Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jednou budeme všichni toužit po tom, abychom byli Číňani. Komentář Štěpána Chába

23.05.2019
Jednou budeme všichni toužit po tom, abychom byli Číňani. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Huawei - čínská korporace, proti které se rozhodl Google bojovat... prý z důvodů bezpečnosti, ale bůh ví, jak to je

Obchodní války mezi USA a Čínou jedou vesele dál. Firma Google zasekla čínskému gigantovi Huawei možnost používat nové aktualizace operačního systému Android na jejich chytrých telefonech. Položí tím Huawei? Ztuha. K tomu se přidali další konatelé z USA, kteří oznámili, že přestanou společnosti Huawei dodávat součástky. Ohrozí to Huawei? Ztuha.

Vcelku jsem si oblíbil jeden pořad televize Mall.tv. Jmenuje se Na vlastní Čočík. Muž, s přezdívkou Čočík, který žije a pracuje v Číně už, mám pocit, jedenáct let, vyráží po celé Číně a ve svých videích a pěkném povídání k nim ukazuje zemi asijského draka takovou, jaká je. Po shlédnutí několika videí musí nutně na člověka padnout pocit jisté fascinace. Čína je efektivní, děsně efektivní, za posledních třicet let se vyhoupla na úroveň, o které my si tady můžeme nechat tak leda zdát. Všechno neuvěřitelně moderní, technologicky vymazlené, pokrok jde v Číně vidět na každém kroku, v každém segmentu života i obyčejného člověka.

Kdy to krachne?

A ano, my neustále čekáme, kdy to krachne, kdy ta uměle nafouknutá bublina splaskne a Čína se zbortí pod jistě zaslouženou finanční krizí a dokope se k bankrotu. A jelikož se k tomu neustále nemá, začala pomalu obchodní válka mezi Čínou a USA. A ta prostě nemůže mít vítěze, jen poražené. Protože pro Číňany, jak jde vypozorovat i z videí Čočíka, neexistuje slovo – to nejde. Jde to. Třeba u nás za rok postavíme čtyři kilometry dálnic, v Číně 9000 kilometrů. My je stavíme prakticky na rovině, v Číně i přes velehory. Jejich efektivita je až děsivá.

A přesně takové efektivitě se USA postavila svou obchodní válkou, kdy vlastně nutí Čínu, aby služby a obchod s USA nepotřebovala. Aby ho nahradila vlastními výrobky a vlastními službami. Co nás může čekat? Čína, s efektivitou sobě vlastní, začne produkovat součástky do telefonů Huawei svépomocí. Zároveň u toho vytvoří vlastní operační systém, který se obejde bez Googlu i jeho Androidu. A pak se začne zmenšovat vliv Googlu. Nebo jinak – může začít, Čína bude stát před neuvěřitelně těžkým úkolem – naučit lidi, že existuje i něco jiného, než je Google a jeho služby. Tady je jediné místo pro možné selhání Číny. Ale jak je uvedeno výše – pro Čínu neplatí nějaké ‘nejde to‘.

Tyrani

My, v našem kulturním i politickém okruhu, vidíme u Číny hlavně nedodržování lidských práv, nesvobodu, v mnoha případech přímo tyranii. Jenže ono to těm Číňanům funguje natolik, že z hlediska vývoje a pokroku za chvíli předčí zbytek světa. A pak si nás může namazat na chleba. Což už vlastně v mnohém dělá. A ano, je samozřejmě tvrdý fakt, že v Číně se s nějakými lidskými právy neobtěžují. Viz poslední novinka Číny – sociální bodový systém, kde ten, kdo nehraje, jak jediná správná strana diktuje, tak je prostě ze hry.

Ale pokud jde o efektivitu a pokrok, mají Číňané 9000 kilometrů dálnic ročně, my jen čtyři. A je asi vhodné si přiznat, že evoluční výhoda je v tomto ohledu prostě na straně Číny. Stejně tak bude evoluční výhoda na straně Číny, jakmile si začne vyrábět součástky pro Huawei sama, stejně tak, když přijde s vlastním operačním systémem. Jen to tu děsivou efektivitu trochu přibrzdí. Ale jen na okamžik. Pak se Čína zase začne valit planetou a likvidovat konkurenci. Tohle bude ještě sranda. Hezké je v tomto ohledu porovnání nejnovějších typů telefonů od Apple a Huawei. Na serveru Mobilmania dopadlo srovnání takto: Celková technická vybavenost – Apple 73 % (351. místo z 3889), Huawei 80 % (63. místo z 3889).

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace