Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr Petříček a jeho krmení pro mrchožrouty. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.08.2019
Ministr Petříček a jeho krmení pro mrchožrouty. Komentář Štěpána Chába

Foto: Twitter

Popisek: Bestialita, svévole, pouliční soudy v Saúdské Arábii, pro ministra Petříčka pohodička. Jemu vadí na spravedlivých zákonech postavené soudy USA, zvláštní

Tak ministerstvo zahraničí vedené Tomášem ‘Poche‘ Petříčkem ostře odsoudilo rozhodnutí Spojených států amerických obnovit provádění trestu smrti na federální úrovni. Svůj odsudek provázelo ministerstvo slovy: „Popravy představují krutý, nelidský a nezvratný trest a jsou v protikladu k nezadatelnému právu na život, jak je ukotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv.“ Slova, která by se dala tesat do mramoru. Nejde jinak, než souhlasit. Ale…

V zákonech mnohých států USA je trest smrti povolený. Změna v legislativě přišla jen v tom ohledu, že nyní mohou s tímto ortelem šermovat i federální soudy, nikoliv jen soudy jednotlivých států USA. Změna k horšímu? Každopádně, protože trest smrti je prostě chucpe, které může vést od justičního omylu k justiční vraždě. Na druhou stranu je trest smrti lidsky (společensky) pochopitelný. Pohybuje-li se státem například praktikující násilný pedofil s mnoha oběťmi na svém kriminálním kontě, volá to v člověku po pomstě. Po pomstě kruté a definitivní. A pochopitelné. Ale zároveň, když to svedeme na české poměry, je třeba si všimnout například činnosti spolku Šalamoun, který sleduje omylnost českých soudů. A ano, soudy se mohou mýlit. A to i u těch nejzávažnějších přečinů. Viz Nečesaný, Kramný.

Breivik a jeho kolegové z USA

S jistým odporem se můžeme koukat na pětihvězdičkové ubytování norského masového vraha Breivika, který z vlastních politických iluzí vyvraždil před dvěma roky 77 převážně dětí. Je škaredost tu zrůdu vykrmovat a poslouchat jeho stížnosti na to, že mu do cely nechtějí dát herní konzoli. U něj by šel trest smrti pochopit? Nejspíš i vyžadovat. To samé dvě poslední masové vraždy v USA. V El Paso a v Daytonu. U pachatelů není potřeba příliš hlubokého zamyšlení nad tím, jestli by měli dostat nejvyšší trest. A ten jeden přeživší si jej jistě vykoledoval. I přesto je trest smrti, alespoň co si troufám myslet, nepřípustný. Protože člověk není Bůh. A i role vraha je rolí, kterou si tu někdo musí odehrát. Se všemi důsledky. Trest smrti je nic proti trestu toho, když vrah pochopí, jakou zrůdnost udělal. Jasně, spoustu jich to nikdy nepochopí. Takový Breivik se jistě doposud opájí svou velikostí.

Ale z jiného soudku

Po přečtení morálního kázání Tomáše Petříčka na účet USA jsem si položil otázku – moralizoval by Petříček i v případě, že by nebyl prezidentem USA Trump, ale Clintonová? Moralizoval by Obamu? To se můžeme pouze dohadovat. Ale co zůstane bez dohadů – Saúdská Arábie. Dal jsem tomu půl hodiny a hledal ve vyjádřeních ministerstva odsuzování trestů smrti v Saúdské Arábii. Našel jsem? Nenašel. A přitom Trump nezavedl trest smrti za to, že jej a politický systém, který ztělesňuje, někdo kritizuje. Jen dal možnost federálním soudům vynést i nejvyšší trest. Ale trest se bude muset opírat o zákony, které jsou, a předpokládejme, že skutečně jsou, spravedlivé. Nikoliv postavené na svévoli vlády nebo soudu.

A Saúdská Arábie? Nenašel jsem jediný odsudek její politiky a jejích zákonů. Probloudil jsem se v čase až k vyjádřením z roku 2005. Nic. Jen vyjadřování úcty, podpory obchodu, opěvování spolupráce. Jediné negativní vyjádření spojené se Saúdskou Arábie byl odsudek Martina Konvičky a jeho akce před velvyslanectvím Saúdské Arábie. Trest smrti v USA vychází ze zákonů, které ctí spravedlnost i svobodu. Nemůže jej tedy dostat člověk, který kritizuje, který poukazuje, který nesouhlasí. V Saúdské Arábii získávají tresty právě i lidé, kteří kritizují, poukazují, nebo nesouhlasí. Což popírá Petříčkem připomenutou Všeobecnou deklaraci lidských práv naprosto a bez pochybností. Tak proč Petříček, ani jeho předchůdci, neodsuzuje a nemoralizuje Saúdskou Arábii? Proč Trumpa, ale ne tu papalášskou mašinérii postavenou na zlé ideologii, která upírá člověku téměř všechno, co je lidské? Odsudků se dočkalo Rusko, několikrát. Několikrát to chytla od ministerstva i Čína. Ale Saúdská Arábie, který své zvrácené právo postavené na ideologii uplatňuje mnohdy velmi krutým a bestiálním způsobem? Ticho po pěšině. Tak ještě možná Saúdskou Arábii oficiálními cestami pochválit za to, že dovolili ženám řídit auto bez mužského doprovodu... to jako fakt si s tou Arábií budeme hrát trapně na středověk? Proč?

 

Vložil: Štěpán Cháb