Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

‘Jsou to údajně nezletilí a údajní uprchlíci, kteří utíkají z údajných válek.‘ Komentář Štěpána Chába

komentář 19.08.2019
‘Jsou to údajně nezletilí a údajní uprchlíci, kteří utíkají z údajných válek.‘ Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube repro

Popisek: Richard Gere na lodi Open Arms drží pokrytecké kázání celé Evropě

Kdybych utíkal před válkou, beru všechno, kde bych nebyl pronásledovaný, kde by na mě nemířily zbraně a kde bych dostal alespoň kousek suchého chleba. A hned druhý den bych běhal a hledal si nějakou nádeničinu, abych uživil jak sebe, tak i rodinu. Ekonomičtí imigranti ze subsaharské Afriky, kteří neutíkají před válkou, ale před nepohodlím a jistým přemnožením rukou, nikoliv příležitostí k jejich využití, to mají trochu jinak.

IDnes informoval o humanitární lodi Open Arms, která už přes dva týdny kotví nedaleko italského ostrova Lampedusa se stovkou imigrantů na palubě. Itálie zatvrzele odmítá otevřít přístavy a vpustit je na své území. Důsledek politiky italského ministra vnitra Matea Salviniho (a nebesa žehnej, že se tam ten člověk dostal). Zavřené přístavy pro (ne)ziskové organizace, které zatvrzele kotví u italských břehů nacpané ekonomickými imigranty a dožadují se vstupu.

Boj se Salvinim

Španělsko nabídlo lodi Open Arms, aby doplula ke španělským břehům a vylodila náklad u nich. Imigranti i neziskovkáři nabídku odmítli. Tvrdí, že imigranti nejsou v dostatečně dobrém stavu na to, aby absolvovali dalších šest dní plavby. Nejsou? Ale jsou. Italové vyslali na loď zdravotníky, ti prohlídli pasažéry a zkonstatovali, že jsou v kondici. Proč tedy neziskovkářská loď neodpluje? Z jednoduchého důvodu – chce donutit Salviniho k ústupku. Jeden ústupek vyvolá precedent, který se dá zopakovat.

Ze strany neziskovkářů se jedná zcela očividně o PR akci, která má vyprovokovat politický a mediální lynč Matea Salviniho. Proč, když ví, že Itálie břehy zavřela, nezamířili rovnou ke španělským přístavům? Radši bude více než 14 dní kotvit u Itálie a domáhat se vstupu? A vlastně tím týrat naloděné imigranty. Jde skutečně o záchranu uprchlíků, jak tvrdí, nebo o mediální válku se Salvinim? Zakladatel organizace Óscar Camps, jehož loď se snaží dostat k italskému břehu, řekl na adresu Salviniho: „Co víc potřebuje Matteo Salvini pro svou politickou kampaň – nějaké mrtvé?“ Troufám si tvrdit, že Salvini nestojí o žádné mrtvé, stejně jako nestojí o to, aby mu u prahu hučela vzteklá sluníčka. Na druhou stranu kdyby došlo na lodi k úmrtí, náramně by se to hodilo do plánů neziskovkářů. Mohli by spustit celoevropský křik, mohli by zavalit Salviniho žalobami, aktivovali by pátou kolonu v Itálii. Válka se Salvinim, nikoliv záchrana ekonomických imigrantů, to je teď cíl neziskovkářů.

K neziskovkářům se přidal bývalý lamač dívčích srdcí Richard Gere, který na loď dovezl ovoce, zeleninu a vodu. Poté se nechal vyfotit při družném hovoru s imigranty a odcválal zase do svého domova za svou o polovinu mladší ženou, která je co… humanitární aktivistka par excellence. V PR klipu Richard Gere pak řekl: „Všichni ti, kteří jsou zde na palubě, by byli mrtví." Což je zvláštní tvrzení, když neziskovky teď nedovážejí Syřany z války, ale obyvatele subsaharské Afriky, kde válka není. „Jsou to lidé, kteří zažili strašlivé věci, děsivě trpěli, oni jim říkají migranti, ale jsou to uprchlíci, kteří potřebují pomoc." Kde to Richard zjistil? Řekli mu to samotní imigranti. Ale jak by pochodili, kdyby Richardovi prostě řekli – v Evropě je ráj na zemi, u nás doma je dřina, kdo by tam chtěl zůstat.

Další loď

U Italských břehů už se týden bezcílně pohybuje další loď. Tentokrát loď (ne)ziskovky Lékaři bez hranic, která má na palubě 356 ekonomických imigrantů. Z toho 4 ženy. Slovy – čtyři ženy. Loď se pokouší o totéž, zakotvit v italském přístavu. Nikoliv ve španělském, kde jsou imigraci očividně více nakloněni, ale hezky v Itálii. A opět – je to boj proti Salvinimu, nikoliv boj za imigranty.

Řecko se probouzí

Na počátku imigrační krize v roce 2015 proudilo nejvíce imigrantů do Řecka. Z Řecka pak dále do Evropy. Poté, co jsme začali z daní platit ohromné částky Turkům, veletok imigrantů utichl. Ale opět se hlásí k životu. Jen z pátku na sobotu se z Turecka do Řecka dostalo 322 imigrantů. 322 načapaných. Kolik jich Řekové nenačapali, neví nikdo. Je s podivem, že Řekové od roku 2015 s ochranou hranic nikterak nepokročili. Prostě se spoléhá na to, že se Turkovi budou posílat peníze a on se o to postará za nás. Sázka na trochu falešnou kartu, která se může kdykoliv obrátit proti nám, řekl bych.

Oslava Salviniho?

Ne až tolik. Salvini neprosazuje to, aby do Evropy imigranti nesměli, Salvini trucuje, protože se členské státy Evropské unie nedohodly na přerozdělování. Kdyby si členské státy odhlasovaly kvóty, Salvini v klidu a v pohodě přebírá imigranty od neziskovek a s úsměvem na tváři je přeposílá dál.

 

Vložil: Štěpán Cháb