Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už mi ta předsudečná nenávist vůči Babišovi leze krkem. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.08.2019
Už mi ta předsudečná nenávist vůči Babišovi leze krkem. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Trestně stíhaný premiér České republiky si třese rukou s trestně stíhanou předsedkyní Evropské komise. Momentka k popukání

V magazínu Respekt vyšel článek o tom, že Babišův ve svěřeneckých fondech uložený Agrofert by se ocitnul na nule, kdyby nebral dotace jak od státu, tak i od Evropské unie. Vyplynulo to z výroční zprávy, kterou Agrofert publikoval a umístil v obchodním rejstříku. Otázka, která mě napadá – no a co?

Systém dotací zcela popírá tržní prostředí a podporuje účelově toho, kdo spadá pod dotačně podporovaná odvětví. A Babiš je celou svou osobou i založením kšeftař. Jakmile se na stůl postavilo téma dotací, on stál první ve frontě s vyplněnou žádostí. Měl na to prachy, měl na to i podniky, jeho oborem bylo zemědělství, potravinářství a chemie. Na to všechno stát i Evropská unie přispívá z vybraných daní a poplatků. Babiš stál v té frontě tedy naprosto oprávněně. Stát i unie jeho odvětví podporují dotacemi a on si je dokázal vybrat. Však ne pro sebe, ale pro své podniky, které živí 33 000 zaměstnanců a dodávají na náš zchudlý rodinný stůl něco nekvalitní krmě.

Ano, jeho zaměstnanci jsou ti, kteří často mají onen zchudlý rodinný stůl a po něm přesouvají drobné. Ano, Babiš by mohl produkovat kvalitnější potraviny. Ale, a tady jsme se dostali k meritu věci – on jedná v rámci zákona. Nevyplácí na platech méně, než je minimální mzda, neklesne s kvalitou potravin pod hranici, kterou stanovuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce a příslušné zákony. To, že jede často na únosné hranici, je něco jiného. Jen do důsledku využívá systém. Vadný je systém. Nikoliv Babiš, který jej jen beze zbytku využívá.

Minulost a současnost

Agrofert pobíral miliardy na dotacích před vstupem Babiše do politiky, pokračuje v tom i nyní. Že v tom mnohé smrdí? Že se přísun na dotacích zvýšil, jakmile se Babiš dostal do politiky? Jak to, že tedy Babiš po těch mnoha letech ve vládě není ve vězení? Pokud jednal proti zákonu, nechť se o něj postará soud. Ale stále nic. Jen plácání z protilehlého politického táboru a mediálních domů. Ale plácání do vody, které nepřešlo v konkrétní trestní stíhání, soud a rozsudek v neprospěch Babiše. Pouze nekonečný přiliv mediálních prohlášení.

Opozice křičí, že se má zastavit proplácení dotací Agrofertu, dokud nebude všechno dořešeno (a Babiš nejlépe v teplácích na Borech). Velmi jednoduché, a mám dojem i laciné řešení, které by nás přišlo velmi draho. Protože systém už není tržní, systém, ve kterém žijí velké firmy, je dotační. Pokud by se přestaly vyplácet dotace Agrofertu, začne kolabovat a jeho konkurence začne posilovat. A pochybuju, že by si něco takového chtěl vzít jakýkoliv politik na triko, protože Argofert zaměstnává 33 000 lidí a vlastně živí půl republiky tím, co si denně servírujeme k večeři. Ne každý má možnost nakoupit si bio přímo od farmáře.

Dotace a my

Evropské dotace jsou v mnohém jistě myšlené dobře. Podpora místní produkce, rozvoj regionů jednotlivých států, podpora začínajícím projektům, dotace na inovace, na rozvoj, na zemědělství, na strategická odvětví průmyslu a tak podobně. Ale máme tu opozicí tolik očekávanou auditní zprávu. A tady narážíme trochu do zdi. Evropská unie svou auditní zprávou v zásadě zasahuje do demokraticky zvolené vlády v České republice. A to je ve svém důsledku nepřípustné. Agrofert splňuje podmínky pro získávání dotací, proto mu, jak praví systém, dotace i přináleží. Dotace se tak stávají politickou pákou, kontrolou zvenčí, která nemusí naplňovat to, jak se u voleb vyjádřili voliči toho kterého státu, ale tak, jak o zvolené vládě smýšlí byrokrati v Bruselu, podporováni a popichováni politickou opozicí Babiše, která co jde, to nafoukne do obřích rozměrů. Tady je to trochu na hraně tím, že jsme si do čela parlamentu zvolili oligarchu, který postavil svou předchozí kariéru na přijímání dotací. Na druhou stranu jsme si tam zvolili člověka, který systém umí vydojit opravdu do poslední kapky. Což můžeme brát jako výhodu.

Všechny problémy kolem Babiše poukazují ze své podstaty na dva možné scénáře. Skutečně nemravnou politiku antibabiše z opozičních stran. Nebo pak na naprosté selhání služeb státu, a to jak policie, která je bezradná, státního zastupitelství, které je bezradné, tak i soudů, které jsou k nepoužití. Troufám si tvrdit, že platné jsou oba scénáře. Opoziční strany se jako malá děcka na písečku prostě chytí všeho a začnou nafukovat a nafukovat. Holt, politický konkurenční boj, který nemá vlanou hodnotu a ani úroveň. Ovšem druhý scénář, který je platný také, by nás měl vyloženě děsit. Policie, státní zastupitelství i soudy. Všechno na jedné hromadě neschopné konat u kauz, které Babiše obklopují. Chybí tomu ona spravedlnost - něco jsi provedl, budeš pykat. Ve výsledku to vyvolává velkou nedůvěru - jak k politice, tak i složkám činným v trestních řízeních. Pokud policie, soudy i státní zastupitelství nedokáží dohnat sedm let k zodpovědnosti zloděje, je tady něco ale strašně špatně a jedná se vlastně o systémové selhání par excellence.

Výše řečeným jsem se nepostavil na stranu obhajoby Andreje Babiše. Jen se vymezuji proti šalebným tanečkům jeho politické opozice, která má pocit, že je ve válce, přičemž tatáž opozice přesně takovýto systém v době svého vládnutí nastavila, vytvořila a zprovoznila. Babiš ho jen využil a nadále využívá.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace