Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sbohem agente 007 a vítejte ve světě, do kterého se vrací rasová segregace, ovšem v opačném gardu. Sobota Pavla Přeučila

20.07.2019
Sbohem agente 007 a vítejte ve světě, do kterého se vrací rasová segregace, ovšem v opačném gardu. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Press Junket

Popisek: Ženy přebírají otěže v jinak drsně maskuliním světě Jamese Bonda. Budoucí 'James Bond' zcela vpravo

Zdá se, že být bílým hercem a ještě ke všemu heterosexuálem, je v dnešní době cosi nepatřičného. Ve filmech už si někteří z nich málem ani neškrtnou a nahrazují je buď herci tmavé pleti, homosexuálové nebo ženy a to je i případ sexisticky zastaralého agenta 007, neboli Jamese Bonda. Stal se jedním z těch, kdo doplatili na svoji barvu pleti a především na svoji až příliš zdůrazňovanou maskulinitu. V dalším pokračování bondovské série jej nahradí černá herečka Lashana Lynchová (31).

S přeobsazováním hlavních představitelů historicky známých osobností a literárních postav, tak, aby se učinilo zadost těm správným genderovým zásadám, se v poslední době roztrhl pytel. Pro tyto praktiky, kdy se do rolí, které patřily tradičně lidem s bílou pletí, obsazují herci jiné barvy pleti, už existuje i odborný termín, říká se tomu blackwashing. Určitá část veřejnosti to vítá, jiní to považují v řadě případů za pitomost. Dost velké pobouření způsobila nedávno zpráva, že v novém zpracování pohádky Malá mořská víla, bude hrát titulní roli afroameričanka Halle Baileyová. Pobouřeni byli zejména Dánové, pro které je malá mořská víla s dlouhými blond vlasy nedotknutelným symbolem. A teď přišla jako blesk z čistého nebe zpráva, že agenta 007 nahradí také žena černé pleti.

Spekulace se potvrdily

Ono to vlastně až tak velké překvapení nebylo, o záměně hlavního představitele známých bondovek se spekulovalo už dlouho a padlo i několik jmen herců tmavé pleti, kteří by měli agenta 007 nahradit. To, že jím bude ještě ke všemu žena, však čekal málokdo. Spekuluje se především o tom, že 25 dosud natočených Bondovek dokonale vyčerpalo potenciál slavného agenta a je nutné přijít s něčím zcela novým.

Nahrává tomu i současný trend, kdy se politická korektnost stává novým náboženstvím. Skalní fanoušky chlapáka Jamese Bonda má uklidnit zpráva, že Bond zůstane Bondem a stárnoucí Daniel Craig se prý jako agent ve výslužbě ve filmu také objeví. Pouze agent 007 už nebude agentem, ale agentkou. Odpůrce tahle obezlička ale příliš neuklidnila a tvrdí, že agent 007 a James Bond jsou jedna a tatáž postava.

Co zatím víme

Děj nového filmu se samozřejmě úzkostlivě tají, ale ledacos se přece jen na veřejnost dostalo. V novém příběhu, 26. v pořadí, kterému už se ale podle všeho nebude smět říkat bondovka, bude James Bond (Daniel Craig), užívající si po odchodu z MI6 kdesi na Jamajce dokonalou pohodu, povolán M znovu do poslední akce, kdy má zase zachraňovat svět. Zjistí, že jeho kódové označení 007 mezitím převzala žena a tou je právě Lashana Lynchová.

Podle prosáklých zpráv se jejich setkání neobejde bez Bondovy snahy, udělat si z nové agentky jednu z pověstných bondgirsls a zkouší s ní flirtovat. Dost tvrdě ale narazí a žádný z jeho svůdných triků na ni nefunguje. Bond by se měl objevit jen v několika záběrech a tou hlavní hrdinkou celého filmu, likvidující padouchy neméně zdatně než on, bude agentka 007.

Kdo je Lashana Lynchová?

Britská herečka Lashana Lynchová má jamajský původ, ale narodila se v Londýně. Absolvovala londýnskou dramatickou školu ArtsEd. Miluje cestování a na svém instagramu nijak nešetří fotkami ze svých cest, například z Thajska nebo z Mexika. Mohli jsme ji vidět naposledy například v roli stíhací pilotky Marie Rambeauové ve filmu Kapitán Marvel. Už předtím se objevila v několika seriálech a výraznější roli si střihla například ve filmu Fast Girls (2012), biografickém příběhu o olympijské sportovkyni Belle Newmanové. O své nové roli prozradila jen to, že nebude žádnou náhradou za Bonda, a jediné, co ji spojuje se slavným agentem, bude její kódové označení 007.

Blackwashing a rasová segregace

V této souvislosti není od věci podívat se na současný trend blackwashingu a dopady preferování občanů tmavé pleti a to nejen ve filmech, ale i v běžném životě. Před pár dny vzbudila pobouření zpráva, že pořadatelé hudebního festivalu Afrofuture Fest v americkém Detroitu, požadovali po bělošských návštěvnících dvojnásobné vstupné. Barevní návštěvníci platili 10 dolarů, zatímco běloši 20. Po kritikách bylo nakonec vstupné sjednoceno, ale událost ukázala i negativní dopady současných trendů a zjevnou diskriminaci bělošských návštěvníků.

Dochází ale i k případům skutečné rasové segregace, což zažívá v současné době například Švédsko. To, proti čemu se léta bojovalo a co se považovalo za zcela vymýcené, se nenápadně objevuje v opačné podobě. Ve Švédsku, které je zahlceno přívalem migrantů, si v některých městech vymohli, že veřejné bazény budou mít hodiny a dokonce dny, vyhrazené pouze pro ženy barevné pleti. Objevily se dokonce návrhy, že by měla být oddělená kupé a prostory ve vlacích či autobusech. To, co zažívala ještě v šedesátých letech minulého století Amerika a na co vůbec není pyšná, se po letech boje za rovnoprávnost znovu vrací.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace