Zrůdnost evropských dotací: Chudší platí bohatším. Z Evropské unie se stal zvrácený Jánošík
09.06.2019
Foto: Facebook
Popisek: Mediálně nejvíce pokryté dotace šly na Babišovo Čapí hnízdo
Když se v úterý hádali poslanci parlamentu kvůli auditní zprávě Evropské komise, která konstatovala, že je český premiér ve střetu zájmu, došlo na tradiční cynický souboj, kdo toho u nás v minulosti rozkradl více. Výjimkou bylo krátké a věcné vystoupení nezařazeného poslance Václava Klause mladšího. Ten se objevil za řečnickým pultíkem s kulatým bochníkem v ruce a svým kolegům navrhoval, aby byl na program jednání v nejbližší době zařazen také bod, věnovaný dotacím na chleba.
Podle něj by se měli poslanci shodnout na tom, že je normální pracovat a nikoliv čerpat dotace: „Bohatství vzniká z práce a nikoliv z dotací a dávek. Polovina sněmovny je tady rozzlobená, že Babišova pekárna dostala dotaci sto milionů na linku na toastový chleba. Ale kdyby to dostal jiný podnikatel, tak by to bylo v pořádku?“ ptal se. A rozčileně pokračoval: „Dotace jsou zlo, dotace jsou korupce, dotace vznikají tak, že tvrdě pracujícím lidem seberete peníze.“
Zvrácený Jánošík
Obří dotace pro holding Agrofert jsou skutečně pouze jedním z mnoha důkazů současného tristního stavu. Namísto toho, aby Evropská unie pomáhala malým a středním firmám a podnikatelům či chudým regionům (jak se původně zavázala), miliardovými částkami podporuje především ty nejbohatší. V České republice skutečně čerpají nejvyšší částky firmy nejbohatších tuzemských podnikatelů. Nemravné přitom je, že jim na ně přispívají evropští daňoví poplatníci. Některé firmy dokonce získávají na dotacích více, než odvádí na daních, a patří mezi ně i Agrofert.
Bez přehánění se tak dá říci, že každý daňový poplatník či subjekt, který nedostává dotace, platí dotace těm, co je získávají! A tak namísto toho, aby dotace pomáhaly snižovat rozdíly mezi bohatými a chudými regiony či firmami, stále je zvětšují. Podle analytičky Lenky Zlámalové ze serveru Echo24.cz se tak z Evropské unie stal zdegenerovaný Jánošík.
Zpronevěřené miliardy
Také podle ekonoma Lukáše Kovandy má podstatná část jeho kolegů za to, že velké firmy by vůbec dotovány být neměly. Naštěstí se v poslední době objevil tlak, aby například velké zemědělské podniky dostávaly méně prostředků, zatímco ty menší více. „Jsou znevýhodněni oproti velkým hráčům,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Kovanda také upozornil na šokující fakt, že Evropský účetní dvůr ve své zprávě konstatoval, že v období 2002-2016 došlo v rámci EU k obrovské zpronevěře dotací z veřejných evropských peněz (jde přibližně o 170 miliard korun, což představuje více než třicet milionů korun každý den (!). Proto Účetní dvůr tlačí, aby Evropská komise zlepšila a zprůhlednila čerpání těchto dotací tak, aby nemohly být nadále zneužívány. Bohužel, zatím marně a Česká republika je jasným důkazem.
Vložil: Adéla Hofmanová