Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zájezd, nebo po vlastní ose? Bez zbytečných keců okolo; jen užitečné informace. Dovolená 2019

26.07.2019
Zájezd, nebo po vlastní ose? Bez zbytečných keců okolo; jen užitečné informace. Dovolená 2019

Foto: Facebook / Dan Veselý

Popisek: Řecké Korfu, oblíbená turistická destinace, nám posloužila jako ilustrační foto

Témata se každý rok opakují, to asi nikoho nepřekvapí. Takové Vánoce; novinář je nemůže pominout, co o nich ale pořád psát, že. Tak přijde k dobru třeba tisková zpráva, že barvou Vánoc je fialová – a hned je tu téma. Což dobře vědí píároví specialisté, kteří nyní začasté píši obecné články o Vánocích, Velikonocích, ke Dni matek a vůbec, do nichž nenápadně pašují informace, jež potřebují rozšířit. V létě je hlavním tématem dovolená; pokud tedy nejste redaktorem časopisu pro ženy, pak přijde na přetřes, jak slunce ubližuje vašim vlasům a pleti a tudíž si musíte za lidovou cenu v řádu tisíců zakoupit ten a ten přípravek (vždy nás pobaví, jak nepřítelem každé ženy je jaro, léto, podzim, zima, sucho, vlhko, slunce i déšť). K těm dovoleným. Tak to v letních měsících přicházejí tiskové zprávy rozličné kvality takřka obden. Mnohé obsahují notoricky známé informace, tu a tam se najde ale i něco zajímavého, užitečného a důležitého. A to se nyní pokusíme předat…

Na co si dát pozor při plánování dovolené, na to se zaměřila nesmírně užitečné spotřebitelská organizace (a časopis, a web) dTest. Plánování dovolené s sebou přináší otázku, jestli využít služeb profesionálů, nebo cestovat na vlastní pěst. Před rozhodnutím je vhodné zvážit pro a proti, ať už jde o finance, flexibilitu, vlastní organizační schopnosti nebo vůli prožívat dobrodružství. Co vše je potřeba si ohlídat, aby dovolenou nenarušily zbytečné komplikace?

Nejlevněji ´poměr cena výkon´ vyjde zájezd v ´last minute´

Ve snaze ušetřit dávají mnozí cestovatelé přednost samostatnosti před předem připraveným balíčkem služeb. Ovšem dovolená, u které si cestovatel zajistí sám letenky, hotel i transport, nemusí v souhrnu vyjít levněji než zájezd sestavený cestovní kanceláří. Hotel má totiž při komunikaci s každým jednotlivým klientem vyšší náklady, než když pronajme část své kapacity jinému podnikateli. Podobně jsou místa v plně obsazeném charterovém letu mnohem levnější, než při individuální rezervaci letenek krátce před odletem. Na druhou stranu v nabídkách poskytovatelů dílčích služeb se dají najít výhodné promoakce a speciální ceny.

Ilustrační foto Facebook / Dan Veselý

Nejširší právní ochranu spotřebitelům zaručuje smlouva o zájezdu. Aby byl zájezd zájezdem ve smyslu práva, pak se musí jednat o soubor služeb cestovního ruchu, který trvá nejméně 24 hodin a obsahuje alespoň dvě z těchto plnění: ubytování, dopravu či jinou službu, která není doplňkem ubytování nebo dopravy a tvoří významnou část souboru služeb. „Objednáte-li si delší než jednodenní cestu například po německých hradech s průvodcem a zajištěnými vstupy, jedete na zájezd, i když budete přespávat jen za jízdy v autobuse,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Cestovní kancelář, nebo agentura?

Vybrat si profesionálně sestavený balíček služeb může spotřebitel buď v cestovní kanceláři, nebo cestovní agentuře. Rozdíl mezi nimi ovšem nespočívá jen v názvu, ale i ve způsobu, jak podnikají a jak jsou kontrolovány. „Sestavovat a vlastním jménem prodávat zájezdy smí jen koncesovaná cestovní kancelář, nikdo jiný,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

K podnikání cestovní kanceláře je třeba státního povolení. Proces jeho získání není nejjednodušší. K žádosti je třeba doložit platné pojištění proti úpadku nebo bankovní záruku a podrobný podnikatelský záměr. Je na pojišťovnách, aby si cestovní kanceláře prověřily a zvážily, zda se jim jako klienti vyplatí nebo ne. Stát tu přenesl přezkoumávání podnikatelských aktivit na jiného podnikatele, který má finanční zájem na tom, aby cizí podnikání bylo co nejbezpečnější, jinak by přišel o zisk. Kdo je tedy nepojistitelný, nemůže pořádat zájezdy. Seznam cestovních kanceláří a přehled jejich pojistek vede Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Informace o pojištění musí každý zákazník jednoduše získat. „Pro jistotu, než si zájezd objednáte, zkontrolujte si kancelář, se kterou uzavíráte smlouvu. Bez pojistky zájezd prodat nesmí, ale co kdyby to někdo zkusil,“ doporučuje Lukáš Zelený.

Jakou cestovku? Ilustrační foto VisitScotland

Oproti tomu provozování cestovní agentury je živností volnou. Podnikateli stačí ohlásit živnostenskému úřadu, že chce podnikat, a může prodávat například jednotlivé služby cestovního ruchu (letenky, jízdenky, rezervovat hotely či kempy, shánět lístky na koncerty či sportovní utkání). Nikdy ale nesmí zájezdy sám organizovat a prodávat zákazníkům, nemá to povolené a hlavně není pojištěn. Cestovní agentury běžně zprostředkovávají, tedy přeprodávají zájezdy jiných cestovních kanceláří. To mohou, zákazník je chráněn pojistkou cestovní kanceláře, agentura je vlastně subdodavatel. „Nakupujete-li zájezd v agentuře, pořadatelem ve smyslu zákona je někdo jiný a nároky z vad či úpadku byste uplatňovali u jiného podnikatele, než jste zájezd pořídili,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Když si najdete ubytování přes zprostředkovatelské servery jako booking.com, nepůjde o zájezd. V takovém případě uzavíráte ubytovací smlouvu přímo s ubytovacím zařízením, na které vás zprostředkovatelský server pouze odkázal. Z toho pak plynou specifické podmínky pro storno rezervace a také pro místní daně spojené s ubytováním, což je rozumné si vždy dopředu ověřit.

Dovolená se psem, nebo bez?

dTest zpracoval i dovolenou pro majitele psů a koček: Ne každá dovolená je vhodná pro domácího mazlíčka. Létání se psem nebo kočkou mnoho evropských aerolinek umožňuje, ovšem za různých podmínek. Častokrát je lepší nechat čtyřnohého člena rodiny doma nebo ho dát do zvířecího hotelu. Rozhodující je zdravotní stav a povaha mazlíčka.

I tenhle huňáč si dovču užívá, foto Pixabay

„Cestování je pro většinu domácích mazlíčků stresující. Zvířata se vyrovnávají třeba s měnícím se tlakem a teplotou hůře než lidé. Pokud na to zvíře není odmala zvyklé, doporučujeme vyhnout se letecké přepravě,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Pokud už chcete vzít zvířecího parťáka s sebou do letadla, vyřiďte si všechny potřebné formality. Pokud nezačnete alespoň měsíc před odletem, pravděpodobně nestihnete vše vyřídit včas. Před koupí letenky si dobře prostudujte podmínky dané země a konkrétní letecké společnosti.“ 

Co potřebujete na cestu v EU?

Ne do všech zemí je možné vycestovat s domácím mazlíčkem, podmínky přepravy se v jednotlivých zemích různí. Základní formální náležitosti vycestování zvířete v rámci Evropské unie jsou: platný cestovní pas, očkování proti vzteklině, označení mikročipem nebo tetováním. Očkování se považuje za platné až za 21 dní po vakcinaci. Země jako Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko vyžadují navíc odčervení. To musí zvíře podstoupit maximálně pět a minimálně jeden den před vstupem na jejich území a musí být potvrzeno v cestovním pasu. Některé státy odmítají na své území vpustit štěňata nebo koťata.

Na cestu letadlem s domácím mazlíkem se musíte dobře připravit. Foto Helsinki Airport

Existují tři možnosti, jak přepravovat psa nebo kočku v letadle. „Zvíře může letět s vámi v kabině, nebo v nákladovém prostoru – buď jako odbavené zavazadlo, nebo jako zboží. V zavazadlovém prostoru může být přepravováno jen v dostatečně velké, uzavíratelné schráně s nepropustným dnem a otvory pro dýchání. Na zvíře se vztahují váhové limity, rozměr přepravní schrány bývá také omezen,“ vysvětluje Lukáš Zelený. Některé letecké společnosti povolují vzít mazlíčka do kabiny pro cestující za přísnějších podmínek. Volnější pravidla se vztahují na asistenční psy pro cestující se zdravotním postižením. Tito psi jsou na palubu bráni přednostně, cestují zdarma a bez schrány.

Test hlídacích služeb pro psy

Pokud svého mazlíčka raději necháte doma, můžete využít služby hlídání zvířat, které se v posledních letech profesionalizovaly. Na trhu je velká řada subjektů, které nabízí krátkodobou i dlouhodobou péči o domácího mazlíčka. Je to spása pro majitele, kteří nemohou během své nepřítomnosti dát zvíře na hlídání příbuzným nebo sousedům. Hlídači zvířat dokážou zajistit veškerou potřebnou péči o psa, od krmení, přes venčení, až po zábavu. Časopis dTest přinesl přehled hlídacích služeb pro psy. Provedl také anketu mezi jejich provozovateli. Ptal se jich na rozsah poskytovaných služeb a podmínky ubytování zvířat. Jejich odpovědi najdete ZDE

Foto Facebook / Hotel pro psy a kočky VIP Pets

Kromě klasických hlídacích služeb pro psy existuje také možnost pozvat si do vlastní domácnosti člověka, který se o psa během nepřítomnosti „páníčka“ postará. Podobně, jak se o nejmenší děti starají placení pěstouni, existují také náhradní rodiny, které za honorář rády nabídnou pelíšek a péči čtyřnohému návštěvníkovi.

Termíny letních školních prázdnin v Evropě (nejen) pro motoristy

Na začátku i konci letních školních prázdnin je třeba počítat s dopravními komplikacemi. V tabulce níže jsou uvedeny termíny začátků a konců školních letních prázdnin ve státech EU28, Norsku a Švýcarsku. Termíny letních školních prázdnin tradičně nejsou v rámci Evropské unie jednotné. Čeští školáci a středoškoláci si budou zaslouženého volna užívat od 29. června do 1. září. Podobně tomu bude v Belgii, Irsku a na Slovensku. Nejdříve začaly školní prázdniny v Lotyšsku, a to 3. června. Velmi podobné to mají v Itálii, kde byl prvním prázdninovým dnem již 8. červen. To bavorští školáci a studenti středních škol si počkají až do 29. července, prázdniny jim však skončí až 9. září. Ovšem nejdéle si budou letního volna užívat školáci na Maltě, a to až do 25. září. Zde navíc trvají prázdniny celé tři měsíce. Podobně je tomu v Portugalsku.  

Cestovat v sobotu do Chorvatska se může ošklivě nevyplatit, jestliže máte tu možnost, vyberte jiný den v týdnu. Foto YouTube / repro

S letními školními prázdninami se ovšem pojí i hlavní sezona dovolených. „Miliony motoristů budou nejen přejíždět naším kontinentem ze státu do státu, ale i poznávat krásy a zajímavosti svých vlastních zemí. Mnoho lidí také využije dnů volna a příznivého počasí k návštěvě svých blízkých. Často též vyrazí na své chaty či chalupy. Zkrátka vypukne každoroční stěhování národů. A kočovat budou i Češi. Na silnicích a dálnicích celé Evropy bude rušno po celé letní období, nicméně se zvýšeným provozem, a tedy i nemalými dopravními komplikacemi, bude třeba počítat v období začátku a konce školních prázdnin,“ říká Libor Budina z Autoklubu ČR. Motoristé si znovu připomenou nekonečné kolony pomalu se vlekoucích vozidel, které nejednou na dlouhé desítky minut a v případě vážnějších nehod na celé hodiny zcela znehybní. V každém případě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. „Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, se určitě vyplatí pečlivě naplánovat. A také je dobré předem zjistit, kde může začít doprava váznout, a raději si v předstihu připravit záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací. V některých německých spolkových zemích začínají prázdniny až na konci července. Během posledního červencového víkendu mohou tranzitující motoristy překvapit nekonečné proudy pomalu se vlekoucích vozidel nejen v Německu. A srpen je měsícem, kdy se tradičně celá Francie stěhuje ze severu na jižní pobřeží. Na samém počátku tohoto měsíce i v jeho závěru je proto třeba se v zemi galského kohouta smířit s nemalými dopravními komplikacemi,“ radí Roman Budský z Platformy Vize 0.  

 

Termíny letních školních prázdnin 2019 

Evropa (podle abecedy)

Většina Evropy má dvouměsíční prázdniny v podobném termínu jako Česká republika. Belgie (1.7. - 31.8.), Bulharsko (20.6. - 15.9.), Estonsko (12.6. - 30.8.), Francie (8.7. - 30.8.), Chorvatsko (17.6. - 2.9.), Irsko (1.7. - 31.8.), Kypr (20.6. - 6.9.), Litva (14.6. - 31.8.), Lotyšsko (3.6. - 30.8.), Lucembursko (13.7. - 15.9.), Maďarsko (15.6. - 1.9.), Malta (29.6. - 25.9.), Polsko  (21.6. – 30.8.), Portugalsko (22.6. – 15.9.), Rakousko (29.6. - 8.9.), Rumunsko (15.6. – 8.9.), Řecko (20.6. – 6.9.), Slovensko (1.7. – 31.8.), Slovinsko (26.6. – 31.8.), Španělsko (22.6. – 8.9.), Švédsko (10.6. – 16.8.), Norsko (18.6. – 19.8.), Švýcarsko (29.6. – 28.8.) a Velká Británie (Anglie 15.7. - 6.9., Severní Irsko 1.7. - 30.8., Skotsko 1.7. - 20.8., Wales 22.7. - 30.8.).

Německo 

Existují ale i výjimky. Německo má různé termíny školních prázdnin podle spolkových zemí. Vždy se jedná ale pouze o pět týdnů. Bádensko-Württembersko (29.7. - 10.9.), Bavorsko (29.7. - 9.9.), Berlín (20.6. - 2.8.), Braniborsko (20.6. - 3.8.), Brémy (4.7. - 14.8.), Hamburk (27.6. - 7.8.), Hesensko (1.7. - 9.8.), Meklenbursko - Přední Pomořansko (1.7. - 10.8.), Dolní Sasko (4.7. - 14.8.), Severní Porýní – Vestfálsko (15.7. - 27.8.), Porýní-Falc (1.7. - 9.8.), Sasko (8.7. - 16.8.), Sasko-Anhaltsko (4.7. - 14.8.), Šlesvicko-Holštýnsko (1.7. - 10.8.), Durynsko (8.7. - 17.8.), Sársko (1.7. - 9.8.).

Nizozemsko a Itálie 

Nizozemsko má také jen pět týdnů prázdnin. Ty jsou rozdělené podle regionů; Střední region (22.7. - 30.8.), Jižní region (8.7. - 16.8.), Severní region (15.7. - 23.8.). Stejnou délku prázdnin jako Němci a Nizozemci mají i Dánové (29.6. - 11.8.) a Finové (2.6. - 7.8.). Nejlépe co se týče délky školních prázdnin jsou na tom Italové. Školáci mají volno na tři měsíce.

 

Na co si dát pozor při cestě autem na zahraniční dovolenou

Pokud se chystáte cestovat autem do zahraničí, měli byste si předem zjistit pár informací ohledně tamějších silničních pravidel. Ne vše je totiž stejné jako u nás. Budete-li připravení již před cestou, můžete si během ní ušetřit řadu nepříjemností, píše dTest: Chystáte-li se řídit mimo Evropskou unii, zkontrolujte si, zda nebudete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Ten vám vydají na úřadě jakékoliv obce s rozšířenou působností zpravidla na počkání za správní poplatek 50 korun. S sebou si vezměte platný doklad totožnosti, řidičský průkaz a jednu průkazovou fotografii.

Cesta firemním či vypůjčeným autem do zahraničí není jen tak. „Budete totiž potřebovat potvrzení od vlastníka, že jste k řízení auta oprávněni, a raději si vezměte i pracovní smlouvu nebo tu z půjčovny. Potvrzení by mělo být v angličtině či jiném světovém jazyku a s úředně ověřeným podpisem,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dodává: „Potvrzení si vezměte i v případě, že jste jednatelem společnosti nebo dokonce jedinou osobou ve společnosti. Se zahraniční policií totiž může být domluva složitá.“

Když se stane nehoda…

Ideální je, když proběhne celá cesta bez problémů, ale i pokud uděláte vše správně, chování druhých na silnici neovlivníte. Určitě si proto nezapomeňte s sebou vzít jednotný evropský formulář záznamu o autonehodě. V případě nehody do něj uveďte údaje o místu a času nehody, účastnících a jejich vozidlech. Dále příčinu, průběh a následky nehody. Dobré je si vše zdokumentovat fotografiemi. Policii zavolejte vždy v případě zranění nebo vyšší majetkové škody, popřípadě můžete rovnou využít jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Nepodceňujte ani sjednání asistenční služby v zahraničí, která vám pomůže nejen s dopravní nehodou, ale i s případnou poruchou.

Bouračka je vždycky velký trabl, natožpak v cizině... Foto Pixabay

„Povinná výbava je v evropských zemích většinou stejná jako u nás. Někde však budete potřebovat i hasicí přístroj – například v Bulharsku, Rumunsku, Řecku nebo Turecku, a pokud máte vozidlo kategorie N, tak i v Chorvatsku,“ říká Eduarda Hekšová. Užitečné informace, nejen ohledně povinné výbavy v zahraničí, lze nalézt například na webové stránce ibesip.cz.

Pokračování v sobotu

Vložil: Markéta Vančová