Kolik v Evropě stojí dálnice, proč si do Chorvatska koupit ETC krabičku a jaká zrada číhá při půjčení auta v Itálii? Dovolená 2019 II
27.07.2019
Foto: Facebook / Autopůjčovna Hertz (najdete ji po celé Evropě)
Popisek: Ať už půjčeným nebo vlastním, autem dojedete do prázdninového ráje. V každém ráji ale může číhat had... Ilustrační foto
O plánování dovolené, část druhá. Proč plánování? Protože bez plánu se může snadno stát z nejhezčí části roku noční můra… A k dobrému plánu nezbytně potřebujete informace. Tak třeba, kolik kde stojí dálniční známky. Nebo co je třeba vědět, pokud si v zahraničí půjčujete auto… I šest zásad pitného režimu jsme přidali a platí nejen když stojíte v otravné koloně.
Využívání dálniční sítě v mnohých evropských státech je zpoplatněno, takže se neobejdete bez uhrazení poplatku. Přehlednou informaci přináší neocenitelný dTest: V Rakousku si můžete pořídit desetidenní elektronickou známku na osobní automobil za 9,20 eur. Pro delší cestování můžete koupit dvouměsíční za 26,80 eur. Pamatujte také na mýtné za projetí tunelů a seznam zpoplatněných tunelů před cestou zkontrolujte. Na Slovensku stojí desetidenní elektronická známka 10 eur a měsíční 14. V Polsku jsou pro osobní auta zpoplatněny mýtným jenom některé úseky dálnic a lze platit přímo v mýtných branách. V Německu, u našich posledních sousedů, jsou dálnice pro osobní auta zatím bezplatné.
Dálniční známku používáme v Česku a na Slovensku, v Evropě je obvyklejší mýtné. Ilustrační foto Facebook
Oblíbené Chorvatsko je kapitola sama pro sebe
Ve Slovinsku stojí sedmidenní známka 15 eur, popřípadě měsíční 30. Pokud při cestách zavítáte do Maďarska, vyjde vás desetidenní známka na 3500 forintů, což je zhruba 280 korun, měsíční 4780 forintů, tedy asi 380 korun. Oblíbená letní destinace Chorvatsko je kapitolou sama o sobě. Dálniční známky tam nemají, místo toho se tam můžete setkat s mýtným systémem. Buď tak můžete zvolit trasu mimo dálnice, kdy však zřejmě projedete více pohonných hmot a strávíte za volantem mnoho hodin, nebo si připravíte spoustu drobných bankovek. Platit můžete v kunách nebo v eurech, případně platební kartou. „Ušetřit se dá zakoupením takzvané ETC elektronické krabičky, kterou lze pořídit za cenu 122 kun plus 100 kun jako minimální vklad. Mýtné se potom odečítá automaticky a získáte na něm slevu téměř 22 %. Možné je i zajistit mýtné kartou, ze které je za měsíc stržena suma za projeté kilometry. Dostanete však slevu pouze 13 %,“ uvádí Hekšová.
Na chorvatských mýtných branách bývají v létě děsné fronty. Lze se jim ale vyhnout... Foto Hrvatske autoceste
Úskalí autopůjčoven v zahraničí
Chystáte se na dovolenou do zahraničí bez auta? Pokud si plánujete půjčit vůz v místní půjčovně, dejte si pozor, abyste nenaletěli. Důvěřiví turisté jsou snadným cílem nepoctivých půjčoven, protože neovládají místní jazyk ani legislativu.
Zapůjčení automobilu v zahraničí není dnes již nic neobvyklého. Autopůjčovny různých společností se nachází v mnoha městech po celém světě. Zejména u letecké dovolené na vlastní pěst je půjčení auta nebo karavanu téměř nezbytností. Větší společnosti umožňují zapůjčení automobilu přes internet. „Plánování se vyplatí. Důkladně zvažte, s jakou společností smlouvu uzavřete. Vždy zvolte takovou, která má dobré jméno a je ověřená. Výběr půjčovny a auta přes internet je výhodný v tom, že si v klidu domova můžete automobil dopředu vybrat a zarezervovat, a to často za lepší ceny. Stejně tak si můžete před uzavřením smlouvy pročíst obchodní podmínky,“ doporučuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Obezřetnost je namístě především při samotném podpisu smlouvy. Její pozorné přečtení – například s pomocí překladače – je prvním předpokladem úspěchu. V případě jakýchkoliv nejasností je dobré se zeptat obsluhy. Rovněž důležitá je i volba pojištění. Je vhodné zaměřit se nejen na pojistné limity, ale i na výši spoluúčasti v případě nehody. Nejjistější je zvolit komplexní pojištění včetně pojištění čelního skla a ochrany proti odcizení. Kopii smluv o pronájmu a pojištění auta i doklad o platbě je důležité vozit s sebou.
Půjčování auta v zahraničí používá čím dál více Čechů, ilustrační foto Facebook / Autopůjčovna Hertz
V autopůjčovně pozor na Itálii!
Většina půjčoven bude při předání auta vyžadovat řidičský průkaz, někdy i mezinárodní řidičský průkaz, dále cestovní pas řidiče a platební kartu, která musí být vedena na jméno hlavního řidiče. Z karty si půjčovna na začátku pronájmu strhne nebo zablokuje patřičnou částku. Vrácení zálohy je podmíněno předáním vozidla ve stejném stavu, v jakém bylo pronajato. Co se platební karty týče, důležitá zvláštnost panuje, jak Krajské listy zjistily, a to nejednou, v Itálii. Tam totiž vyžadují nikoliv debetní, ale kreditní kartu, s tou naší debetní si auto prostě nepůjčíte. Je to proto, že v Itálii se prý debetní karty často falšují, takže jim nikdo nevěří; navíc tam místní používají zajímavou kombinaci obou, kreditní i debetní karty…
Zpět k informacím dTestu: Na věku záleží. Pokud je cestovateli méně než 21 let, bývá pro něj půjčení auta v mnoha destinacích nemožné, nebo přinejmenším dražší. Přirážky za věk řidičů se mohou vztahovat na šoféry mladší 25 let a starší 65 let, v některých destinacích jsou ještě přísnější. Ve smlouvě se také mohou objevit poplatky za další řidiče. „Budete-li se při řízení střídat s dalším řidičem, musí být i on přítomen při uzavírání smlouvy a předání vozu. Pokud by tento další řidič nebyl uveden ve smlouvě a způsobil by nehodu, budete muset následně uhradit škodu v plné výši,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.
Na co se zeptat předem?
Některé půjčovny mají stanovený maximální limit najetých kilometrů. Překročení tohoto limitu bývá rovněž spojeno s vysokým poplatkem. Další příplatky se většinou vztahují i na půjčení doplňků, jako je navigace nebo dětská autosedačka. Vycestování za hranice dané země s půjčeným autem není samozřejmostí. Ne všechny autopůjčovny to umožňují, proto je třeba tento požadavek konzultovat předem. Při přebírání vozu je velmi důležitá kontrola jeho technického stavu a povinné výbavy. „Nezapomeňte veškeré nedostatky a poškození včetně menších oděrek zanést do předávacího protokolu a celý exteriér i interiéru vozu nafotit nebo natočit na video. Předejdete tak možným sporům při vracení vozu. S údaji ve smlouvě také porovnejte stav tachometru a palivové nádrže,“ doporučuje Eduarda Hekšová.
Auto z půjčovny? Rozhodně ano, počítejte ale i s možnými komplikacemi. Foto Facebook / Autopůjčovna Hertz
Ve většině případů se auta odevzdávají půjčovně s plnou nádrží. V opačném případě totiž autopůjčovna naúčtuje daleko vyšší cenu, než je běžná cena benzínu na čerpací stanici. Další možností je zakoupení první nádrže paliva. Vůz pak může být vrácen s prázdnou nádrží. V takovém případě však půjčovna neuhradí nespotřebované palivo. Čas jsou peníze. Až budete automobil vracet, myslete také na to, abyste na předávací místo stačili dojet včas. Předáním vozidla mimo pracovní dobu se totiž vystavujete riziku, že vám bude naúčtován další poplatek.
Pitný režim, mýty a skutečnost
Příšerná vedra nyní sužují celý kontinent, a není to první léto, kdy se celá Evropa ocitá prakticky bez přípravy v tropech… Všude se píše o pitném režimu – víte ale doopravdy, co je zde důležité? Bolest hlavy, únava nebo tmavá moč patří mezi první příznaky zanedbávání pitného režimu. Dlouhodobý nedostatek tekutin může vést až k dehydrataci a celkovému selhání organismu. Podle MUDr. Otty Herbera ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) by měl každý dospělý člověk denně vypít alespoň 2,5 litru vody. Doporučené množství se může lišit s ohledem na zdravotní stav. Z toho plyne, že mýtických pět litrů, které bychom měli denně vypít, jak se mnohdy objevuje v tisku, je blbost…
Ne pět, ale dva a půl litru tekutiny denně... Foto Pixabay
Zato tvrzení - pijte, i když nemáte žízeň – je stoprocentně pravdivé. Platí to zejména pro seniory, kteří mnohdy na dodržování pitného režimu zapomínají. „Se zvyšujícím se věkem ztrácíme pocit žízně, protože klesá produkce antidiuretického hormonu v mozku. Starší lidé by proto měli mít pití jako svůj denní úkol. Tělo je totiž samo na nedostatek tekutin neupozorní,“ vysvětluje MUDr. Michal Bábíček ze Sdružení praktických lékařů (SPL). A vypít litr čaje ráno a večer prostě nestačí.
Kvůli hektickému způsobu života lidé často zapomínají přes den nejen jíst, ale také pít. Vše se pak snaží dohnat ráno před odchodem do práce nebo večer, když se vrátí ze zaměstnání domů. MUDr. Herber ale upozorňuje, že tělo se takto obelstít nedá. „Příjem tekutin si musíme rozložit do celého dne. Jestliže vypijeme velké množství tekutin naráz, tělo je rychleji vyloučí. U správného pitného režimu je zásadní právě kontinuální přísun tekutin,“ doplňuje MUDr. Herber. Zato zdravý člověk se ´nepřepije´: Zdraví lidé s bezproblémovou funkcí ledvin, srdce a jater se podle MUDr. Bábíčka přepití bát nemusí. Tělo si s tekutinami zvládne poradit, zvlášť pokud se jedná o vodu nebo neslazený čaj. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy pravidelně vypijete několik litrů sladkých limonád nebo minerálních vod. Přebytek cukru či minerálů organismus zbytečně zatíží. „Pozor si lidé musí dát především na množství energetických nápojů na bázi kofeinu. Nikdy by neměli překročit doporučené denní množství, které výrobce uvádí,“ varuje MUDr. Bábíček.
Nezapomínejte na chlupaté kamarády, také mají žízeň... Foto Pixabay
Do pitného režimu se počítá i polévka
Pro náš organismus je ideální tekutinou obyčejná voda nebo neslazený čaj. Do pitného režimu se ale počítají také limonády nebo třeba polévka. Jestliže máte problém doporučeného množství tekutin dosáhnout, zařaďte do svého jídelníčku pravidelně lehkou, vodnatou polévku, například zeleninový vývar. MUDr. Herber doporučuje tekutiny střídat. „Voda, minerálky, čaje a polévky jsou ideální. Opatrný bych byl se sladkými limonádami. Doporučuju je zařazovat výjimečně, pouze na zpestření,“ říká MUDr. Herber. Ale pozor: Alkohol a káva se nepočítá.
V horkých letních dnech lidé rádi uhasí žízeň vychlazeným pivem nebo sklenkou bílého vína. Mezi oblíbené letní osvěžení patří také vinný střik nebo ovocné radlery. Alkohol, byť zředěný vodou, se ale do pitného režimu v žádném případě počítat nedá. Naopak i jedna sklenička vína může na přímém slunci vyvolat opilost a naše tělo, podobně jako například káva, odvodňuje. „Ve správné restauraci dostanete ke kávě vždy také sklenici vody. Toto pravidlo doporučuji dodržovat i doma,“ zamýšlí se MUDr. Herber.
Polévka se počítá, ale alkohol ne. Ani pivo, které je podle Čechů náš chleba... Foto Pixabay
Na pití by se nemělo zapomínat ani u dětí. Nejmenší ale na dodržování pitného režimu většinou sami nemyslí. Pozorní by proto měli být především jejich rodiče. „Je třeba si uvědomit, že u dětí může rychleji docházet k dehydrataci. Musím ale říct, že se v praxi setkávám s maminkami, které na pitný režim svých potomků dbají opravdu pečlivě. Důležité je mít lahev s vodou vždy při ruce. Nepřekvapí nás tak třeba ani dlouhé kolony na dálnici,“ vysvětluje MUDr. Bábíček.
Pokračování v neděli
Vložil: Markéta Vančová