Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hraboš to má zase na pohodu, udělala se trojitá duha. Jenže za ní je schovaná děsivá statistika. Proč je u nás takové ticho?

17.08.2019
Hraboš to má zase na pohodu, udělala se trojitá duha. Jenže za ní je schovaná děsivá statistika. Proč je u nás takové ticho?

Foto: Facebook

Popisek: Hraboš polní, letošní výplň okurkové sezóny

Na první pohled by se mohlo zdát, že se média při letošní okurkové sezóně v Čechách musela spokojit s obzvláště bezvýznamnými tématy, jako je fraška kolem výměny ministra, či záchrany syslů a hubení hrabošů. Ve skutečnosti se však na poli politickém odehrává souboj o nejdůležitější zákon naší země, ústavu, zatímco na poli přírodním jde ještě o zásadnější věc. O život.

Nad další PR kampaní, věnovanou tentokrát přemnoženým hrabošům, se zamyslel marketingový mág Martin Jaroš. Jako odborník ve své branži má jedinečný dar sdělit veřejnosti to podstatné. Ačkoliv dlouhodobě působí v cizině, velmi bedlivě sleduje dění v naší zemi a dost často jej přesně (ovšem s nemalou dávkou jízlivosti) glosuje. Tentokrát se pozastavil nad tím, jak některé české politiky v uplynulých dnech strašně zajímal hraboš polní. „Za hraboše se postavila celá opozice i MŽP, plošné trávení bylo zrušeno a následoval obrovský happy end, všude se udělala obrovská duha, všichni si řekli, že hraboš to má zase na pohodu, všichni zapomněli a jedeme dál.“

Miliony kilogramů jedů

Jenže, podle Jaroše je tradičním českým jevem, že se krátkodobě vzrušíme kvůli nějakému problému, ale vůbec neřešíme věci systematicky. S pomocí konkrétních faktů poté varuje, že to u nás na pohodu vůbec není. Třeba, co se týče používání chemie v přírodě. Ta u nás jela a jede stále naplno, jenom za loňský rok se na naše pole aplikovalo téměř dvanáct milionů kilogramů jedů, zabíjejících hmyz a spol: „Pak se divte, že někam zmizel hmyz, že je na českých polích a zahradách najednou takové ticho,“ píše. V této souvislosti připomíná, že tyto jedy ukládají nejen v půdě, ale i v těle nás samotných.

Šest z deseti Čechů má v těle jedovatý herbicid glyfosát, známý spíše jako Roundup. Zatímco v Rakousku bylo jeho užívání zakázáno, u nás bylo pouze omezeno, navzdory tomu, že je považován za pravděpodobný karcinogen a podle výzkumů zvyšuje riziko rakoviny až o 40 procent. Navíc vědci potvrzují, že jedy, používané v zemědělství, dramaticky snižují plodnost mužů a naopak zvyšují ADHD nebo způsobují jiné zdravotní problémy. „Přemýšlejte o těch kamionech s pesticidy, co vám jezdí za barákem. V přírodě není nic zadarmo, každá akce vyvolává reakci. My ždímáme přírodu víc a víc a my za to také zaplatíme cenu,“ apeluje na své čtenáře.

Hrozivá statistika

To, že každá akce vyvolává reakci, dokumentuje na hrozivé statistice. V posledních letech u nás drasticky ubývá hmyz, třetina polního ptactva, přičemž populace polní koroptve se propadla o 97%! Ještě horší je, že umírá i samotná půda, organického materiálu je v ní tak málo, je prakticky mrtvá. „Slouží jen jako držák na rostliny, které pár chemikálií uměle přivede k růstu,“ připomíná autor. Právě proto se podle něj nesmíme spokojit s jedním omezením jedu pro hraboše. „Tahle země potřebuje systémové řešení a tím je organické zemědělství s naprosto minimální aplikací chemie. Připomíná zkušenosti ze sousedního Německa (o nichž mimochodem v Krajských listech často informujeme).

Například v Bavorsku plánují během příštích deseti let, že jedna třetina zemědělských ploch bude obhospodařovaná v režimu bio. Zároveň ale zmiňuje, že je v západní Evropě promořenost pesticidy ještě větší než u nás. Přesto je podle něj nejdůležitějším úkolem české politiky zachránit českou půdu, flóru i faunu, včetně člověka.

Jaroš přitom jenom nekáže. Na závěr prozradil, že jeho rodina jde v tomto směru příkladem. Jeho švagr dohlíží na malé zemědělství v Rumunsku a již před pár lety se rozhodli, že bude vedeno v režimu bio. Mají sice o čtyřicet procent nižší výnosy, ale v půdě je znatelně víc života. Jenže nižší výnosy mohou díky narůstající popularitě biopotravin prodávat za vyšší ceny. A ještě jedna dobrá zpráva, text „Jaroš versus hraboš“ sdílely na Facebooku přes tři tisíce lidí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace