plachetnice představovala jeden z cílů udržitelného rozvoje a ochrany klimatu. Vypadalo to jako vítání nového Ježíše Krista. Greta Thunbergová se plavila do New Yorku na ekologický summit OSN, který proběhne ke konci září a kde reklamní maskot pronese svůj marketingově vycizelovaný ale bezobsažný projev prostý všech faktů.

A tady k mladistvé aktivistce můžeme přidat staré kozly jako je Macron a Merkelová, kteří pro agendu ekologického summitu OSN připravují půdu dostatečně žhavou, aby byla navržena drakonická opatření, ale nálady musí být ve společnosti nakloněné k tomu, aby podobná opatření byla přijata. Velkohubá slova plná apokalyptických vizí o brazilských požárech jsou dobrou cestou. Zpanikařit celý svět a prosadit si svou. Co prosadit? Nahlédněme do Německa, které je pionýrem v ekologickém fanatismu. Prim může hrát uhlíková daň, navrch citelné zdanění masa, likvidace tepelné a jaderné výroby elektřiny, vytvoření celosvětové solární šlechty a dalších.

Je velké, opravdu velké nebezpečí, když se politik snaží vyvolat silné emoce. Když svá vyjádření postaví na vyvolávání paniky, můžeme začít konstatovat, že je skutečně zle. A toho jsme svědky nyní. Takže ano, teď můžeme začít propadat panice, ale ne kvůli požárům v Brazílii, ale kvůli tomu, co z těch požárů udělali vrcholní politici. Macron s Merkelovou a je obklopující ideologicky spřízněná média prokazatelně lžou, aby vyvolali paniku, a to důvod k panice skutečně je. A ještě doplněk pro uklidnění: amazonský prales se pyšní rozlohou 5 500 000 km2. Rozloha zachvácená požáry je přibližně 20 000 km2. Něco na způsob toho, když si člověk strhne nehet na malíčku levé nohy a začne křičet, že byl smrtelně zraněn a začne sepisovat závěť.

Vložil: Štěpán Cháb