Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hendikepovaný netopýrek Lumír a jeho zdraví kámoši… Můžete se kouknout, kde bydlí a pohladit si Lumíra, třeba ho i nakrmit

13.06.2019
Hendikepovaný netopýrek Lumír a jeho zdraví kámoši… Můžete se kouknout, kde bydlí a pohladit si Lumíra, třeba ho i nakrmit

Foto: Facebook

Popisek: Netopýr Lumír je k sežrání, pokud se vám tedy tyto okřídlené myši líbí

Projekt ČSOP - Setkání s přírodou - se snaží široké veřejnosti představit nejen přírodní krásy ale i svoji práci. Jednou z mnoha akcí projektu je také Setkání se zimovištěm netopýrů. V hrázi vodní nádrže Švihov totiž pravidelně zimuje netopýr černý, který je jedním ze tří chráněných druhů evropsky významné lokality Želivka.

Na co se mohou návštěvníci těšit, přiblížila Veronika Bergerová, lektorka v návštěvnickém středisku Vodní dům: „Komentované exkurze návštěvníky zavedou do míst, kam se běžně nedostanou a dozví se také mnoho o životě netopýrů.“ V pátek 14. června totiž zve Český svaz ochránců přírody Vlašim na akci v rámci projektu Setkání s přírodou. Návštěvníci Vodního domu se mohou těšit na komentované prohlídky zimoviště netopýrů v hrázi vodní nádrže Švihov.

Vchod do štoly, kde netopýři přezimují. Foto ČSOP

 

Vodní dům je návštěvnické středisko s interaktivní expozicí v katastru obce Hulice, asi 200 m od hráze vodní nádrže Švihov. Středisko se nachází v evropsky významné lokalitě Želivka, které je zahrnuto v soustavě chráněných oblastí Natura 2000.

Do expozice se vchází tunelem, který představuje štolový přivaděč vody z Úpravny vody Želivka. Expozice pomocí atraktivních forem seznámí návštěvníky s vodou jako nezbytnou podmínkou života a vodu jako biotop pro rostliny a živočichy.

Vodní nádrž Švihov, foto Facebook

Komentované prohlídky zimoviště začínají v 9:00, 10:30, 12:00 a 13:30, sraz účastníků je na recepci Vodního domu vždy minimálně 15 minut před začátkem exkurze. Organizátoři doporučují si předem rezervovat místo pomocí webového formuláře, protože kapacita exkurzí je omezená. Více informací o akci a přihlašovací formulář zájemci naleznou .

Expozice uvnitř Vodního domu

Exteriér zahrnuje vlastní budovu návštěvnického centra s asi hektarovým venkovním areálem s nádrží s rybami, umělým potůčkem, suchým poldrem, mokřadem a skalkou z hadce a dalšími zajímavostmi. V atriu Vodního domu je umělý vodopád, soustava čerpadel, vodních mlýnků a dalších mechanických zajímavostí, které mohou návštěvníci pohánět vlastními silami.

Atrium Vodního domu, foto Facebook

Vodní mikrosvět. Expozice je zaměřená na vodní mikroorganismy, které nejsou vidět pouhým okem. K dispozici jsou zvětšené modely, možnost pozorování mikroskopem a makrofotografie.

Pod vodní hladinou. Expozice podvodního makrosvěta s rostlinami a živočichy v obrovských akváriích a s doprovodem zvukové nahrávky do sluchátek návštěvníka.

Expozice Vodní mikrosvět, foto Facebook

Mokřadní život. Expozice je zaměřena na přírodní scenerii na břehu řeky Želivky, s doprovodnými zvukovými nahrávkami živočichů, kteří zde žijí.

Nekonečná cesta vody. Expozice vysvětluje, co je pitná voda a její koloběh, součástí je ochutnávka vody u vodního baru.

Výlet do historie. V přednáškovém sále jsou originály nástěnných maleb z kostela sv. Jana Křtitele v Dolních Kralovicích, které byly zachráněny před jeho demolicí.

 

Staňte se adoptivním rodičem netopýra Lumíra

Lumír byl přijat v lednu roku 2015 jako probuzený hibernant (něco ho vyrušilo ze zimního spánku) a při svém příliš brzkém opuštění úkrytu se zranil. Lumíra nalezli vysíleného se zlomenými prsty na levém křídle. Zranění se podařilo vyléčit, ale křídlo bohužel zůstalo částečně nefunkční a Lumír proto nemohl být vrácen zpět do volné přírody. Dva roky tedy strávil v péči organizace Nyctalus, která se zabývá péčí o nalezené zraněné a trvale hendikepované netopýry.

Péče o hendikepovaného netopýrka není náročná, foto Facebook

V létě 2017 se Lumča nastěhoval do Vodního domu, kde se pravidelně účastní komentovaných krmení a výukových programů s dětmi. Během programů se děti dozví zajímavosti ze světa netopýrů, mohou si Lumíra pohladit a na závěr také nakrmit.

Lumírek spořádá spoustu červů

Péče o hendikepovaného netopýrka není náročná - žije v prostorné voliéře, která se pravidelně čistí, samozřejmostí je vydatná strava v podobě moučných červů. Těch Lumír spořádá opravdu velké množství. Na zimu se pak stěhuje do chladného sklepa, kde přezimuje.

 

Pokud byste chtěli s péčí o Lumíra pomoct, pečovatelé uvítají finanční příspěvek na jeho krmení v částce 800 korun na rok. Stanete se tak jeho adoptivními rodiči. Rádi vám Lumíra představí osobně, budete ho moct nakrmit a také získáte dvě rodinné vstupenky do Vodního domu zdarma. Zájemci o adopci se mohou ozvat na email .

Vložil: Markéta Vančová