Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hajlovat se dá přeci i s dobrými úmysly, ne? Týden Štěpána Chába

04.08.2019
Hajlovat se dá přeci i s dobrými úmysly, ne? Týden Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Toto není turista, je to ilustrační snímek. Německý ministr životního prostředí při cestě na státní návštěvu, létat se němečtí politici stydí

FOTO Výběr těch nejšťavnatějších zpráv z uplynulého týdne, které by neměly zůstat zapomenuté v záplavě informací i dezinformací, které nám sem Putin (a další mediální domy) naházel.

Klimatická Gréta stráví 14 dní na Atlantském oceánu. Popluje totiž závodní jachtou z Anglie do Ameriky na ekologickou trachtaci OSN. Jachta je samozřejmě bezuhlíková, k její výrobě byly použity pouze recyklované sny a slzy klimatických aktivistů. Bude naplněná solárními panely a lidmi, kteří to myslí fakt vážně. Bohulibý úmysl, který by mohl smést ze stolu jeden dobře míněný hurikán. Však i zaoceánské lodě v srpnu nevyplouvají, protože počasí je v tu dobu nevyzpytatelné. Zároveň celá akce ukazuje, do jakého extrému posouvají ekologičtí aktivisté svět. Nabídka rozumného řešení? Ne, děkujeme, my volíme návrat do jeskyní. Ona nás ta globalizace nakonec pekelně zaizoluje. Koupit si něco z produkce vedlejšího města? TY VRAHU PLANETY!!! Podle přiloženého grafu pluje klimatická hysterka ale úplně špatným směrem.

Vybuchující budoucnost

Začátky se vším novým jsou vždycky problematické. Zavádíme elektromobilitu, protože tak nám auto nebude smrdět tady a teď, ale pouze támhle a teď (jen s tím rozdílem, že auto smrdí v okamžiku, kdy je používané, elektroauto smrdí permanentně, protože elektrárna permanentně jede a navíc musí jet na vyšší výkon, protože očekává okamžik, kdy si půjdete dobýt své elektroauto). A pak se dočkáme toho, že přijdeme o garáž. Jednomu ekologicky uvědomělému pánovi jeho nové elektroauto vybuchlo v garáži a udělalo mu do střechy krásně nadesignovanou ekobioracio díru. Stane se. Navrhuji přejít na koně, ti vypouští jen metan. Ten zlý oxid uhličitý jen v nepatrné míře. A do střech díry dělat neumí. A když už jsme u té dopravy, tak kuriozita - němečtí politici se stydí za to, že létají letadly. To jsem zvědavý, kdy je přestane bavit pendlovat mezi Bruselem a Štrasburkem. Mezi těmito EU dominantami se toho nalétá. A úplně zbytečně. Styďte se!

Design po výbuchu je velmi eko, foto Autoforum

Temná budoucnost

Tak New York se na pět hodin ponořil do tmy. Ne, ne New York ve Venezuele, ale TEN New York, globalizací a civilizací snad nejvíc postižené město na světě. Na třicet hodin vypadla elektřina i v části Berlína. Důvod? Vyhořelý transformátor. Ten vyhoří jen v okamžiku, kdy jsou na něj kladené příliš vysoké nároky. A to přichází se zelenou energií z obnovitelných zdrojů. Nestabilní, kolísavá, chvíli natéká energie, kterou není kde upotřebit, pak nepřitéká téměř žádná. Blackout hrozí i u nás. A to vinou našeho v minulosti hajlujícího souseda, jehož příhraniční energetika využívá (čti zneužívá) naši přenosovou soustavu transformátorů. Fajn výhled. A pozor, ekologičtí budeme, i kdyby nás to mělo zabít – s uhlíkovou daní přichází citelné zdražení všeho. I u nás. Motivace k tomu, abychom se chovali ekologicky. Kdo málo jí, málo spotřebovává. Oni nám Němci ty koncentráky stejně zase postaví, vsaďte se. Jen se čeká na vynález ekologického spalování lidí v masovém měřítku tisícovky jednotek za den.

Ale dost bylo ekologie

V německém městě Mühlhausen přišli s přelomovou zprávou. Pět tamních imigrantů se integrovalo natolik, že v sociální chráněné dílně vyrobili stojan na kola. A natřeli ho modrou barvou. Redaktor se nad jejich precizností a důkladností vyloženě rozplýval blahem s tím, že nezapomněl čtenářům připomenout, že stojany na kola jsou tuze užitečné zařízení, díky kterým se kola neválí opřená o fasády domů. Sociální vedoucí dílny, domorodý Němec, o pěti fachmanech z Pobřeží slonoviny řekl, že jsou to ambiciózní, vášniví, snad až horliví pracovníci. Integrace se zadařila.

Poláci si našli obživu, odpadky

Tak se dělá ekologie. Co se doma vytvoří, to se odešle k těm chudším, aby to zpracovali. Poláci si nechávají platit za to, že k nim ostatní státy vozí svůj odpad. Největším přispěvatelem do tohoto kšeftu je, jak jinak, Německo, které za rok 2018 dovezlo do Polska 250 000 tun odpadků. Není od věci k tomu zmínit problém italského města Řím, které se topí v odpadcích a žádá po ostatních členských zemích EU, aby se na odpadky zavedly kvóty. Samozřejmě jen na ty z Říma, které je nutno hned sesbírat a odvést někam za hranice, v Římě to totiž začalo páchnout. A Polsko si z toho udělalo fajn kšeft, takže problém vyřešen. Vyřešen? Přeci jenom, Čína, i další asijské země, se začíná vzpouzet. Už se nechce zabývat naším odpadem. Dovoz končí. Řešte si to sami. A Evropa začne ve své ekologické řeži skomírat na své pokrytectví, kdy problémy házela na ty ostatní. Takže řešení našeho ekologického fanatismu bude fungovat do té doby, dokud nám to ostatní budou tolerovat. Nebo dokud budeme dost platit. Ale to nakonec přestaneme, protože eko aktivisté nás do toho středověku dotlačí. Ale teba je to dobrá cesta. Spokojenější. Zasít, sklidit, nenervovat se s globálními problémy.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace