Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umění na 34 Kladenských dvorcích. „Nemáme ani centimetr čtvereční volný,“ pyšní se organizátoři tradiční pěkné akce

23.05.2019
Umění na 34 Kladenských dvorcích. „Nemáme ani centimetr čtvereční volný,“ pyšní se organizátoři tradiční pěkné akce

Foto: Facebook

Popisek: Tradiční akce Kladenské dvorky - snímek z minulého ročníku

O co jde? Druhý červnový víkend opět zaplaví Podprůhon umění a hudba… V roce 1769 rozhodl břevnovský opat Bedřich Grundtmann o parcelaci prvních osmi pozemků v podprůhonském údolí. Od té doby uplynulo čtvrttisíciletí. Podprůhon si vždy zachovával svébytnost, těžko definovatelnou identitu, kterou vycítili i kladenští umělci. Kladenské dvorky, které čtvrť každoročně hostí, se letos konají po sedmatřicáté a staly se fenoménem.

Každý rok organizátoři vymýšlejí umělecké téma, které by ročník vymezil a inspiroval vystavující. V roce významného výročí Podprůhonu tak nemůže být tématem nic jiného než čtvrť, která Dvorkům vtiskla jejich jedinečnou atmosféru.

 

250. výročí Podprůhonu připomene hned několik uměleckých počinů. Na sobotní vernisáži ve 13:00 u domu Bukovská č. p. 3348 odhalí výtvarnice Gabriela Gabčík Beranová výroční monumentální mozaiku, kterou vytvořila se svou výtvarnou skupinou L'pitch. Zajímavým uměleckým dílem ušitým na míru budou Strážci Podprůhonu. „V ulici V. Burgra přemění pět různých kladenských umělců betonové podpůrné sloupy. Dvorkové stálice Zdeněk Manina, Karel Křten, Martin Horký, Markéta Varadiová, Iva Kolorenčová a Honza černý použijí každý svou techniku, aby ztvárnili Kolmistra, Burgra, Benedu nebo Kulatou bábu,“ vysvětluje nápad kurátor Dvorků Petr Lukáš. Do třetice bychom upozornili na fotovýstavu Lidé z Podprůhonu v České průmyslové zdravotní pojišťovně. Kladenský dokumentarista Jiří Hanke zde vystavuje původní fotografie z let 1974 – 1989 a výstava se na Dvorcích uzavírá. Symbolické propojení tradice Podprůhonu a Kladenských dvorků představuje i letošní logo Dvorků - emblém, který zobrazuje pohled na Podprůhon z perspektivy hluboce meditujícího pozorovatele. Výtvarník Tomáš Landsinger do něho navíc vetknul hravou šifru.

 

158 výtvarníků na 34 dvorečcích

„Původně jsme zamýšleli počet dvorků zredukovat, ale zájem vystavovat ze strany umělců nás letos překvapil ještě více než v minulých letech. Letos tedy budou expozice na 34 dvorečcích a nemáme ani centimetr čtvereční volného místa. Ke dnešku máme přihlášky od 158 výtvarníků,“ nadšeně dodává Petr Lukáš.

Snímek z minulého ročníku, foto Facebook

Jako každoročně najdeme na dvorcích vedle sebe nadšené amatéry a výtvarníky s akademickými tituly. Prostor dostanou i prezentace grafických škol na dvorku U Líbů, U Blitšteinů a U Volfů. Ani letos nebude chybět několik tvůrčích dílen pro děti, ale i dospělé, kteří budou potřebovat ihned realizovat nahromaděný tvůrčí přetlak. Prostor v zahrádkářské kolonii bude tradičně patřit středisku volného času Labyrint s mnoha dílnami, kteří tento prostor budou nově sdílet s Divadlem Lampion. Jejich fanoušci jistě vědí, že jejich Pohádka o pejskovi a kočičce nebude úplně tradiční. Na dvorku U Kvaků si návštěvníci budou moct vyzkoušet práci se dřevem pod vedením zkušeného řezbáře Jaroslava Jelínka.

Snímek z minulého ročníku, foto Facebook

Hudba na třech pódiích

Ke Kladenským dvorkům patří i hudba. „Zachováváme tři pódia – hlavní stage na hřišti Bukovka, komorní prostor na dvorku U Jedličků a západní pódium U Johnnyho. Oproti loňsku jsme výrazně zapracovali na kvalitě zvuku a doufám, že to návštěvníci ocení,“ uvádí koordinátor hudebního programu Slávek Koníček. Sobotní večer bude patřit klasickému rocku – večerní kotel rozvlní Oskar Petr a Band a Lucie Revival. Nedělní odpoledne bude klidnější s písničkami Marka Knopflera a večerní koncert obstarají country stálice Rangers. Dvě menší pódia představují také zajímavé projekty. U Jedličků napumpuje do publika energii seskupení Fekete Seretlek, v neděli tamtéž vystoupí nestárnoucí houslista Jan Hrubý v triu. Celý program je k dispozici na webu akce ZDE.

Snímek z minulého ročníku, foto Facebook

Program Kladenských dvorků začíná již v pátek 7. června v 21:00 promítáním pod širým nebem. V amfiteátru návštěvníci mohou shlédnout pamětnický dokument o konci těžby uhlí na Kladensku. „Kromě filmu je páteční podvečer prostorem pro setkání, popovídání s přáteli a organizátory v komorní atmosféře,“ uvádí Pavel Čermák, další člen organizačního týmu. Dvorky jsou pro víkendové návštěvníky otevřeny v sobotu od 14:00 do 19:00 a v neděli od 10:00 do 18:00.

Snímek z minulého ročníku, foto Facebook

Kladenské dvorky organizuje Spolek Podprůhon. Za přípravou festivalu jsou hodiny dobrovolnické práce. „Nejen že sousedé propůjčí své dvorečky a celý víkend poskytují umělcům zázemí, ale ještě nám pomáhají se stavbou pódií, cateringem pro hudebníky, rozmístěním mobiliáře. A samozřejmě bych chtěla poděkovat všem našim partnerům, především magistrátu města Kladna a společnosti Acerostar. Bez takové široké podpory bychom organizaci nikdy nezvládli,“ shrnuje útrapy organizační práce předsedkyně Spolku Podprůhon Kateřina Jůzová.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace