Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

'Přejel mi rukou po sukni.' Slavný tenor Plácido Domingo je prý sexuální predátor. Anebo zdivočel Me Too? Sobota Pavla Přeučila

17.08.2019
'Přejel mi rukou po sukni.' Slavný tenor Plácido Domingo je prý sexuální predátor. Anebo zdivočel Me Too? Sobota Pavla Přeučila

Foto: PlacidoDomingo.com

Popisek: Plácido Domingo, starý muž, kterého trýzní zradikalizovaným feminismus

FOTO VIDEO V uplynulém týdnu proletěla jako blesk uměleckým světem zpráva, že slavného operního zpěváka Plácida Dominga (78) obvinilo osm zpěvaček a jedna baletka ze sexuálního obtěžování. Domingo se prý k nim choval nevhodně a některé z žen uvádějí, že pokud mu nevyhověly, stálo je to kariéru. To všechno se událo někdy před 30 lety. Americké operní scény zareagovaly jako obvykle okamžitě a už několik hodin po zveřejnění této zprávy se spustila lavina rušení Domingových vystoupení.

Do doby, než vypukla, podle mne dost ostudná kampaň Me Too, jsem si naivně myslel, že trest má následovat až po řádném vyšetření případu, potažmo po vynesení soudního rozsudku. Byl jsem však vyveden z omylu a přispěla k tomu i poslední bouře kolem operního pěvce Plácida Dominga. Na celé kauze je zarážející, že i když ani jedna z žen, které proti Domingovi svědčí, nemá žádné důkazy, které by jejich tvrzení potvrzovaly, likvidace jeho profesní kariéry vypukla naplno.

Ještě mám v paměti celkem čerstvý případ amerického oscarového herce Kevina Spaceyho (60), kterého právě před měsícem zbavila americká prokuratura všech obvinění ze sexuálního násilí. Ani tady nikdo nečekal na výsledky soudních řízení a Spacey se stal rázem ve filmu, televizi i na divadelních prknech prakticky nepoužitelný. Přišel o řadu rolí, například filmová společnost Netflix jej vyhodila z populárního seriálu Dům z karet, režisér Ridley Scott vystřihl jeho postavu z téměř hotového filmu a dnes po něm ani pes neštěkne.

Plácido Domingo v opee ve Veroně, foto Facebook

Zeptal se mne, jestli už musím jít domů

Čím se vlastně Domingo provinil? Ve svých notně starých vzpomínkách jediná z žen, která vystoupila z anonymity, mezzosopranistka Patricia Wulf uvádí: „Po představení se naklonil hodně blízko k mé tváři a pak se tiše zeptal, jestli už musím jít domů.“ Domingo se jí prý fyzicky nedotkl, ale údajně v ní vzbudil svými slovy atmosféru strachu a od té doby se mu snažila vyhýbat. Takže pánové, střežte se v dnešní době nějaké ženy zeptat, zda už musí jít domů, můžete být označeni za sexuálního predátora. Další žena, vystupující anonymně, uvedla, že cvičila svou árii někdy před 30 lety u Dominga v bytě a pěvec ji doprovázel na klavír. „Když jsme skončili, vstal a sklouzl rukou po mé sukni. Měla jsem jedinou myšlenku, rychle se odtamtud dostat,“ uvádí zpěvačka ve svém svědectví.

Audio záznam svědectví Patricie Wulfové. Není potřeba umět anglicky, stačí zabarvení hlasu, kdy po slovech „Po představení se naklonil hodně blízko k mé tváři a pak se tiše zeptal, jestli už musím jít domů.“ Wulfové přeskočí hlas sebelítostí a tím, jaké zažila trauma, s kterým se bude vyrovnávat do nejdelší smrti

Co bylo kdysi tak říkajíc normální, je dnes chucpe

Domingo po zveřejnění těchto ´opravdu odporných´ obvinění vystoupil s prohlášením, ve kterém uvedl: „Anonymní udání, která se vztahují k událostem až 30 let starým, jsou, tak jak jsou prezentována, nepřesná.“ A dodal „Uznávám však, že pravidla a standardy, podle kterých jsme se tehdy všichni chovali, jsou, podle dnešních měřítek značně odlišné.“ Tohle prohlášení mu však nepomohlo a spustilo doslova lavinu útoků, zejména na sociálních sítích. Horliví zastánci Me Too se na něj vrhli s tím, že je nepřípustné omlouvat podobné chování zvyklostmi, které byly běžné jako součást kultury v minulosti.

Operní scény mu ruší představení

Jen několik hodin poté, co The Associated Press publikoval Domingovo obvinění, zareagovaly hned čtyři americké operní a hudební scény. The Philadelphia Orchestra zrušil jeho vystoupení na zahajovacím večeru 18. září. Ve zdůvodnění se uvádí: „Scéna si zakládá na bezpečném, ohleduplném a vhodném prostředí.“ Hned nato se přidala opera v Los Angeles, kde je Domingo generálním ředitelem a vydala prohlášení, že vše prozkoumá a do té doby si Domingo u nich nejspíše ani neškrtne. „Usilujeme o to, aby bylo se všemi zaměstnanci a umělci zacházeno s respektem, aby se cítili ve svém pracovním prostředí bezpečně,“ zdůvodnila opera své kroky.

Plácido Domingo má za sebou více než 4000 vystoupení, vydal na stovku alb a stal se za svůj život legendou, foto Facebook

Přijde i o Macbetha ve věhlasné MET?

Podobnými slovy zdůvodnila zrušení spolupráce s Domingem Washingtonská národní opera, ve které pěvec působil 15 let jako vrcholový manažer. V prohlášení zmínila politiku nulové tolerance, pokud jde o jakékoli obtěžování. „Naším cílem bylo vždy zajistit, aby všichni naši umělci a zaměstnanci mohli pracovat a prosperovat v prostředí bezpečí, důvěry, a vzájemného respektu,“ uvedla její tisková mluvčí. Přidala se i sanfranciská opera, která oznámila, že ruší Domingův říjnový koncert. Ve svém prohlášení opera alibisticky uvádí: „I když se v San Francisku nevyskytlo z jeho strany žádné nevhodné chování, je společnost odhodlána bránit jakémukoliv sexuálnímu obtěžování a všichni její členové musí dodržovat nejvyšší standardy profesionálního chování.“

Čili, nic se sice nestalo, ale co kdyby, že? Nedej Pánbůh, aby se onen zvrhlík Plácido vrhl na nějakou nevinnou sopranistku. Velký otazník visí i nad hostováním Plácida Dominga v Newyorské metropolitní opeře, v představeních Macbetha, která se mají uskutečnit v září a říjnu. „Obvinění ze sexuálního obtěžování a zneužívání moci bereme s extrémní vážností a budeme se jimi zabývat,“ uvedla ve svém prohlášení opera.

 

Mnohé kolegyně obviněním nevěří

Plácido Domingo má ale i své obhájce a kupodivu jsou to především ženy. „Celých 25 let, co jsme spolupracovali na Salzburském hudebním festivalu, na mne dělal dojem svým gentlemanským chováním ke všem účastníkům festivalu,“ tvrdí Helga Rabl-Stadler, dlouholetá ředitelka festivalu v rakouském Salcburku. Podle sopranistky a ředitelky španělského svazu skladatelů, autorů a vydavatelů hudby, Pilar Jurado se Domingo choval vždy jako dokonalý kavalír. „Ke mně se vždy choval mile, a nikdy jsem se necítila obtěžována ani nucená dělat něco, co nechci,“ uvedla Jurado.

Dominga hájí i baskická sopranistka Ainhoa Arteta, které všechna obvinění označila „za ničemnost“. Nad tím, že se ona obvinění objevila až po třiceti letech, se pozastavila i sopranistka Ángeles Blancas. „Ve své kariéře jsem slyšela různé historky, i o Plácidovi, ale nikdo mi nevyprávěl, že by zažil to, o čem se teď v souvislosti s ním píše. Mnohdy jsou taková obvinění zveřejněna jen ve snaze o mediální pozornost,“ uvedla ve svém prohlášení Blancas.

 

150 rolí a 4000 vystoupení

Plácido Domingo se narodil ve španělském Madridu v roce 1941 a vyrůstal jako zpěvák na mexických pódiích, kam se jeho rodiče přestěhovali. Následovala profesionální kariéra v Izraeli, poté se přestěhoval do USA kde debutoval v roce 1965 v Newyorské městské opeře. V šedesátých letech se oženil s Martou Ornelas, nyní ředitelkou produkce opery v Los Angeles.

V 80. letech Domingo debutoval v Metropolitní opeře v New Yorku a celosvětový úspěch zaznamenal jako jeden z Tří tenorů s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem. Jejich celosvětové turné bylo všude beznadějně vyprodáno. Na počátku 90. let založil mezinárodní soutěž Operalia, jejímž cílem je objevovat mladé, nadějné zpěváky. Domingo je jednou z nejuznávanějších osobností současné opery. Má za sebou více než 4000 operních a koncertních vystoupení, v kterých vystřídal 150 rolí a nahrál více než 100 alb.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace