Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolem raketové základny ke studené rozhledně a pomníčkům u přejezdů. Český poutník

10.08.2019
Kolem raketové základny ke studené rozhledně a pomníčkům u přejezdů. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Výhled, až se dech tají

FOTOGALERIE Na dnešní výlet se vydáme do největšího středočeského přírodního parku Hřebeny, který se rozprostírá na ploše 184 kilometrů čtverečních. Samozřejmě, že neprojdeme celým parkem, vezmeme vás jen na malou ochutnávku. Projdeme se lesy budoucnosti, zavzpomínáme na dobu, kdy ve zdejších lesích byla raketová základna a podíváme se na studenou rozhlednu.

Výšlap začínáme na zastávce Osov, která ale leží blíž k obci Velký Chlumec. Právě k ní nás přivádí od stanice žlutá turistická značka. Začátek cesty je sice dobře uschován, musíte přejít přes koleje v místech, kde stojí bývalá výtopna, na jejíž stěně je umístěna značka. Projdete úzkou cestičkou a pak po louce až do obce.

Lesy budoucnosti

První písemná zmínka o Velkém Chlumci pochází z roku 1379. O obci samotné není nikde k nalezení příliš informací. Víme tak jen, že zde byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody: 3 hostince, krejčí, kovář, výroba lihovin, obuvník, 3 pokrývači, 5 rolníků, 4 obchody se smíšeným zbožím, 3 trafiky, truhlář.

Turistická značka prochází pouze okrajem obce a kolem chatařské osady Muchov nás posléze zavádí do lesů přírodního parku Hřebeny. Převážná část z nich patří Jerome Colloredo-Mannsfeld. Při současném stavu lesů, které nám hynou před očima, se vám ve zdejších lesích naskytne trochu jiný – optimističtější pohled. Takto nějak by měly vypadat lesy budoucnosti. Stromy nejsou v těsné blízkosti u sebe, aby i pod nimi mohl bujet zelený život a nikde neuvidíte smrkové monokultury. Zdá se, že zde se s lesy dobře hospodaří.

Klondajk s raketami středního doletu

U hájovny Jelení palouky měníme žlutou značku za červenou a pokračujeme po cestě vzhůru. Přibližně v polovině cesty protíná naše putování silnice na Dobříš. Z ní vede silnička do bývalé protiletadlové základny zvané Klondajk. Ta byla nad městem Dobříš vybudována mezi vrcholy Jistevník a Vrážky v letech 1981 až 1985. Svému účelu sloužila až do roku 2001 a umístěny v ní byly především rakety středního doletu ruské výroby. V současné době zabírá část někdejší základny vědecko-technický park a část soukromá obora rodiny Colloredo-Mansfeld. Areál je veřejnosti nepřístupný.

Rozhledna pojmenovaná podle vánku

Přejdeme silnici a pokračujeme dva kilometry po červené značce k rozhledně na Studeném vrchu. Svůj název dostala rozhledna i kopec podle studeného vánku, který zde vládne po většinu roku. Rozhledna byla původně zeměměřičská kamenná šestipatrová věž, postavená v roce 1942. Nově je zpřístupněná od roku 2005. Z vyhlídkové plošiny, ve výšce 16,5 metrů nad zemí, můžete mezi vzrostlými stromy zahlédnout vrcholky Šumavy, Krušných hor nebo Českého středohoří, ale také na Ještěd nebo Sněžku. Nejdříve je ale třeba vystoupat 81 schodů. A také mít štěstí, že se k vrcholu dostavíte v den, kdy je rozhledna otevřená. Což je v turistické sezóně pouze o víkendech.

Největší středočeský přírodní park

Přírodním parkem Hřebeny pokračujeme od rozhledny po lesních cestách k obci Hostomice. Lesy jsou zde plné ostružiní a v oblibě je mají i houbaři. Letos ale prý ani tady nic neroste.

Z úředních informací se dozvídáme, že: „Přírodní park Hřebeny zahrnuje převážnou část brdských Hřebenů na území Středočeského kraje, okresů Praha-západ, Beroun a Příbram. Radou kraje bylo jeho vyhlášení schváleno 14. září 2009. Důvodem vyhlášení byla ochrana krajinného rázu zalesněného hřbetu s výraznou převahou přírodních hodnot, s částmi přírodě blízkých bučin a smíšeného lesa s rozptýlenými věkovitými stromy na charakteristickém geologickém podloží, s významnými přírodními a estetickými hodnotami a s řadou kulturně historických památek. Rozlohou 184 km² je největším přírodním parkem na území Středočeského kraje.“

Relax na louce

Po opuštění lesa se před námi rozprostřou rozlehlé louky s městečkem Hostomice v dáli. Člověku to nedá, musí se na chvíli zastavit, lehnout do trávy a pozorovat letní oblohu. Po takovém relaxu uteče pak cesta do města jako nic.

V samotných Hostomicích stojí za pozornost zdejší náměstí s kostelem Nastolení svatého Petra v Antiochii. Zmiňován je prvně v roce 1343, v 18. století vyrostl na místě původního kostela nový, barokní. Hlavní oltář pochází z první čtvrtiny 18. století. V současné době je ale kostel obehnán lešením a prochází rekonstrukcí.

Přejezdy plné pomníčků

Na náměstí si můžete zajít na dobrý oběd do některé ze dvou místních restaurací, je zde také obchod a cukrárna. U nádraží, kde naše putování dnes končí, jste z centra přibližně za deset minut. Pokud pojedete autem, dávejte pozor, zdejší nechráněné přejezdy jsou hodně nebezpečné, o čemž svědčí řada pomníčků v jejich okolí. Pokud budete pokračovat vlakem do Zadní Třebáně nebo Lochovic, nepočítejte s příliš přívětivým čekáním. Lépe je tedy jít na vlak jen krátce před časem jeho odjezdu.

Krásný víkend a příště se podíváme právě do nedalekých Lochovic.

 

Reportáž vznikla ve spolupráce se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace