Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slovensko má první prezidentku. A co na to Češi? Musíme si zvolit hezčí, nejlépe mladého Klause

17.06.2019
Slovensko má první prezidentku. A co na to Češi? Musíme si zvolit hezčí, nejlépe mladého Klause

Foto: Facebook

Popisek: Zuzana Čaputová složila prezidentský slib

V sobotu se stala první ženou v čele Slovenska Zuzana Čaputová. Žena, kterou u nás ještě před pár měsíci téměř nikdo neznal s převahou porazila svoje konkurenty, mezi nimž byli i velmi zkušení politici. Navázala tak na obdobný úspěch prezidenta Andreje Kisky, který dokonce dokázal zvítězit nad velmi populárním Robertem Ficem. O tom, že by podobného úspěchu v Čechách dosáhla žena, se nám může prozatím pouze zdát. Příjemným překvapením ovšem je, jak na inauguraci Zuzany Čaputové reaguje většina Čechů.

Někteří z nich si dokonce myslí, že by nás měla ve srovnání s tím, koho si zvolili Slováci a koho my, hanba fackovat. „My si v Čechách budeme muset ještě chvilku počkat, než budeme mít prezidenta, na kterého budeme hrdí,“ myslí si. Oceňují tu část inauguračního projevu Zuzany Čaputové, v němž Slovákům slíbila, že nepřišla vládnout, ale sloužit jim. A také, že na nikoho neútočila.

Demokracie vs. totalita

V reakci na pozitivní komentáře na sociálních sítích si samozřejmě přišli na své i zastánci opačných názorů. Ale je zajímavé, a to i přes vědomí, jak se u nás činí různí ‘trollové‘, jsou negativní reakce až v nápadné menšině, a tentokrát nejde o tradiční poměr 50 na 50. Když třeba jistý chlapík z Kolína poznamenal, že volba Čaputové neznamená, že u nás budou různí pisklouni z ulic a náměstí nedemokraticky usilovat o svržení našeho pana prezidenta, premiéra a vlády, že od toho u nás máme demokratické volby, Michal mu vzkázal: „Vážený pane, rád bych Vám připomněl, že já i mnozí ostatní, třebas i z náměstí, demokratické volby uznáváme, nicméně byl bych opatrný, protože poslední zvolení prezidenta Zemana skončilo ‘drtivě‘ ve výsledku 52% pro a 48% proti. A co se týká premiéra, skutečnosti které vyplynuly na povrch za jeho vlády a konání, jsou již dávno za čarou a jdou když prozatím ne trestně, tak už již dávno za hranicí dobrých mravů v jakékoliv jiné zemi EU nemyslitelných u vrcholného politika. Přece neznamená, že kdokoliv získá mandát v politice, se tím pádem stává nedotknutelným vůči svým skutkům a konání. To již, milý pane, není demokracie, ale totalita.“

Běda mužům?

Není od věci připomenout, že Zuzana Čaputová s velkou mírou pravděpodobnosti zvítězila také díky tomu, že se na Slovensku konaly masové demonstrace proti skandálnímu dění ve vrcholných politických a policejních orgánech, kterou vyprovokovala vražda novináře Jána Kuciaka. Nemluvě o tom, že u nás byl po dlouhých let poražen komunistický režim také díky masovým demonstracím v listopadu 1989.

Stejně tak se vášnivé diskuse odehrávají, když se některý ‘macho‘ chlubí výrokem: ‘Běda mužům, kterým žena vládne.‘ „Spíš bych řekl, běda národu, jemuž vládne pomstychtivý lhář a podvodník,“ oponuje Pavel a přiznává se, že on sám Slovákům inteligentní, atraktivní a slušnou prezidentku závidí. Mimochodem, poměr souhlasných nesouhlasných reakcí na tento duel je vyrovnaný.

Budeme mít hezčí?

A jako vždy se projevuje nejlepší vlastnost našeho národa, skvělý smysl pro humor. V reakci na odvěké soupeření mezi Čechy a Slováky třeba někteří vtipálci vyzývají, že příště si musíme zvolit hezčí prezidentku, než mají bratři Slováci. „Nejlépe Klause juniora,“ navrhuje Miroslav. Možná ovšem není tak daleko od skutečnosti. Že by v Čechách v příštích volbách zvítězila krásná, inteligentní a mezinárodně respektovaná žena, je totiž velmi málo pravděpodobné.

Vložil: Adéla Hofmanová