Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slovensko má první prezidentku. A co na to Češi? Musíme si zvolit hezčí, nejlépe mladého Klause

17.06.2019
Slovensko má první prezidentku. A co na to Češi? Musíme si zvolit hezčí, nejlépe mladého Klause

Autor: Facebook

Popisek: Zuzana Čaputová složila prezidentský slib

V sobotu se stala první ženou v čele Slovenska Zuzana Čaputová. Žena, kterou u nás ještě před pár měsíci téměř nikdo neznal s převahou porazila svoje konkurenty, mezi nimž byli i velmi zkušení politici. Navázala tak na obdobný úspěch prezidenta Andreje Kisky, který dokonce dokázal zvítězit nad velmi populárním Robertem Ficem. O tom, že by podobného úspěchu v Čechách dosáhla žena, se nám může prozatím pouze zdát. Příjemným překvapením ovšem je, jak na inauguraci Zuzany Čaputové reaguje většina Čechů.

Někteří z nich si dokonce myslí, že by nás měla ve srovnání s tím, koho si zvolili Slováci a koho my, hanba fackovat. „My si v Čechách budeme muset ještě chvilku počkat, než budeme mít prezidenta, na kterého budeme hrdí,“ myslí si. Oceňují tu část inauguračního projevu Zuzany Čaputové, v němž Slovákům slíbila, že nepřišla vládnout, ale sloužit jim. A také, že na nikoho neútočila.

Demokracie vs. totalita

V reakci na pozitivní komentáře na sociálních sítích si samozřejmě přišli na své i zastánci opačných názorů. Ale je zajímavé, a to i přes vědomí, jak se u nás činí různí ‘trollové‘, jsou negativní reakce až v nápadné menšině, a tentokrát nejde o tradiční poměr 50 na 50. Když třeba jistý chlapík z Kolína poznamenal, že volba Čaputové neznamená, že u nás budou různí pisklouni z ulic a náměstí nedemokraticky usilovat o svržení našeho pana prezidenta, premiéra a vlády, že od toho u nás máme demokratické volby, Michal mu vzkázal: „Vážený pane, rád bych Vám připomněl, že já i mnozí ostatní, třebas i z náměstí, demokratické volby uznáváme, nicméně byl bych opatrný, protože poslední zvolení prezidenta Zemana skončilo ‘drtivě‘ ve výsledku 52% pro a 48% proti. A co se týká premiéra, skutečnosti které vyplynuly na povrch za jeho vlády a konání, jsou již dávno za čarou a jdou když prozatím ne trestně, tak už již dávno za hranicí dobrých mravů v jakékoliv jiné zemi EU nemyslitelných u vrcholného politika. Přece neznamená, že kdokoliv získá mandát v politice, se tím pádem stává nedotknutelným vůči svým skutkům a konání. To již, milý pane, není demokracie, ale totalita.“

Běda mužům?

Není od věci připomenout, že Zuzana Čaputová s velkou mírou pravděpodobnosti zvítězila také díky tomu, že se na Slovensku konaly masové demonstrace proti skandálnímu dění ve vrcholných politických a policejních orgánech, kterou vyprovokovala vražda novináře Jána Kuciaka. Nemluvě o tom, že u nás byl po dlouhých let poražen komunistický režim také díky masovým demonstracím v listopadu 1989.

Stejně tak se vášnivé diskuse odehrávají, když se některý ‘macho‘ chlubí výrokem: ‘Běda mužům, kterým žena vládne.‘ „Spíš bych řekl, běda národu, jemuž vládne pomstychtivý lhář a podvodník,“ oponuje Pavel a přiznává se, že on sám Slovákům inteligentní, atraktivní a slušnou prezidentku závidí. Mimochodem, poměr souhlasných nesouhlasných reakcí na tento duel je vyrovnaný.

Budeme mít hezčí?

A jako vždy se projevuje nejlepší vlastnost našeho národa, skvělý smysl pro humor. V reakci na odvěké soupeření mezi Čechy a Slováky třeba někteří vtipálci vyzývají, že příště si musíme zvolit hezčí prezidentku, než mají bratři Slováci. „Nejlépe Klause juniora,“ navrhuje Miroslav. Možná ovšem není tak daleko od skutečnosti. Že by v Čechách v příštích volbách zvítězila krásná, inteligentní a mezinárodně respektovaná žena, je totiž velmi málo pravděpodobné.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace