Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiér má novou favoritku. Proč se mu znelíbila ta dosavadní? To jsou ale zákulisní šachy

31.07.2019
Premiér má novou favoritku. Proč se mu znelíbila ta dosavadní? To jsou ale zákulisní šachy

Foto: Facebook

Popisek: Nová favoritka Dita Charanzová

Již dlouhé týdny se vyjednává o novém českém eurokomisaři či eurokomisařce. Ačkoliv se všeobecně počítalo s tím, že by měla být do této funkce opět navržena Věra Jourová, premiér Andrej Babiš její nominaci oznámil až toto pondělí, přičemž oficiální nominace bude potvrzena teprve na konci srpna. V kuloárech se přitom dlouho spekuluje, že vztahy mezi Babišem a Jourovou značně ochladly a že on sám by na jejím místě raději viděl europoslankyni za ANO Ditu Charanzovou.

A podle dalších dobře informovaných zdrojů dokonce Babiš nabídl ČSSD, že by na toto místo mohla dosadit dosavadní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. Tuto verzi potvrzuje i záhadná schůzka Maláčové s prezidentem Zemanem, o níž se v médiích překvapivě vůbec nehovořilo. Babiš by tak zabil dvě mouchy jednou ranou, protože si s Maláčovou příliš nerozumí. Jenže ČSSD tuto variantu odmítla, je si totiž dobře vědoma, že právě Maláčová, urputně prosazující program ČSSD, působí na voliče velmi pozitivně. Ostatně, v červencovém výzkumu veřejného mínění se probojovala mezi čtyři nejlépe hodnocené politiky u nás, za Andreje Babiše, Alenu Schillerovou a Ivana Bartoše. 

Ne úplně užitečná

Proč vlastně Babiš s nominací Věry Jourové otálí, tento týden prozradil expert na problematiku EU Filip Nerad. „Podle neoficiálních informací, ale ze zdrojů blízkých Andreji Babišovi, kteří jsou s ním v každodenním kontaktu, je ten důvod takový, že mezi ním a Věrou Jourovou ty vztahy výrazně ochladly po zveřejnění zatím předběžných auditů o střetu zájmů českého premiéra. Andrej Babiš Věře Jourové podle těchto zdrojů vyčítá, že s nimi něco neudělala, že nezařídila, aby tyto audity nevyznívaly tolik proti premiérovi, jako vyznívají, což jí nemůže odpustit, ačkoliv ona na to ze své pozice nemá žádný vliv a nemohla to jakkoliv zařídit. Z jeho pohledu je tak Věra Jourová ne úplně užitečná,“ prozradil Nerad na stanici Radiožurnál.

 

Nová favoritka

A právě z toho důvodu se podle něj Babiš začal více klonit k Ditě Charanzové, která byla jedničkou na kandidátce hnutí ANO při volbách do Evropského parlamentu. „On s ní dlouhodobě spolupracuje, mají velmi dobré vztahy, je jednou z mála, na jejíž rady ohledně EU on dá a vyžádává si od ní konzultace ohledně evropských věci,“ uvedl Nerad. Ale nakonec se prý Babiš nechal přesvědčit, že je nominace Věry Jourové pro Česko vhodnější, protože si coby eurokomisařka v EU vybudovala velmi dobrou pozici. „Její vyhlídky na významnější portfolio jsou určitě lepší než v případě nějakého nováčka,“ myslí si Nerad.

 

Nicméně, zároveň je přesvědčen, že pozici Věry Jourové oslabuje právě prověřování střetu zájmů premiéra Babiše, týkající se čerpání evropských dotací. „Ursula von der Layenová to musí brát v potaz zejména kvůli slyšení eurokomisařů v Evropském parlamentu. Pokud by dala českému kandidátovi na starost evropské fondy nebo unijní rozpočet v momentě, kdy šéf vlády, který dotyčného eurokomisaře nominuje, je podezřelý z podvodu s evropskými dotacemi a střetu zájmů, mohl by to být důvod k odmítnutí daného kandidáta či celé komise,“ nechal se slyšet Filip Nerad. Každopádně bude znám definitivní výsledek až koncem srpna a do té doby se ještě může přihodit leccos nečekaného.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace