Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Upatentujeme se k smrti. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.05.2019
Upatentujeme se k smrti. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Nejvíc jsou patenty obšancované mobilní technologie

Po zániku říše římské a před vybudováním evropských království bylo období jistého chaosu. Nejčilejší byl v tu dobu obchod podél řeky Rýn. Oblast také adekvátně bohatla. Ovšem na bohatnutí oblasti se začali nabalovat ti, kteří si také chtěli nahrabat. Nahrabat, ale nic u toho nedělat, samozřejmě. A tak se povodí Rýna obsypalo ‘šlechtici‘, kteří začali vybírat mýtné. Došlo to tak daleko, ‘šlechticů‘ se vyrojilo tolik, že obchod téměř zkolaboval a oblast začala chudnout. Obchodníci prostě neměli dost na to, aby uživili sebe i bandy nenasytných ‘šlechticů‘.

Bratři Wrightové, vynálezci letadla, bránili svůj patent na výrobu letadla tak důsledně, že tím paralyzovali letecký průmysl a jeho vývoj na mnoho a mnoho let. S tím souvisí i americké žaloby od obyčejných lidí v době, kdy už letadla korzovala po obloze zcela běžně. Lidé podávali hromadné žaloby, kde se dožadovali zaplacení mýtného za přelet letadla nad jejich pozemkem. Soud takovou absurditu shodil ze stolu s tím, že majitel pozemku není majitelem kusu oblohy nad ním. Kdyby to neudělal, zlikvidoval by letecký provoz. V počátcích výroby rádií byly v USA čtyři společnosti vyrábějící rozhlasové přijímače. Všechny čtyři byly držiteli patentů a vyráběly nekvalitní rádia. Kdyby se ony čtyři patenty spojily, mohlo se vyrobit rádio na tu dobu velmi kvalitní. Ale nevyrábělo. Držitelé patentů o to nestáli.

Hudba

V 18. století nebyla hudba pod kuratelou autorského práva. A v Evropě vznikla ta nejkrásnější díla vážné hudby. A skladatelé se uživili. Jen ve Velké Británii začali uplatňovat autorská práva. A výsledek se dostavil. Dominantními se ve vážné hudbě stali Němci, Rakušané a Italové. Z Velké Británie začali skladatelé utíkat na pevninskou Evropu, protože tam mohli tvořit svobodně. V USA se nyní vztahují autorská práva i na drobné útržky písní.

Patentový troll

Představím vám nový obor lidské činnosti. Patentový troll. Malé, nenápadné společnosti, které stojí na tom, že vykupují nepoužívané a ve své době nepoužitelné patenty. Tím jejich přispění společnosti končí. Poté patentový troll čeká na příležitost. Ta může přijít za rok, za deset let, za dvacet. Ale přijde, to bezesporu. Tou příležitostí je, když nějaká mamutí firma jejich patent začne potřebovat pro svou výrobu. Buďto se patentového trolla zdvořile zeptá, zda od něho může patent koupit. Což samozřejmě může, ale za cenu mnoho, ale mnohonásobně vyšší, než za jakou ji původně koupil. Nebo se mamutí firma nezeptá a patent použije, případně jej použije nevědomky. Pak následuje série soudních jednání, kde trollovi připadnou náhrady. Nejznámějším trollem je firmička NTP, která na společnosti Research in Motion vyrábějící telefony BlackBerry, vysoudila 612 milionů dolarů jen proto, že byla držitelem patentu a počkala si, až bude moci někoho zažalovat pro jeho nepovolené užití.

Problém patentů? Nejvíc je vidět u výrobců mobilních telefonů, kteří musí své inovace prosadit skrze velké množství patentů soudní cestou. Což vede k tomu, že tyto společnosti pomalu docházejí k přesvědčení, že lobbování a soudní spory jsou vlastně ziskovější nežli investice a inovace. Dostáváme se tak do stavu, kdy bude výhodnější být držitelem plánu, než výrobcem, inovátorem, to vede k tomu, že se vývoj takovými boji o patenty brzdí.

Zastavení budoucnosti

V dobách, kdy vznikal Microsoft a Apple, v dobách, kdy začínala éra chytrých telefonů, jsme vlastně prožili své digitální eldorádo. Pokud by teď měl někde v garáži, podobně jako Microsoft nebo Apple, vzniknout nějaký nápad a koncept, který ovlivní do budoucna celý svět, má smůlu. Přes děsivé množství patentů se nedostane ani přes práh evoluce. Digitální giganti a giganti s mobilními technologiemi se tak ustanovili za doživotní vládce oboru, protože přes toto podminované pole jejich oboru neprojde žádný nováček. Nemá šanci, nemá kapitál.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace