Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nadprůměrně vysoké zdanění, silně podprůměrné mzdy. Vítejte v ČR. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.08.2019
Nadprůměrně vysoké zdanění, silně podprůměrné mzdy. Vítejte v ČR. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Hrdě vlaje vlajka, hrdě, nad shrbeným národem

V rámci měření OECD máme z 36 porovnávaných zemí sedmé nejvyšší zdanění práce. Zároveň u toho ovšem máme oproti prvním patnácti zemím s největším zdaněním práce čtvrté nejhorší mzdy. Takže to, co zůstane Němcům po zdanění práce, to nezískáme ani před zdaněním. Nutno dodat, že v roce 2014 jsme byli, co se týká zdanění práce, na desáté příčce. Slavnostně jsme za pět let vlády Andreje Babiše, který sliboval, že daně zvedat nebude, pohoršili o tři příčky. To znamená, že naše mzdy jsou daněné víc, než před pěti lety. Babiš pětiletku splnil, my ostatní ji projeli na plné čáře.

Dobrá, daně je potřeba platit, aby stát mohl svým obyvatelům nabízet ten nejlepší servis. Takže prosím žádné stížnosti, když komando z Finanční správy lustruje stařenky na bleším trhu, protože prodaly hluboce pod cenou svůj porcelánový servis. Je v zájmu nás všech, dát státu co nejvíc peněz. Ne, neměli bychom hořekovat nad vysokými daněmi. Měli bychom křičet – vezmi si víc, Andreji, ber, ber, abychom se mohli mít lépe. O zprávě OECD ZDE.

Co všechno nám stát dává

Bez daní bychom nemohli přece fungovat. V Rumburku se nemocnice dostala pod diktát insolvenčního správce, o jejím dalším osudu se bude rozhodovat na podzim. Stát se nepostaral. Dálnice z Brna do Vídně nestojí. A ne, Rakušani za to nemohou, ti už mají práci prakticky hotovou. To stát se nepostaral. A když se na okresce, kterou se posouváme z Brna do Vídně, poškodí most, stát tam nasune starý vojenský, dá k němu značku omezující rychlost na 20 km/h a k tomu přistrčí radar na měření rychlosti. A co? Vybírá pokutičky. To ho baví. To mu jde. Most ovšem neopraví.

Na D1 už se pomalu cvičí techniky přežití. Nedej bože, aby v zimě nasněžilo a byla zima, to pak bude Brno odstřižené od zbytku republiky až do jara. Stát se nepostaral. Obzvláště komické je prohlášení o výstavbě vysokorychlostní dráhy pro vlaky. Šinkansen si prý užijeme až někdy za třicet let. Všimli si toho už i v Ghaně, před třemi měsíci proběhla vlna pobavení nad videem jednoho Ghaňana, který náš pohled do budoucnosti kvitoval upřímným záchvatem smíchu. Náš stát se stará o pobavení příslušníků cizích národností. Alespoň o něco se stará.

Všude okolo se veřejné diskuse bouří kolem tématu ekologie. Co na to náš stát? Na daních nám přikázal odevzdat solárním baronům kolem jednoho bilionu korun (to je přibližně roční rozpočet celé republiky, tedy úhrnem to, co nám všem za rok seberou), takže se z nás stali vlastně největší skeptici pod pražícím a vše na uhel spalujícím sluncem. Pro nás je ekologie synonymum pro krádež. Stát to zařídil. Stát se dobře stará. Ekologie = solární tunel. Alespoň k něčemu rozumnému nás ten stát vychoval, ke skepticismu, k ironii, k cynismu. To za ty prachy stojí, ne?

Z ekonomiky postavené na průmyslu, na výrobě, nás stát předělal na chudou montovnu, která umí konkurovat jen tím, že je levná, levná a levná. Dodáváme jen součástky, doplňky, celé výrobky prodávají jiní a pekelně na tom rýžují. Doposud je přede mnou otřesná fotka Bohuslava Sobotky s nůžkami v ruce pod nápisem Amazon, kde slavnostně přestřihával pásku do této novodobé otrocké kolonie. Premiér země jel slavnostně otevřít montovnu toho nejhrubšího zrna, ukázkový výjev práce našich politiků posledních třiceti let. Doslova symbolický výjev. Sobotka je v prachu, ale Amazon tu zůstal. Většina politiků posledních třiceti let je v prachu, ale my jsme vlastně montovnou čím dál víc.

...a bude hůř

Mohl bych ukazovat další a další oblasti, kde se o nás stát dobře stará. Školství, zemědělství, péče o krajinu, kultura, obnova památek, sociální pomoc v nouzi, v nemoci, ve stáří. Všechny zmíněné oblasti jsou v katastrofálním stavu, podhodnocené, bez vývoje, permanentně na kapačkách. A co je předmětem zuřivého jednání našich vládců? Celá vrcholná politika se dva měsíce (!!!) hádala o pitomý post ministra kultury. Celá vrcholná politika se hádala jako hejno vypelichaných vrabců o naprosté, ale naprosté hovadiny, místo toho, aby si řekla – ejhle, lidi se nemají tak dobře, jak by se podle své práce dobře mít měli, pojďme s tím něco udělat, protože od toho tu, sakra, jsme. Ne, ne, řeší Šmardu a už tisící padesáté páté zvyšování daní u tabáku a alkoholu. Ale víme jak, pokud nebudou moci lidé kouřit a pít, zbude jim už jen ta pomsta. Do kelu, to tam nemůže usednout parta lidí, kteří budou opravdu makat? Ne pouze makat na sebe a pro sebe. On ten Babiš je ale úplně stejné šméčko jako ti před ním, jen to umí daleko lépe prodat, to je jediný rozdíl.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace