Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Rusku jsou svině, mlátí lidí. Ve Francii také mlátí lidi, ale svině nejsou. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.08.2019
V Rusku jsou svině, mlátí lidí. Ve Francii také mlátí lidi, ale svině nejsou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube / repro

Popisek: Momentka z ruských protestů

V Moskvě, když opoziční politik zakopne o rantl chodníku, píší o tom naše mainstreamová média jako o Putinově zlolajnosti ještě týden potom. Ve Francii si opozice může o rantl okopat nohy až ke kolenům, mainstream o tom mlčí, maximálně se o tom lakonicky zmíní s vysvětlivkami delšími, než byla samotná zpráva.

V Rusku se protestuje proti Putinovi a jeho vládě. Protesty nejsou ohlášené a tedy ani schválené, tedy nelegální (u nás platí stejný zákon - nenahlášená demonstrace je demonstrace nelegální). Na což ruská policie reaguje tak, jak reaguje. Represivně a zbytečně prudce. Zavírá protestující do antonů a převáží si je na vyšetřovnu, kde je legitimuje a v drtivé většině případů zase hned propustí (ne, fakt je neposílají do gulagu, jak to vyznívá z mainstreamu). Do střetu jde policie s obušky a nevídanou vervou.

Francie a její obušky z pytlů ven

Na podzim minulého roku začaly ve Francii protesty Žlutých vest. Začaly jako boj chudé třídy a chudnoucí střední třídy proti nenažranosti státu. Protesty nepovolené a divoké. Oproti Rusku ovšem mnohonásobně větší (alespoň co do počtu protestujících, v Rusku počet protestujících nedosáhl ani pěti tisíc, ve Francii přišlo na největší protesty dalece přes stovku tisíc protestujících). A jak se chovali francouzští policisté? Zdvořile? Mírně? Ani náhodou. Se stejně nevídanou vervou, jako v Rusku. Co víc, k pendrekům si přizvali vodní děla, pušky na gumové projektily, slzný plyn. A mlátili to hlava nehlava.

A přechod do Španělska

Pamatujete si ještě snahu Katalánska o odtržení od Španělska? Jsou tomu necelé dva roky. Katalánci vyhlásili referendum o odtržení od bankrotujícího Španělska na 1. října 2017. Když šli k volebním urnám, nečekala na ně usměvavá volební komise, jak by se v demokracii patřilo, čekali na ně těžkooděnci. Nikoliv policisté s pendreky, ale těžkooděnci. A začali lidi, kteří chtěli vyjádřit svou vůli ve volbách, tlouct hlava nehlava ale takovým stylem, až si člověk začínal myslet, že začíná válka. A ne, nebili pouze srdnaté svalnaté Katalánci. Mlátili všechny, kdo jim přišel pod ruku. Včetně žen a seniorů.

Pokrytectví a dvojí metr

Je dechberoucí, jak barvitě nám média líčí protesty v Rusku a jejich potlačování. Popis je tak věrný a podrobný, až má člověk pocit, že tím pendrekem dostal po hlavě společně s protestujícím proti Putinovi. Víme o té nemravné řeži všechno, včetně toho, která pojišťovna zacvaká šití na hlavě protestujícího, který dostal pendrekem po hlavě jako pátý v pořadí. Všechno víme, protože nepřítel zasáhl. A o tom je potřeba informovat.

Informace o protestech Žlutých vest se k nám dostávaly velmi nesnadno, zprostředkovaně přes alternativní média. Dlouho jsme o nich neměli informace žádné. Jen problesklo, že se v té Francii už zase protestuje. Nikdo nedodal, že francouzští policisté mlátí protestující s nebývalou krutostí. Informace k nám zpočátku pronikaly s několikadenním zpožděním. A protesty v Rusku? Přímý přenos. Informace na zlatém tácu ze všech možných koutů mediální sféry. Přitom co do významu byly protesty ve Francii daleko, daleko mohutnější a jednu dobu to vypadalo až na počátek pouliční války. Nemluvě pak o Katalánsku, kde byla na spadnutí občanská válka.

Nepřítel a přítel

A víte co? Tak jsem si tu svobodu a demokracii nepředstavoval. Média mají informovat ve stylu padni komu padni. Stejný metr, stejná pravidla na všechny. To je hlídací pes demokracie. Ale současný stav? Ten je výše popsaný. Orwellovský nepřítel v podobě Ruska je vytvořen, tak budeme uměle přiživovat nenávist vůči němu. Budeme informovat o každém jeho, byť i sebenepatrnějším, klopýtnutí. A přítel? O tom jen v nejlepším světle. A i když u něj kolabuje systém, budeme taktně mlčet. Anebo po lakonické zmínce vysvětlíme, že to špatné je hlavně v hlavách protestujících. Policisté v Rusku se nepředvedli v nejlepším světle. Stejně jako ti ve Francii nebo Španělsku. Ale podrobnosti k nám v přímém přenosu doputovaly pouze z Ruska. Přičemž, a to je zarážející, nejsme součástí Ruské federace, ale Evropské unie, takže by nás měly zajímat přednostně protesty ve státech Evropské unie, protože se nás daleko více týkají. Co takový hlídací pes uhlídá? Demokracii rozhodně ne. To jediné správné myšlení? O to se snaží rozhodně.

Ostatně nemusíme zůstávat jen u médií. Ostrou notu do Ruska už poslala i česká diplomacie. Pozor na lidská práva, zní z našich kruhů. Rusko, ty sígře. Protestů ve Francii si česká diplomacie nevšimla vůbec. A k těm španělským se vyjádřila lakonicky (parafrázuji) - je to vnitřní politika Španělska, nechť si to vyřeší po svém - to pokrytectví je šílené, ten dvojí metr je až moc vidět. A celé je to také... směšné a ubohé a hlavně neskutečně nedůvěryhodné. A když už jsme u toho, tak katalánská opozice ve Španělsku stále hnije ve vězení. Od roku 2017. Bude nějaká ostrá notička, pane Petříčku? Tommy Robinson je stále ve vězení. Byla by nějaká notička do Velké Británie o porušování lidských práv? Co? Ne, ne, nic takového, sluha poslouchá pokyny, ten nedokáže samostatně uvažovat, natož samostatně jednat. Vláda úřednických myší.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace