Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, že chudák Dracula byl jednou z prvních obětí řízené propagandy? Písaři měli od krále Matyáše Korvína nařízeno ho pošpinit

26.06.2019
Víte, že chudák Dracula byl jednou z prvních obětí řízené propagandy? Písaři měli od krále Matyáše Korvína nařízeno ho pošpinit

Autor: Wallpaper / repro

Popisek: O Draculovi byl již natočen nespočet filmů… Jeden z posledních, Drákula: Neznámá legenda z roku 2014 se natáčel v ČR, udělali z toho akční thriller s prvky mystiky, přesto film chce Draculu (hraje ho Luke Evans, známe ho z Rychle a zběsile 6, 7, 8) rehabilitovat

Každý okamžik současných dějin je doprovázen propagandou – ať se nám to líbí, nebo ne. Někdy ji ani nevnímáme a věříme tomu, že nám je pravda servírována objektivně – jindy jsme na vážkách a někdy dokonce zřetelně cítíme, že je s námi manipulováno v něčí prospěch. Pojďme se vrátit v čase a zjistit, jak tomu bylo dříve.

Opevněné hradiště, které stávalo ve středověku na místě, kde dnes stojí hlavní město Rumunska, Bukurešť, nechal vystavět v roce 1459 kníže Vlad Dracula. Pokud vám jeho jméno připomíná hrdinu hororů a thrillerů, tak nejste zcela mimo. Ovšem neobávejte se toho, že vás zavedeme do hororového žánru a na návštěvu k upírům. Na příkladu tohoto mocnáře zkusíme odhalit, jak mocná byla propaganda v rukou našich předků. A také to, jak – pokud je správně vedená – může přetrvat staletí.

Vlad Tepes Dracula: to Tepes znamená ´napichovač´, je to rumunsky a čte se to ´cepeš´

Vlad byl tureckým vazalem a podle tehdy uzavřených smluv byl vázán poslušností tureckému sultanátu. Jelikož byl ale velmi silná osobnost, brzy se svému vazalskému osudu postavil. Historici uvádějí, že když k němu dorazili turečtí poslové (v roce 1460) vybírat každoroční daně, nechal jim za to, že před ním nesmekli, přibít na hlavu železné hřeby. Jelikož to uvádí několik historických pramenů, lze věřit tomu, že v tomto případě jde u Vlada Draculy o pravdivý popis události a nikoli záměrnou propagandu. Pravda je zřejmě i to, že si byl moc dobře vědom toho, jaké následky by ho za jeho čin potkaly. Sešikoval vojsko a vyrazil bojovat proti tehdy údajně neporazitelné turecké říši. A stal se zázrak.

Nasazená „psí hlava“ mu zůstává už věky

Tento valašský kníže nad Mehmedovým vojskem, které bylo složené tenkrát prý z 250 tisíc mužů, nejprve zvítězil. Krutost mu nechyběla, i proto záznamy z historie hovoří až o desítkách tisíc usekaných hlav Turků nabodnutých na kůly, kterými posléze odrazoval od dalších bojů všechny případné agresory. Nicméně, jak to v bojích bývá, karta se záhy obrátila a Valaši pod vedením Vlada Draculy byli poraženi. Zachránil se jen jejich vůdce, když utekl ke králi Matyáši Korvínovi, což byl uherský a chorvatský král, český spolukrál, titulární rakouský vévoda.

Sultán Mehmed II. a Matyáš Korvín, další aktéři tohoto dramatu

Ten se však obával toho, že za poskytnutí azylu vazalskému zrádci upadne i on u Turků v nemilost, a tak zvolil jinou strategii, aby Vlada Draculu odrovnal. Rozšiřoval o něm hrůzyplné historky, ze kterých Vlad Dracula jasně vycházel jako osobnost šílená a bestiálně krutá i na středověk, který se zrovna mírností a jemností nevyznačoval. Právě v tomto bodě se přitom dostáváme k tomu, kdy starobylá propaganda, nebo řečí současnosti public relations, dostoupila zásadního zlomu.

První veřejná dehonestace osoby v historii?

Matyáš Korvín totiž dokonce nechal nařídit svým dvorním písařům, aby účelové lži o Vladovi šířili v mnoha stovkách exemplářů. V dnešní době bychom řekli, že vytvářeli letáky jako součást pomlouvačné a diskreditační kampaně. A co v oněch účelově šířených příhodách bylo? Možná, že i v současnosti jste měli možnost ještě někde zaslechnout či si přečíst například to, že Vlad rozsekal svoji manželku mečem, aby se přesvědčil na vlastní oči, že je skutečně těhotná…

Král Matyáš Korvín tak prokázal, že mu umění propagandy rozhodně nebylo cizí. Přetrvalo totiž staletí a dodnes se v obecném podvědomí to, co uměle zasadil do povědomí předků, drží. Po několika desítkách let od Draculovy smrti už téměř každý na základě fám věřil tomu, že byl Vlad Dracula upír. Ve dvacátém století pak díky spisovateli Bramu Stokerovi a jeho románu Drákula, který ale vyšel již v roce 1897, bylo zřejmé, že je jeho osud, původně uměle načrtnutý, zpečetěn. Skutečná pravda o valašském knížeti tak dnes zajímá maximálně jen pár historiků.

Vložil: Alena Hechtová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace