Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo toho, aby léčili, škodí. Lékaři bez hranic a jejich středomořská odysea. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.08.2019
Místo toho, aby léčili, škodí. Lékaři bez hranic a jejich středomořská odysea. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Lékaři bez hranic nedávno ve Středozemním moři zachránili několik desítek imigrantů. Všimněte si, na fotce jsou pouze mladí muži, žena žádná, dítě žádné

Lékaři bez hranic, kteří spoluprovozují humanitární loď Ocean Viking, si na Itálii prosadili, aby otevřela svůj přístav pro migranty, které neziskovkáři posbírali ve Středozemním moři. A to i přes odpor značné části italské populace.

Cíl organizace Lékaři bez hranic je bohulibý, posílat lékaře dobrovolníky tam, kde chybí lékařská péče a pomáhat, hledat pro tamní lidi léky, očkovat, kurýrovat je. Ale jak se jejich činnost nádherně změnila s příchodem migrantské krize. Místo doktorské roušky si nandali kapitánskou čepici a vyrazili s lodí lovit migranty do Středozemního moře. Co na tom, že tím vlastně spolupracují s pašeráky, kteří ekonomickým migrantům před plavbou na gumovém člunu říkají – nebojte, za hodinku si vás vyzvedne loď Lékařů bez hranic a odveze vás přímo na sociálku pro dávky v Evropské unii. Přestali tak pomáhat lidem v nouzi, ale začali lidi v nouzi generovat společně s pašeráky. Lékaři bez hranic argumentují tím, že lidé, kteří se vydají všanc Středozemnímu moři jsou v ohrožení života.

Online komunikace

U převaděče jejich stylu je poučné podívat se na twitterový účet neziskovky, kde začínají převažovat tweety o vylovených migrantech, nikoliv o kurýrování lidí v třetích zemích. Lékaři bez hranic samozřejmě popírají, že by spolupracovali s pašeráky, popírají i to, že jsou spoluvinní za zvyšující se počet migrantů na moři. Zároveň tvrdí, že migranti jsou v Libyi mučení a vydíraní. Ale nedodají, že nepřevážejí do Evropy Libyjce, nýbrž lidi jiných afrických národností, kteří se s vidinou Evropy a jejích sociálních dávek do Libye přepravili a tam se dali dobrovolně do rukou pašeráků.

Odsudek z OSN

Mluvčí úřadu OSN pro uprchlíky Charlie Yaxley napsal na svůj twitterový účet: „Lidé mají žádat o azyl na území, kde jsou. Nemůžete pozdržet vaši žádost v naději, že jinde dostanete lepší nabídku.“ Narážeje tím na to, že migranti si prostě vybrali Evropskou unii jako cíl a to i když na cestě prošli několik bezpečných zemí, kde o azyl mohli žádat. Což považuje za nepřípustné. Míra kritiky, která se na něj za to sesypala, připomínala sesuv laviny.

Pár ran do kožichu

Na Twitteru i Facebooku to Lékaři bez hranic (tedy alespoň jejich česká mutace) dostávají sežrat. Lidem se jejich činnost nelíbí, označují je za pašeráky a vyzývají k finančnímu bojkotu neziskovky. Na to Lékaři bez hranic argumentují úsměvně: „Z českých peněz nejde na operace ve Středozemním moři ani koruna.“ Jsme členským státem Evropské unie, Evropská unie Lékaře bez hranic v jejich činnosti politicky podporuje i přesto, že pašeráctví označuje za kriminální čin. Zároveň u toho vidíme, že příliv migrantů citelně ubližuje členským státům, které jsou cílovou zemí migrantů, což ubližuje i nám, protože ekonomika i politika zemí Evropské unie je úzce propojená a jakmile začne mít problémy jedna země, doplácejí na to i všechny ostatní. I kdyby program Lékařů bez hranic nebyl podporovaný z českých (nebo i unijních) peněz, negativní důsledky cítíme všichni. Pozitivní důsledky snad jen neziskovky jako Lékaři bez hranic.

Imigrantská krize vyvolala v roce 2015 mezi členskými státy Evropské unie značné tření, které přetrvává doposud. Po finanční krizi se tak jednalo o jeden z dosud nejzásadnéjších přelomů v Evropské unii, který rozdělil jinak prakticky bezproblémový chod unie jako celku. Nyní žijeme v politicky rozdělené unii, kde každá zpráva o další várce imigrantů rozšiřuje příkop mezi východem a západem EU. Každé vytrucované zakotvení lodí neziskovek u italských břehů přikapává do rozdělenosti států a slibuje do budoucna další roztržku. Lékaři bez hranic a jim podobné neziskovky tak citelně ohrožují jednotnost unie, protože neustále vyvolávají otázky začínající slovem 'proč'. Proč se to děje? Proč východní členské státy odmítají kvóty? Proč převaděčství není trestané? Proč západní členské státy tvrdí, že migrace je převážně přínos? Proč islám s ničím nesouvisí? Proč se zvýšila kriminalita a západní země tvrdí, že se nezvšila? Proč vznikají chudinská ghetta plná migrantů? Proč mezi migranty kvete obchod s drogami? Proč se nedokážeme dohodnout na tom, abychom my pomohli v afrických zemích, aby k nám migranti nechtěli prchat a pomáhat nám tu s úpadkem? Proč se zvýšil počet znásilnění? Proč je kritika umlčovaná? A proč s tím za ty čtyři roky nikdo zásadně nepohnul k lepšímu?

Ale co je zásadní, Lékaři bez hranic svou pašeráckou kariérou zcela odstřelili svou dříve primární úlohu, tedy pomoc tam, kde chybí kvalitní lékařská péče. V očích mnoha lidí se tak stali jen další ‘neziskovkou‘, která v zaslepeném fanatismu humanity likviduje budoucnost v Evropě, protože přestala pomáhat tam, kde je to potřeba, ale začala pracovat na principu – po nás potopa. A je skutečně radikální rozdíl mezi válečnými uprchlíky a ekonomickými migranty. Lékaři bez hranic s mesiášským komplexem do Evropy dovážejí ekonomické migranty.

Komu tím prospívají?

Otázka stojí následovně – komu tím pomáhají? Evropě? V žádném případě, s migraci přišlo rapidní snížení bezpečnosti v jednotlivých zemích, které jsou migrací zasažené, zvýšení kriminality a zvýšení sociálních výdajů. Pomůžeme tím chudým africkým zemím? V žádném případě, protože jim bereme mladé schopné ruce, které by měly své zemi pomoci postavit se na nohy. Přičemž mladé ruce, které sem převezeme a které by v mateřské zemi prostě pracovaly, musely by, my, zhýčkaní humanismem a slepotou, rozmazlíme sociálním systémem, takže dělat nebudou. Pomůžeme tím samotným migrantům? Zdánlivě. Polepší si finančně, ale jen v porovnání s mateřskou zemí v Africe. V rámci trhu země, kde požádají o azyl, je to jen další vytváření chudé vrstvy populace, kde začnou bujet sociální problémy a nutně i kriminalita. Lékaři bez hranic nám tak zprostředkovaně vytvářejí v Evropské unii chudinská ghetta, kde budou do nekonečna narůstat sociální problémy. Pro Evropu jsou to jen výdaje. Nic, než výdaje. Přínos nulový.

Požadavky Lékařů bez hranic

Jak by Lékaři bez hranic řešili migraci? Především se máme my postarat o to, aby se zpříjemnil pro migrující azylový systém a přetransformoval se de facto na takzvané kvóty: „Evropské vlády musí vyvinout společné úsilí a reformovat nefunkční azylový systém. Podle mezinárodního uprchlického práva má každý právo žádat o azyl.“ A pokračují: „Každý má právo na lidské zacházení bez ohledu na to, proč uprchl ze své vlasti.“ Tím je obhajoba ekonomické migrace s úspěchem ukončena.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace