Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč média zesměšňují ekologické hrozby a aktivisty? Za vším hledej politiku (a sysle ve vedení)

07.08.2019
Proč média zesměšňují ekologické hrozby a aktivisty? Za vším hledej politiku (a sysle ve vedení)

Foto: Awol

Popisek: Světoznámý přírodovědec, Sir David Attenborough, si také myslí, že je nás tu trochu moc

V poslední době si nelze přehlédnout, jakému výsměchu čelí různé ekologické organizace a aktivisté za to, že upozorňují na vážné hrozby, související se změnou klimatu. Útoky na ně jsou natolik překvapující, že se doslova vnucuje otázka, proč jejich činnost tolik vadí. Snaha o záchranu planety, lidských životů a zdraví, ohrožených rostlin a živočichů, je přece v zájmu každého z nás.

Přesto každý, kdo se pokusí upozornit na nějakou další hrozbu a pokusí se veřejnost vyzvat k nápravě či alespoň částečné změně, musí počítat s dehonestační kampaní. Neblahým příkladem je momentálně nejznámější aktivistka, šestnáctiletá švédská studentka Greta Thunberg. Ať udělá cokoliv, je to špatně, i když svým jednáním dokázala vyburcovat politiky i veřejnost celého světa. Stačí, aby oznámila, že nepoletí do Spojených států letadlem, ale raději popluje lodí, poháněnou solární energií a hned se ocitne na pranýři. Posvačí banán, napije se z plastového kelímku a je zle ještě víc. Jako by tato dívka mohla za to, že je v současné éře nezřízeného konzumu téměř všechno špatně. Podle svých odpůrců by měla nejspíše zalézt do nějaké jeskyně, živit se kořínky a čekat, až zemře. A hlavně nic nedělat a neříkat!

 

Ekoterorista Harry?

Podobně je nyní vysmíván princ Harry s manželkou Meghan za svoje doznání, že nechtějí více dětí než dvě, aby nezhoršovali situaci na přelidněné planetě. A už jsou z nich další ekoteroristé, přesto, že problém přelidnění je dosti závažný a paradoxně se o něm příliš nemluví. Někteří vědci, například světoznámý přírodovědec David Attenborough, dokonce tvrdí, že přelidnění může mít na lidstvo mnohem vážnější dopad než globální oteplování a je přesvědčen, že pokud tento fatální problém nevyřeší lidé, postará se o něj samotná příroda. Varuje, že již nyní působí prudký nárůst počtu obyvatel planety velmi vážné potíže. Podle reálných odhadů se zvýší počet světové populace v horizontu dvaceti až třicet let na deset miliard. Zatímco dříve byla miliarda lidstva záležitostí mnoha let, teď je otázkou pouhých několika.

 

Zelený vzestup

Nelze si přitom nevšimnout, že se u nás známým osobnostem nejvíce vysmívají média, jejichž majitelé nezřídka patří mezi bohaté podnikatele a stojí za nimi pravicově orientovaní politici. Ti se skutečně děsí významného nárůstu obliby zelených stran v Evropě (mimochodem, Zelení by podle nejnovějších průzkumů vyhráli volby v Německu!), a především toho, že někteří aktivisté považují za jednoho z hlavních viníků klimatických změn kapitalismus. Snaží se veřejnost vystrašit, že se za ekologickými iniciativami skrývají levicoví radikálové či dokonce komunisté, což je například v případě postoje prince Harryho absurdní.  V souvislosti se vzestupem zelených stran a hnutí je velmi zábavné sledovat, jak rychle mění své názory i čeští politici. Jeden měsíc se vysmívají „zeleným šílencům“, pár dnů nato zachraňují před kamerami motýle a sysle.

 

Úspěch „zelených“ politiků v Německu je totiž evidentně děsí. Během několika posledních měsíců dokázali právě díky tématu ochrany klimatu získat na svoji stranu i ty voliče, co dříve podporovali spíše léta pravicové strany. A na rozdíl od českých posměváčků se zelenému trendu přizpůsobují i německé média a velké firmy. U nás jsme jako vždy pozadu.

Vložil: Adéla Hofmanová