Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Končíme se ziskem, novým cílem je etika, řekl a podepsal majitel Amazonu. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.08.2019
Končíme se ziskem, novým cílem je etika, řekl a podepsal majitel Amazonu. Komentář Štěpána Chába

Foto: MobilMania.cz

Popisek: Práce v Amazonu je všeobecně braná jako jedna z nejhorších

V pondělí vydal prohlášení takzvaný Obchodní kulatý stůl. Ke stolu usedlo 181 hlav těch největších korporací v USA a bavily se o budoucnosti, o smyslu byznysu. Zkrátka o otázkách, které by měly definovat byznys jako takový. A definují? No, mohly by, pokud prohlášení není jen PR pro aktivisty.

Z podstaty byznysu vyplývá, že cíl je jediný – zisk. Hledat jakoukoliv škvíru na trhu, tam narazit svou těžební věž a těžit prostředky, i kdyby to mělo zlikvidovat všechno okolo. Kultura byznysu, na které stojí celý kapitalismus. Pak je možné setkat se s důsledky takového principu, který zlikviduje celou oblast, kde podnik působí. Ekologické dopady, společenské dopady i ekonomické dopady, které jsou devastující.

Příklady táhnou

Ekologické dopady jsou logické, není třeba je vypisovat. Společenské i ekonomické uvedu na příkladu existence super a hypermarketů. Nabízejí pozitiva, ale zároveň i negativa. Supermarkety zlikvidovaly tisíce malých obchodů, napomohly zavedení globálních potravinových korporací a postupnou likvidaci lokální produkce potravin, protože bylo a je jednodušší nakoupit hromadně od jednoho globálního výrobce, než podporovat místní produkci, supermarkety napomohly k vylidnění center měst a vesnic, protože nabízí všechno potřebné.

Supermarket je svým způsobem sací zařízení, které se zarazí do oblasti a začne vysávat peníze, podnikatelské příležitosti, místní výrobu i to lidské pinožení se od obchůdku k obchůdku a tedy k podpoře místní lokální ekonomiky, kdy hokynář vydělal a vydělané utratil u souseda pekaře a pekař zase u hokynáře. Malý koloběh peněz. To zavedení supermarketů zabilo. A právě i s tím se jali svým prohlášením bojovat papaláši u Obchodního kulatého stolu.

O čem je jejich prohlášení?

Cílem je zbavit se dravého kapitalistického přístupu a přejít u podnikání k udržitelné etice. Všech 181 petentů se zavázalo k tomu, že povedou své společnosti ke spokojenosti všech dotčených stran. To znamená, že vedle uspokojení potřeb akcionářů a investorů musí dbát o spokojenost i u svých zaměstnanců a zákazníků, ale i, a to je směrodatné, v místě, kde společnost ovlivňuje komunitu jako takovou. Což je přemýšlení správným směrem. Pravdou je, že stejným směrem šel náš Baťa, který za sebou měl ovšem skutečně viditelné výsledky. Obchodní kulatý stůl by se od něho mohl z fleku učit.

Dejme tomu, že by se management supermarketů řídil prohlášením Obchodního kulatého stolu (neřídí se, nepodepsal, ale co není, může být). Kdekoliv by se nacházela budova jejich supermarketu, vznikla by ihned snaha oslovit místní producenty s tím, že v supermarketu mohou nabízet své zboží. Zároveň by u nich vznikl například program podpory pro začínající podnikání v místě, kde supermarket ovlivňuje společnost a vlastně tím likviduje příležitosti místním obyvatelům a odsává peníze z jejich lokality. Případně další programy ke zlepšení okolí.

Logický další krok

Princip – po nás potopa a silnější pes m*dá – není udržitelný, není ani zodpovědný, není logický. Ale právě na tom principu šlape celý kapitalismus. A je jedině dobře, že se 181 hlav největších korporací usneslo na tom, že je to hlavně nesmysl, kterým ničíme život společnosti a vlastně i radost ze života. Systém postavený na síle a bezohlednosti generuje vedle absurdního zisku pro nemnohé i deprese pro mnohé a mnohé. Vždyť život je pak jen usilovný boj.

A ano, v tom vidím velkou hodnotu ekologického šílenství poslední doby. Nikoliv uhlíkové daně, zběsilý a zbrklý přechod na obnovitelné zdroje energií a další a další unáhlenosti, ale ten mediální tlak na hlavy velkého byznysu, které začnou něco samy dělat ve prospěch celé planety. Protože ony když něco udělají, změny začneme časem cítit všichni. A když se to zase nezvrhne do fanatismu, může to mít převážně pozitivní důsledky. Proti čemuž nejde nic namítat. Kdyby se podobného prohlášení chytily vlády států, ocitli bychom se v předpeklí komunismu, pokud se ho ale chytí korporace, je možné, že to bude ku prospěchu. Stát nesmí nakazovat, že všem bude dobře, korporace mohou vedle zisku cíleně generovat i spokojenost, protože nabízejí možnost, nikoliv diktát spokojenosti. Bez fanatismu, prosím pěkně. Prohlášení podepsal i Jeff Bezos, majitel Amazonu, jsem zvědavý, kterak se začnou zlepšovat podmínky zaměstnanců v jeho skladech, které jsou velmi… neetické. Na tom se uvidí, jestli celé prohlášení není jen mediálním krmivem pro blbečky.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace