Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU se plíživě mění v Evropské státy socialistické. Pomáhají tomu i Češi. Doleva s Ursulou

18.07.2019
EU se plíživě mění v Evropské státy socialistické. Pomáhají tomu i Češi. Doleva s Ursulou

Foto: European Parliament

Popisek: Ursula von der Leyen, nová pedsedkyně Evropské komise

Ve stínu hodně drahého absurdního divadla, placeného českými daňovými poplatníky, tedy vlekoucí se vládní krize kvůli postu ministra kultury, se odehrál zásadní souboj o nové vedení Evropské komise. A do čela byla tento týden zvolena vůbec poprvé žena, německá politička Ursula von der Leyen. To, že rozhodně nebyla ideální kandidátkou na tuto strategickou funkci, nejlépe dokazuje fakt, že získala pouze těsnou většinu devíti hlasů.

Zatímco jí 383 poslanců europarlamentu hlas dalo, 327 bylo proti. Její vítězství přitom nebylo do poslední chvíle jisté, protože mezi členy Evropského parlamentu vyvolávala značné kontroverze. Nakonec ale díky svému projevu, v němž naslibovala svým odpůrcům všechno možné, prošla. Stalo se tak i zásluhou českých europoslanců z ANO, TOP 09, KDU- ČSL a STAN, zatímco politici z ODS, Pirátů, KSČM a SPD ji odmítli. Stojí zato si je zapamatovat.

Jeden z nich, Jan Zahradil, uvedl na svém Facebooku zajímavý fakt, když spočítal, že od českých europoslanců dostala von der Leyen celkem 11 hlasů, kdyby ji nevolili, šéfkou Evropské komise by se nestala: „Tím převzali spoluzodpovědnost za její program i za všechno, co z její komise v příštích pěti letech vypadne. Vzpomeňte si na to, až bude zase Babiš hájit národní zájmy proti EU nebo pan Zdechovský kritizovat nějakou evropskou legislativu.“ (Mimochodem, Andrej Babiš ji označil za kompetentní ženu).

Skandální volba

Je skandální, že samotná Ursula von der Leyen nebyla zvolena evropskými voliči, ale za zavřenými dveřmi na základě pletich politických špiček členských států EU, přičemž byl zcela ignorován systém tzv. spitzenkandidátů, tedy lídrů, nominovaných jednotlivými frakcemi. Stejně tak je téměř neuvěřitelné, že v čele EK stane žena, která si coby německá ministryně obrany vysloužila značnou kritiku a během její éry byla německá armáda vybavena nefunkčními letadly, ponorkami a nepojízdnými tanky, zato zavedla řadu genderšíleností.

O jejím charakteru leccos vypovídá také fakt, že coby křesťanská demokratka, zastávající spíše konzervativní a pravicové postoje, nakonec vyšla vstříc socialistům a zeleným, tedy levici. Ve svém projevu jim naslibovala věci, které lze podle odborníků v dohledné době jen těžko splnit.

Doleva s Ursulou

Komentátor serveru Echo24, Daniel Kaiser, nástup Leyenové do čela EK charakterizuje výstižně: ‘Doleva s Ursulou‘. Ve svém komentáři konstatuje, že se bohužel nenaplnily sny těch členů parlamentu, co si přáli, aby unijní instituce dělaly v příštích pěti letech rozumnější politiku, což mimo jiné znamená, netlačit na další integraci EU.

Hlasy socialistů si získala podporou evropské minimální mzdy, což mimochodem členové její vlastní strany CDU odmítají! Liberály zase oslovila přísliby na téma rovnosti pohlaví. Slíbila, že sestaví genderově spravedlivou komisi, v níž bude stejný počet mužů a žen. Pokud se to nepodaří, sežene prý kandidátky z jednotlivých zemí sama! Co se týče azylové politiky, hodlá prosazovat „férové sdílení zátěže“ (v podstatě tedy návrat kvót). Z Evropy chce zároveň učinit první klimaticky neutrální světadíl, což znamená radikální zdanění uhlíku (letecké a námořní dopravy i průmyslu). V této souvislosti Kaiser upozorňuje, že pro Česko by to, pokud své vize prosadí, mimo jiné znamenalo značné zdražené energií a výrobků.

V zájmu občanů?

Jako výsměch proto zní obhajoba nové šéfky EK od českého europoslance Stanislava Polčáka (STAN). Podle jeho přesvědčení je volba Ursuly von der Leyen v zájmu občanů. Jeho kolegové, co jí rovněž dali hlas, jsou ovšem upřímnější, když přiznávají, že není ideální kandidátkou a že šlo o volbu ryze pragmatickou. Čeští voliči na tuto volbu reagují s typickým smyslem pro humor: „Optimisté se domnívali, že po Junckerovi nemohlo přijít nic horšího. Realisté tušili, že může,“ glosují například.

Vložil: Adéla Hofmanová