Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Nenažraná ekonomika může za blížící se ekologický kolaps Země. Vaše dopisy

13.08.2019
Vilém Famm: Nenažraná ekonomika může za blížící se ekologický kolaps Země. Vaše dopisy

Foto: Wikimedia

Popisek: Ostrov Tikopia

„Budoucnost Země není růžová, řekl bych, že dokonce nehezká, spíše katastrofická,“ píše náš věrný čtenář Vilém Famm ze Strážnice. A pokračuje…

„Na tohle, již v druhé výzvě, upozorňuje 15 000 vědců ze 184 zemí světa. Zvláště na změnu klimatu, odlesňování, ztrátu přístupu k čerstvé vodě, vymírání živočišných druhů na straně jedné a nekontrolovatelný růst lidské populace na straně druhé. Jako řešení doporučují jíst méně masa, méně se rozmnožovat a taky neplýtvat. Více využívat obnovitelné zdroje. Elity již 26 let tahle varování berou stále na lehkou váhu. Domnívají se totiž, že stačí přeci v rámci technického pokroku snížit počet emisí a bude problém vyřešen.

Tak tedy snižujeme a vyřešeno nic není.

Zhoubná touha po neustálém ekonomickém růstu

Za vším je naše touha po neustálém ekonomickém růstu. Ten zabezpečuje z části neustálý růst cen a pak vyšší produkci způsobenou narůstajícím počtem obyvatel a taky touhou více věcí užívat.

Člověk spotřebovává stále více bohatství Země, které tam bylo uloženo za miliony let. Přitom na počátku své éry si vystačil s obnovitelnými zdroji. Tu vzal kus dřeva, tam upravil kámen, který ostatně i nadále zůstal kamenem. Žil v souladu s přírodou. Jsme schopni stanovit počty stromů v lese, počet ovcí na pastvině, aby nám i přírodě co nejvíce prospívaly, ale stanovit tímto způsobem počty lidí pro danou zemi ne? Co zanecháme našim prapravnukům?

Lidí může žít v dané krajině jen tolik, kolik jich daná země uživí, či napojí vodou nebo uspokojí jejich spotřebu energií. Vše nejlépe z obnovitelných zdrojů.

Měla by nás tu být jen půlka

V ČR by mělo zřejmě žít jen 5 milionů obyvatel (možná i méně). Navodit takový stav je však během na dlouhou trať. Co myslíte, bude stačit 100 let? Naše dnešní ekonomika musí skončit a to definitivně, napořád a bude vlastně jako v pohádce, 100 let zakletá. Tohle však děsí.

A nyní se nacházíme v bodě zlomu. Ekonomický růst tak, jak jej známe, přestane. Budeme potřebovat snížit i počty obyvatel na únosnou míru.

Kdo to bude řešit?

Tenhle problém budou řešit lidé, kteří vymysleli daňové ráje, aby odklonili finance od národních ekonomik do svých kapes. Ti samí lidé mají zachraňovat naši Zemi. Lukulské hody musí skončit. Jedině tak může dojít k záchraně Země. Peníze budou zapotřebí pro narůstající počty důchodců pro ono přechodné období.

Pak se naplní ty správné počty lidí. Ekonomika sice bude fungovat normálně, ale nebude už mít onen růst daný, jako nyní, zvyšováním i počtu obyvatel. Jsme svědky, že není problém uživit miliony chudých, ale je problém uživit bohaté (těch jsou ostatně nyní taky miliony). Planeta Země páchá sebevraždu díky své ekonomice, která je poháněna zvyšující chamtivostí.

Takže znovu. Víc lidí, více emisí, více všeho, co Zemi poškozuje, co ji ničí. Udržitelnost a vysoká kvalita našeho života opravdu závisí na přijatelném počtu lidí. Výrobu je též nutno orientovat ke kvalitě s dlouhou životností, čímž zabráníme mrhání surovin a energií.

Počet lidí se musí omezit

Je nutno stanovit počty lidí v jednotlivých státech s jejich důsledným dodržováním. Státy překračující limity by neměly mít nárok na jakoukoli pomoc a též občané takového státu by ztratili nárok migrovat do jiné země.

Elity, které řídí náš svět, berou našim dětem budoucnost. Nemůže mne ani uklidnit, že svým taky.

My sice můžeme více šetřit, ale taky si zasloužíme víc volného času.

Co nás jinak čeká?

Válka o zdroje, pokud náhodou nevyhyne část lidstva na záhadnou epidemii. Budeme-li se chovat tak, jak se chováme dnes, tuhle planetu vybydlíme, jako nepřizpůsobiví byt.

Poučení si berme z osudu ostrova Tikopia (Šalamounovy ostrovy) Tichý oceán – 4,7 km2, 1 200 obyvatel. Na ostrově po staletí mohlo žít jen tolik lidí, kolik byla země schopna uživit. Rodinu zakládal jen nejstarší syn. Při neúrodě se svobodné ženy věšely na stromy a muži i se svými syny vyplouvali na moře bez návratu.

My si musíme uvědomit, že naše Země se vlastně jmenuje Tikopia. Pamatujte, Tikopia.

Návrat k jakékoliv formě socialismu je naprosto nepřípustný (ať už k tomu z pera Adolfa Hitlera, nebo tomu z Marxova chorého mozku). A současné tendence změnit svět na fanatickou sektu uctívačů Matky Země vede k socialismu toho nejhrubšího zrna. Včetně zla, kterého jsme byli minulé století svědky. To, co pan Famm navrhuje, je děsivé, strašně děsivé. Ukazuje diktát v jeho nejhorší podobě, dává volný průchod sociálním bodovým systémům á la Čína, dává volné pole hysterii. Navrhuje vytvořit (zase) beztřídní společnost, kde se musí souhlasit, nesouhlas se trestá. Že nenavrhuje? Jen hledá cestu, jak zachránit planetu? Ale proč je ta cesta plná odboček do gulagu nebo koncentráku?

Západní civilizace, do které patříme, se už nikdy nesmí podvolit velmi lákavému projektu diktátorství a ubírání svobod v číkoli prospěch. Svoboda je pro společnost jako celek nepohodlná, jistě, překáží, protože ztěžuje řízení společnosti. Ale svoboda pro jednotlivce je nesmírný poklad, za který bychom měli bojovat do posledního dechu. Demagogie ekologismu svobodu likviduje.

Pan Famm píše, že naše Země se obrazně jmenuje Tikopia. A vlastně tím nevědomky odhaluje to, co celou ekologickou hysterii definuje – odevzdanost, neschopnost, poraženectví. Lidé na ostrově Tikopia jeli tradiční, staletími ověřený systém permakulturního pěstování plodin (tzn. co vyrostlo v lese, to snědli, když toho vyrostlo málo, nastal problém). Spoléhali se pouze na produkci lesa, nespolupracovali, izolovali se. Stačilo, aby jednou zafoukal silněji vítr, a jejich společenství začalo kolabovat. Věšeli své lidi, nebo je vyháněli nadobro z ostrova. To je řešení? Skutečně je to řešení? Ale my nejsme jako lidé ostrova Tikopia.

Co druhá strana, o které se příliš nemluví? Vývoj, technologický vývoj. Nyní jsou zabrané miliony a miliony hektarů půdy kvůli chovu hospodářských zvířat na maso. Ekolog – zrušte chovy, začněte být vegetariány. Normální člověk – dejte maximum zdrojů do vývoje laboratorního pěstování masa. Chovy zmizí v obou případech. Ale návrh fanatického ekologa bude cestou restrikcí, příkazů a násilí. Návrh normálního člověka bude cestou další prosperity, dalšího vývoje svobody a hlavně na svobodě. Čeští vědci vykoumali přístroj na filtraci pitné vody i z močky. Další čeští vědci vykoumali přístroj, který dokáže ze vzduchu ‘vyrábět‘ vodu. A to jsou jen příklady za mnohé a mnohé jiné. A jsou to příklady, které nás radikálně odlišují o primitivní kultury domorodců, jejichž kulturu je sto spláchnout jedna mořská vlna. My nestagnujeme jako domorodci na ostrově Tikopia, rozvíjíme se, dokážeme plánovat, spolupracovat, hledat řešení… pokud nám do toho nehodí vidle fanatismus a ztráta zdravého úsudku. Pak – Bože, spas naše duše.

Problémy vyvstávají skutečně tam, kde se točí velké peníze, s tím nelze jinak, než souhlasit. Ale i tady je potřeba chladný rozum, nikoliv hysterie. Národní plánování po vzoru socialismu nám s tím nepomůže, to opravdu ne. Já už nechci nikdy zaslechnout že dělníci někde dělali na 127 % a plán pětiletky splnili za tři roky. Nechci, obzvláště s vědomím toho, že gulagy a koncentráky pojedou se stejnou efektivitou. Ne, děkuji. Zvýšená ekologická hysterie, která začala s jarem tohoto roku, je z velké části marketingová záležitost. My neumřeme uvařením se ve vlastní šťávě, nebudeme se dusit, rozhodně se nebudeme prát o zdroje, nesmíme podlehnout šílené demagogii rodin bez dětí, nejlépe homosexuálních párů předstírajících funkci rodiny. Planeta je schopná uživit i trojnásobek současné populace. Jen k tomu přistoupit s chladnou hlavou a rozumnými návrhy na řešení. Máme rozhodně na víc, než jen fňukat a sebemrskačsky se trýznit. To to pak můžeme rovnou vzdát a jít skutečně otloukat pazourek. Protože za víc, než za pazourek, naše civilizace stát nebude.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku. Mimochodem, dopis je ponechán přesně tak, jak dorazil na redakční mail, jen titulek a mezititulky jsou moje…

Vložil: Štěpán Cháb