Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hendikepovaný netopýrek Lumír a jeho zdraví kámoši… Můžete se kouknout, kde bydlí a pohladit si Lumíra, třeba ho i nakrmit

13.06.2019
Hendikepovaný netopýrek Lumír a jeho zdraví kámoši… Můžete se kouknout, kde bydlí a pohladit si Lumíra, třeba ho i nakrmit

Autor: Facebook

Popisek: Netopýr Lumír je k sežrání, pokud se vám tedy tyto okřídlené myši líbí

Projekt ČSOP - Setkání s přírodou - se snaží široké veřejnosti představit nejen přírodní krásy ale i svoji práci. Jednou z mnoha akcí projektu je také Setkání se zimovištěm netopýrů. V hrázi vodní nádrže Švihov totiž pravidelně zimuje netopýr černý, který je jedním ze tří chráněných druhů evropsky významné lokality Želivka.

Na co se mohou návštěvníci těšit, přiblížila Veronika Bergerová, lektorka v návštěvnickém středisku Vodní dům: „Komentované exkurze návštěvníky zavedou do míst, kam se běžně nedostanou a dozví se také mnoho o životě netopýrů.“ V pátek 14. června totiž zve Český svaz ochránců přírody Vlašim na akci v rámci projektu Setkání s přírodou. Návštěvníci Vodního domu se mohou těšit na komentované prohlídky zimoviště netopýrů v hrázi vodní nádrže Švihov.

Vchod do štoly, kde netopýři přezimují. Foto ČSOP

 

Vodní dům je návštěvnické středisko s interaktivní expozicí v katastru obce Hulice, asi 200 m od hráze vodní nádrže Švihov. Středisko se nachází v evropsky významné lokalitě Želivka, které je zahrnuto v soustavě chráněných oblastí Natura 2000.

Do expozice se vchází tunelem, který představuje štolový přivaděč vody z Úpravny vody Želivka. Expozice pomocí atraktivních forem seznámí návštěvníky s vodou jako nezbytnou podmínkou života a vodu jako biotop pro rostliny a živočichy.

Vodní nádrž Švihov, foto Facebook

Komentované prohlídky zimoviště začínají v 9:00, 10:30, 12:00 a 13:30, sraz účastníků je na recepci Vodního domu vždy minimálně 15 minut před začátkem exkurze. Organizátoři doporučují si předem rezervovat místo pomocí webového formuláře, protože kapacita exkurzí je omezená. Více informací o akci a přihlašovací formulář zájemci naleznou .

Expozice uvnitř Vodního domu

Exteriér zahrnuje vlastní budovu návštěvnického centra s asi hektarovým venkovním areálem s nádrží s rybami, umělým potůčkem, suchým poldrem, mokřadem a skalkou z hadce a dalšími zajímavostmi. V atriu Vodního domu je umělý vodopád, soustava čerpadel, vodních mlýnků a dalších mechanických zajímavostí, které mohou návštěvníci pohánět vlastními silami.

Atrium Vodního domu, foto Facebook

Vodní mikrosvět. Expozice je zaměřená na vodní mikroorganismy, které nejsou vidět pouhým okem. K dispozici jsou zvětšené modely, možnost pozorování mikroskopem a makrofotografie.

Pod vodní hladinou. Expozice podvodního makrosvěta s rostlinami a živočichy v obrovských akváriích a s doprovodem zvukové nahrávky do sluchátek návštěvníka.

Expozice Vodní mikrosvět, foto Facebook

Mokřadní život. Expozice je zaměřena na přírodní scenerii na břehu řeky Želivky, s doprovodnými zvukovými nahrávkami živočichů, kteří zde žijí.

Nekonečná cesta vody. Expozice vysvětluje, co je pitná voda a její koloběh, součástí je ochutnávka vody u vodního baru.

Výlet do historie. V přednáškovém sále jsou originály nástěnných maleb z kostela sv. Jana Křtitele v Dolních Kralovicích, které byly zachráněny před jeho demolicí.

 

Staňte se adoptivním rodičem netopýra Lumíra

Lumír byl přijat v lednu roku 2015 jako probuzený hibernant (něco ho vyrušilo ze zimního spánku) a při svém příliš brzkém opuštění úkrytu se zranil. Lumíra nalezli vysíleného se zlomenými prsty na levém křídle. Zranění se podařilo vyléčit, ale křídlo bohužel zůstalo částečně nefunkční a Lumír proto nemohl být vrácen zpět do volné přírody. Dva roky tedy strávil v péči organizace Nyctalus, která se zabývá péčí o nalezené zraněné a trvale hendikepované netopýry.

Péče o hendikepovaného netopýrka není náročná, foto Facebook

V létě 2017 se Lumča nastěhoval do Vodního domu, kde se pravidelně účastní komentovaných krmení a výukových programů s dětmi. Během programů se děti dozví zajímavosti ze světa netopýrů, mohou si Lumíra pohladit a na závěr také nakrmit.

Lumírek spořádá spoustu červů

Péče o hendikepovaného netopýrka není náročná - žije v prostorné voliéře, která se pravidelně čistí, samozřejmostí je vydatná strava v podobě moučných červů. Těch Lumír spořádá opravdu velké množství. Na zimu se pak stěhuje do chladného sklepa, kde přezimuje.

 

Pokud byste chtěli s péčí o Lumíra pomoct, pečovatelé uvítají finanční příspěvek na jeho krmení v částce 800 korun na rok. Stanete se tak jeho adoptivními rodiči. Rádi vám Lumíra představí osobně, budete ho moct nakrmit a také získáte dvě rodinné vstupenky do Vodního domu zdarma. Zájemci o adopci se mohou ozvat na email .

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace