Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svoboda slova je prostě fašismus. Tommy Robinson půjde nejspíš zase do kriminálu. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.07.2019
Svoboda slova je prostě fašismus. Tommy Robinson půjde nejspíš zase do kriminálu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Twitter

Popisek: Tommy Robinson je ve Velké Británii považován za nepohodlného

Dlouhá desetiletí si v několika městech Velké Británie užívaly své hrátky pedofilní gangy složené většinou z lidí z Pákistánu. Za tichého přihlížení policie, která se bála zasáhnout, protože by mohla být označená za rasistickou a předsudečnou. Pákistánce a muslimy v jednom prostě zatýkat nejde jen tak. Jedním z mála, kteří o svinstvu pákistánských pedofilů hlasitě informovali, byl Tommy Robinson, persona non grata Velké Británie. A právě jeho přičiněním se ledy musely hnout a policie i soudy musely začít jednat. Pákistánští pedofilové začali plnit věznice.

Tommy Robinson je státní mocí Velké Británie upřímně nenáviděn. Je jedním z hlavních odpůrců islámu ve Velké Británii a požaduje, aby se k němu vláda postavila odmítavě. Aby vyhostila imámy, aby islám postavila mimo zákon jako nebezpečnou a agresivní ideologii. V květnu minulého roku začaly hlavní procesy s pákistánskými pedofily, Tommy Robinson o nich chtěl informovat veřejnost, proto si stoupl před soudní budovu a streamoval přímý přenos. V přenosu o případu mluvil. Hodinu na to byl zatčen, odsouzen a ještě večer si lehal na postel ve vězení na samotce. Rozsudek – 13 měsíců nepodmíněně.

Rozsudek číslo jedna

Rozsudek nebyl, vzhledem k zákonům Velké Británie, nikterak překvapivý. Soud k procesům s pákistánskými pedofily vyhlásil mediální embargo. Žádné médium nesmělo o procesu informovat, aby nebyla ovlivněná porota soudu. Tommy Robinson o něm přesto informoval a streamoval přenos na Facebook. Překvapivá byla rychlost odsouzení. A tvrdost rozsudku. Po uvěznění otřásaly Velkou Británií masové protesty požadující Robinsonovo propuštění. Petici za jeho propuštění podepsalo půl milionu lidí. Na sociálních sítích začal znít hashtag #FreeTommy. Po třech měsících se Tommy Robinson z vězení díky odvolání dostal.

Rok volnosti?

Po propuštění začal na Tommyho Robinsona doslova hon. Byl odstřižen od Facebooku, od Twitteru, od YouTube a dokonce i od online bankovní služby PayPal. Snaha jasná – umlčet toho věčného kritika systému. Zároveň u toho se ve veřejnoprávní televizi BBC připravoval kompromitující díl pořadu Panorama o Tommy Robinsonovi. Na což Robinson reagoval natáčením dokumentu o metodách, kterými reportéři pořadu Panorama postupují při hledání kompromitujících informací. A odhalil falšování důkazů, ovlivňování i uplácení svědků. Jím odhalené skutečnosti byly… šokující. Ale pokud chcete jeho dokument vidět, sdělí vám YouTube: „Následující obsah byl identifikován komunitou YouTube jako nevhodný nebo urážlivý pro některé diváky.“

Rozsudek číslo dvě

Nyní stanul Tommy Robinson před soudem znovu. Za stejný přečin, za který byl před rokem odsouzen. A podle všeho mu hrozí dva roky vězení. Do 11. července má čas na sepsání obhajoby. K procesu Robinson říká: „Jsem souzen za to, kdo jsem, ne za to, co jsem udělal.“

Nálepky

Tommy Robinson si užívá nálepky, které mu na čelo připlácla ta korektnější část obyvatel planety. Fašista, ultrapravičák, dezinformátor, rasista… zkrátka obvyklou nálož nálepek, kterou korektní spoluobčané využívají tak často a tak rádi, až postupně ztratily svou vypovídací hodnotu. Na YouTube byly desítky videí Tommyho Robinsona, kde se vyjadřoval k dění ve světě a hlavně ve Velké Británii. Teď? Teď jsou na YouTube pouze videa, která jsou proti Robinsonovi kritická nebo informativní. Již se nedostanete k jeho myšlenkám a postojům. To samé na Facebooku nebo Twitteru. Vynucené ticho, vymazávání z historie lidstva v přímém přenosu.

Jsem dokonale sto uznat, že se Tommy Robinson v lecčems mýlí. Třeba je to z hlediska evoluce dinosaurus, který káže nesmysly. Nemám problém uznat jeho omyl. Ale nedokážu se smířit s tím, že se jej systém snaží vymazat a potrestat za jeho postoj. Jistě, staví se do opozice, která je systému nepohodlná, nepříjemná. Ale metodou, jak se s takovou opozicí vypořádat, není umlčení, ale diskuze, argumenty. Nic jiného není přípustné. Pro mě je naprosto nevhodné a urážlivé, abych karikoval vyjádření YouTube, že je Tommy Robinson umlčovaný.

Předsudečná nenávist

V tomto ohledu je potřeba vzít v potaz i snahy naší vlády o zavedení metod na umlčování. S tím přišlo nedávno Hamáčkovo ministerstvo vnitra, které zavedlo pojen ‘předsudečná nenávist‘. K tomu samotná zpráva MV: „Zpráva nově vedle pojmu extremismus zavádí označení projevy ‘předsudečné nenávisti‘. Reaguje tím na fakt, že vliv tradičních extremistických subjektů slábne a jejich rétoriku a aktivity postupně přebírají jiné subjekty, které nelze jednoznačně označit za extremistické.“ Stačí si jen myslet něco jiného (z hlediska vládnoucího systému špatného). Nemusíte být extrémisté, nemusíte usilovat o rozboření systému, jen nesmíte zas tak naostro říkat, co si myslíte.

Zpráva MV pokračuje: „Projevy předsudečné nenávisti označují jednání, které je motivováno nesnášenlivostí a společenskými předsudky vůči určité skupině obyvatel. Zpravidla se jedná o skupiny definované rasou, národností, etnicitou, náboženstvím, sexuální orientací, politickým nebo jiným smýšlením, sociálním původem apod. Takové projevy nemusí nutně naplňovat skutkovou podstatu některého z trestných činů. Může se jednat o fyzické násilí, slovní útoky či využívání urážlivé symboliky. Projevy předsudečné nenávisti se liší od extremistických zejména tím, že nemusí být spojeny s některou z totalitních ideologií. Osoby, které se jich dopouštějí, nemusejí být nutně členové či příznivci extremistických hnutí. Rovněž u nich absentuje jasné volání po svržení systému pluralitní demokracie a jeho nahrazení systémem totalitním.“

Vidíte – projevy nemusí nutně naplňovat skutkovou podstatu trestného činu, přesto za ně můžete být postihovaní. Tímto textem se vlastně dopouštím ‘předsudečné nenávisti‘, protože jsem zmínil pákistánské pedofilní gangy a mohu tak ve čtenářích vyvolat pocit, že Pákistánci jsou pedofilové. A teď otázka stojí následovně – bude se moci pro příště, až mašinerie ‘předsudečné nenávisti‘ pojedena na plné obrátky, informovat o pedofilním gangu Pákistánců ve Velké Británii? Nebo budeme muset přistoupit k metodě, která se u nás pomalu zavádí v ohledu ke zločinnosti Romů? Pro příklad informování – ve Velké Británii banda českých Romů zavedla polootrokářský systém pro několik desítek lidí z České republiky. Ve zpravodajství se to mihlo pod titulky, parafrázuji – banda Čechů zotročila několik desítek lidí.

Vězení

Uzavíráme se tak do kriminálu ticha a vynucené lásky k bližnímu. Jenže láska se nedá vynutit. A jen těžko lze milovat někoho, o kom víte, že je nebezpečný. Ať svých chováním, nebo ideologií, kterou zastává. Láska, která je vynucená, té se říká prostituce. Ale za prostituci se alespoň platí. My chceme začít uplatňovat princip – miluj bližního, nebo…! Což povede k nárůstu odporu, nenávisti. A bohužel i ticha.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace