A na pomyslný trůn usedla Ufňukaná Uršula. Funus Evropy pokračuje a nabírá na obrátkách. Komentář Štěpána Chába
komentář
19.07.2019
Foto: European Parliament
Popisek: Ursula von der Leyen u pultíku
Tak novou předsedkyní Evropské komise se stala Ursula von der Leyenová. Hned v úvodu nás ujistila, že se nám všechno prodraží, že do komise nastrká nekompetentní loutky podle pohlaví, ne podle schopností, a že přerozdělování imigrantů je vlastně fajn nápad. Po Junckerovi tu máme změnu, které si všimneme jen v tom horším. Von der Leyenová se totiž nezakecá, nebude se místo jednání potácet po pódiu s každou botou jinou. Ona bude makat. Což by nás mělo patřičně vyděsit.
„Musíme nejprve znovu objevit naši jednotu. Pokud budeme uvnitř sjednoceni, nikdo zvnějšku nás nerozdělí," prohlásila nová předsedkyně. A praktické uplatnění? Zavede jednotný metr v ekologickém šílenství, které má snížit o 50 % emise oxidu uhličitého do roku 2030. A do roku 2050 je dostat na nulu a vytvořit tak ráj na zemi. Na ten ráj si ovšem všichni řádně připlatíme.
Německá uhlíková daň
Před nedávnem se němečtí zákonodárci usebrali na tom, že zavedou od září uhlíkovou daň. Německá mediální skupina WDR vydala odhad toho, jak se po zavedení daně postupně zvednou ceny. Benzín podraží o 50 centů, máslo o jedno euro, půl kila hovězího masa o dvě eura. Jakmile ale stoupnou klíčové položky na trhu, na kterých vlastně stojí celý systém, zdraží ve výsledku všechno.
Samozřejmě můžeme doufat v to, že odhad je přestřelený. Přesto ukazuje na fakt, že uhlíková daň citelně zamíchá s pocitem jistoty při pohledu do vlastní peněženky. Němečtí zákonodárci si vytkli za cíl, prosadit uhlíkovou daň v celé Evropské unii. A s Ursulou von der Leyen se jim to nejspíš podaří, protože ona už při své kandidátské řeči před Evropským parlamentem řekla, že touto cestou půjdeme. A politici žijí ve své sociální bublině.
Česká uhlíková daň
Ale jak se s takovým zdražením popasujeme my? V Německu je trojnásobná minimální mzda, je tam i trojnásobná průměrná mzda. A to si české pohraničí jezdí nakupovat do Německa, protože tam jsou ceny zboží srovnatelné. Zdražení citelně dopadne na Němce. Jak dopadne na nás? Pamatujete si minulý rok, kdy došlo téměř k národnímu povstání po zdražení másla? Po zavedení uhlíkové daně bude pomalu výhodnější, pořídit si krávu a to máslo si tlouct svépomocí (a býky na maso a rafinérii na ropu a vlastní osobní aerolinky,...). A až se zdraží všechny položky i u nás? Jak to zvládnou naši chudí? Neshodí to střední třídu do tenat nejistoty chudoby?
Cíl vytyčen, ale špatný
Místo toho, abychom se stali vlajkovou lodí celého světa pro inovace a evoluci, začneme blouznit o tom, že se staneme příkladem v záchraně planety. Komu půjdeme příkladem? Číně? Ta to dělá rozumněji. Přechází od drancování k inovacím s důrazem na ekologii. Ovšem nikoliv ekologii bezhlavou a sebezničující. Jasně, má to své nedostatky. Ale, sakra, vždyť teprve startují svou mamutí ekonomiku a teprve do ní slovo ekologie začleňují. Udržitelnost nikoliv za cenu sebezničení.
Němečtí politici mi připadají jako fanatické děti – chtějí všechno hned, hned, hned, nezáleží na obětech. Zavedeme drakonické ekologické zákony, které budou permanentně podkopávat schopnost členských států Evropské unie být lepší i v něčem jiném, než v sebemrskačství. Inovace, evoluce? Nakašlat na ně. My musíme mít nulovou uhlíkovou stopu i kdybychom měli chcípnout.
Stejné je to s imigranty – ne, nemá cenu pomáhat s rozvojem zemí v Africe a na Blízkém východě. To je běh na dlouhou trať. My ty nebožáky chceme převést do naší bohaté Evropy. Hned a hned a hned. Čína v Africe investuje stovky miliard. A to takovým stylem, že některé africké státy zavádějí jako povinnou výuku ve školách čínštinu. Jasně, Čína to nedělá nezištně… jen my, lidskoprávní blouznivci, si nabereme miliony v mnohém a mnhohdy nevzdělaných, nevzdělatelných a tudíž násilnických jedinců, kteří nám ten ráj budou nahlodávat zase z druhé strany. Vytvoříme si k tomu ikonu Kapitánky Evropy, která mele naprosto zcestné lidskoprávní nesmysly o tom, že pro začátek bychom měli převést půl milionu ekonomických imigrantů… pro začátek. Máme koloniální dluh. Jo jasně, máte, užívejte si ho. Po několika letech uhlíkového diktátu Ufňukané Uršuly východ Evropy dovedete k bídě a bude vám vznikat další koloniální dluh. Ale to už budou u kormidla ti, které Kapitánka Evropa, a jí podobní, navozí do Evropy.
Proč bychom měli být lídrem v inovacích?
Máme být evolucí lidstva. Protože na to máme vzdělané lidi, instituce, infrastrukturu, bohatství, inteligenci (fakt necítím vinu za to, že Evropa byla líhní nádherné tvořivosti lidské rasy, a fakt nemám pocit, že by se na tom mělo cokoliv měnit). My máme světu dávat naději v lepší budoucnost tím, že světu dáme možnosti. Místo toho jsme se s mesiášským komplexem rozhodli zachránit svět, který zachránit nepotřebuje. Potřebuje pouze pomoc v zatáčkách. Zelená ideologie je čirý fanatismus a funus Evropy. A děsím se toho, že povede k totalitě. Protože drakonické zákony potřebují pevnou ruku. A té se dočkáme. Uršula už je v úřadu.
Vložil: Štěpán Cháb