Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hraboš to má zase na pohodu, udělala se trojitá duha. Jenže za ní je schovaná děsivá statistika. Proč je u nás takové ticho?

17.08.2019
Hraboš to má zase na pohodu, udělala se trojitá duha. Jenže za ní je schovaná děsivá statistika. Proč je u nás takové ticho?

Foto: Facebook

Popisek: Hraboš polní, letošní výplň okurkové sezóny

Na první pohled by se mohlo zdát, že se média při letošní okurkové sezóně v Čechách musela spokojit s obzvláště bezvýznamnými tématy, jako je fraška kolem výměny ministra, či záchrany syslů a hubení hrabošů. Ve skutečnosti se však na poli politickém odehrává souboj o nejdůležitější zákon naší země, ústavu, zatímco na poli přírodním jde ještě o zásadnější věc. O život.

Nad další PR kampaní, věnovanou tentokrát přemnoženým hrabošům, se zamyslel marketingový mág Martin Jaroš. Jako odborník ve své branži má jedinečný dar sdělit veřejnosti to podstatné. Ačkoliv dlouhodobě působí v cizině, velmi bedlivě sleduje dění v naší zemi a dost často jej přesně (ovšem s nemalou dávkou jízlivosti) glosuje. Tentokrát se pozastavil nad tím, jak některé české politiky v uplynulých dnech strašně zajímal hraboš polní. „Za hraboše se postavila celá opozice i MŽP, plošné trávení bylo zrušeno a následoval obrovský happy end, všude se udělala obrovská duha, všichni si řekli, že hraboš to má zase na pohodu, všichni zapomněli a jedeme dál.“

Miliony kilogramů jedů

Jenže, podle Jaroše je tradičním českým jevem, že se krátkodobě vzrušíme kvůli nějakému problému, ale vůbec neřešíme věci systematicky. S pomocí konkrétních faktů poté varuje, že to u nás na pohodu vůbec není. Třeba, co se týče používání chemie v přírodě. Ta u nás jela a jede stále naplno, jenom za loňský rok se na naše pole aplikovalo téměř dvanáct milionů kilogramů jedů, zabíjejících hmyz a spol: „Pak se divte, že někam zmizel hmyz, že je na českých polích a zahradách najednou takové ticho,“ píše. V této souvislosti připomíná, že tyto jedy ukládají nejen v půdě, ale i v těle nás samotných.

Šest z deseti Čechů má v těle jedovatý herbicid glyfosát, známý spíše jako Roundup. Zatímco v Rakousku bylo jeho užívání zakázáno, u nás bylo pouze omezeno, navzdory tomu, že je považován za pravděpodobný karcinogen a podle výzkumů zvyšuje riziko rakoviny až o 40 procent. Navíc vědci potvrzují, že jedy, používané v zemědělství, dramaticky snižují plodnost mužů a naopak zvyšují ADHD nebo způsobují jiné zdravotní problémy. „Přemýšlejte o těch kamionech s pesticidy, co vám jezdí za barákem. V přírodě není nic zadarmo, každá akce vyvolává reakci. My ždímáme přírodu víc a víc a my za to také zaplatíme cenu,“ apeluje na své čtenáře.

Hrozivá statistika

To, že každá akce vyvolává reakci, dokumentuje na hrozivé statistice. V posledních letech u nás drasticky ubývá hmyz, třetina polního ptactva, přičemž populace polní koroptve se propadla o 97%! Ještě horší je, že umírá i samotná půda, organického materiálu je v ní tak málo, je prakticky mrtvá. „Slouží jen jako držák na rostliny, které pár chemikálií uměle přivede k růstu,“ připomíná autor. Právě proto se podle něj nesmíme spokojit s jedním omezením jedu pro hraboše. „Tahle země potřebuje systémové řešení a tím je organické zemědělství s naprosto minimální aplikací chemie. Připomíná zkušenosti ze sousedního Německa (o nichž mimochodem v Krajských listech často informujeme).

Například v Bavorsku plánují během příštích deseti let, že jedna třetina zemědělských ploch bude obhospodařovaná v režimu bio. Zároveň ale zmiňuje, že je v západní Evropě promořenost pesticidy ještě větší než u nás. Přesto je podle něj nejdůležitějším úkolem české politiky zachránit českou půdu, flóru i faunu, včetně člověka.

Jaroš přitom jenom nekáže. Na závěr prozradil, že jeho rodina jde v tomto směru příkladem. Jeho švagr dohlíží na malé zemědělství v Rumunsku a již před pár lety se rozhodli, že bude vedeno v režimu bio. Mají sice o čtyřicet procent nižší výnosy, ale v půdě je znatelně víc života. Jenže nižší výnosy mohou díky narůstající popularitě biopotravin prodávat za vyšší ceny. A ještě jedna dobrá zpráva, text „Jaroš versus hraboš“ sdílely na Facebooku přes tři tisíce lidí.

Vložil: Adéla Hofmanová